Hayat Epilepsi hastalarına güzel haber

Epilepsi hastalarına güzel haber

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, epilepsi hastaları göğüs boşluğuna takılan pille tedavi ediliyor. Doç. Dr. Hülagü Kaptan, "Operasyon sonrasında hastaların nöbetlerinde ve şikayetlerinde yüzde 50-70 oranında azalmalar görüldü" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Epilepsi hastalarına güzel haber
Pil takılan hastaların yüzde 50-70'inin nöbetleri ve şikayetlerinde azalma görüldü.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde halk arasında "sara" olarak bilinen epilepsi hastalığının pilli yöntemle tedavi edilebildiği belirtildi.

Beyin ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülagü Kaptan, epilepsinin beyin hücrelerinde "anormal elektrik oluşması" nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirtti.

Çoklu ilaç kullanımına rağmen nöbet sıklığı veya şiddetinde azalma görülmeyen hastalar için pil tedavisi olarak da bilinen "Vagal Sinir Stimülasyonu" tedavisinin uygulanabildiğini aktaran Doç. Dr. Kaptan, yöntemin ilaç kullanımını zaman içinde azalttığına işaret etti.

Hastaların şikayetleri azaldı

Pil tedavisinin DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulandığını anlatan Kaptan, boynun sol tarafından sinir yoluyla beyne elektrik akımı gönderilmesi yöntemiyle çalışan sistem için hastanın göğüs bölümüne cilt altına bir cep açıldığını ve pil yerleştirildiğini ifade etti.

Kaptan, şöyle konuştu:

  • "Pil otomatik çalışır, yapılan programa göre çok kısa aralıklarla beyne çok küçük elektrik akımları yollar. Operasyon sonrasında hastaların yüzde 50-70'inin nöbetleri ve şikayetlerinde azalma görüldü. Bu azalma ile yaşam kalitesinde ciddi bir artış görülmüştür. Operasyon yapılan hastalarda iyileşme süreci 6 aylık periyotlar halinde incelendiğinde daha iyi yanıt alındığı görülmüştür. Yani zaman geçtikçe hastanın durumu iyiye doğru gidiyor. Ayrıca, zamanla kullanılan ilaç miktarı da azalıyor."

Canan Karatay'a para cezası
HAYAT
Canan Karatay'a para cezası

Kalbi göbeğinde atıyor
HAYAT
Kalbi göbeğinde atıyor

İlk kez hastaneye gitti böbreği olmadığını öğrendi
HAYAT
İlk kez hastaneye gitti böbreği olmadığını öğrendi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.