Hayat Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat nedir, faydaları nelerdir, nasıl yapılır? sorusu yapmayı düşünen ama tedirgin olanlar tarafından büyük merak konusu oluyor. Sağlık için ciddi derecede faydası olan hacamata dair İç Hastalıkları Uzmanı Kupa Terapisti Uzm. Dr. Taner Kaya açıklamalarda bulundu. İşte hacamatın faydaları...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Hacamatın faydaları nelerdir? Hacamat nasıl yapılır?
Günümüze ulaşan sahih kaynaklı hadislerde hacamat tavsiye edilmektedir.

İç Hastalıkları Uzmanı Kupa Terapisti Uzm. Dr. Taner Kaya, insanların sırtına kupa konularak uygulanan hacamatla tedavi yönteminin, adeta bir şifa niteliği taşıdığını söyledi. Dünyanın pek çok ülkesinde tamamlayıcı ve gelenek tıp metotlarını inceleyen ve bununla ilgili birçok eğitime katılan İç Hastalıkları Uzmanı Kupa Terapisti Uzm.Dr. Taner Kaya, bu tedavinin de uzman işinde ehil olan kişiler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Modern Tıbbı tamamlıyor

Hacamat ve kupa tedavisinin hızlı ve hijyenik bir şekilde yapılması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Taner Kaya, "Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezinde dry cupping (kuru kupa) ve wet cupping (ıslak kupa)(nebevi tıpta; hacamat) eğitimini almaya gittim. Eğitim sonunda bu işlemin modern tıpa bir alternatif değil yetersiz kaldığı durumlarda tamamlayıcı bir uygulama olduğunu öğrendim. Bu tip tedavi yaklaşımları; biz hekimlerin maalesef bu konulara uzak kalması nedeniyle bilimsellikten uzak, tabiri caiz ise merdivenaltı uygulamalar olarak kalmakta. Oysa şu yüzyılda bile Almanya ve Japonya gibi ülkelerde bakanlıklara bağlı hastanelerde hekimler tarafından yapılmaktadır” dedi.

Kupa tedavisi ve hacamat nedir?

"Kupa tedavisi ve hacamat" hakkında önemli bilgiler veren Dr. Kaya, “Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan köklü tedavi yöntemine kupa terapisi denir. Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı yaş kupa tedavisi ise hacamat olarak da bilinir. Ana mekanizması kan akımının arttırılmasına dayanır. Elle yapılan masaja nazaran daha fazla kan akımı sağlanarak, hücrelerin beslenmesi artar ve karbondioksit atılması sağlanır. Tarihçesine bakacak olursak; kupa tedavisini ilk defa antik Mısırlılar kullanmıştır. Ebers papirusları (M.Ö. 1550) en eski tıbbi kitap olup, vücuttan yabancı maddelerin atılması için kupa uygulanarak kanamayı tarif eder. Hipokrat ve Galen de kupa tedavisinin büyük destekçilerindendi. İbni Sina ve Zehravi birçok hastalığın tedavisinde kupa yöntemini uyguladılar. Amerka’da 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Kupa tedavisi günümüzde Asya, Ortadoğu, Avrupa, İngiltere gibi birçok ülkede uygulanmaktadır” diye konuştu.

Nasıl etki ediyor?

Uzm. Dr. Taner Kaya şu bilgileri verdi: “Vücudun dış yüzeyinden uygulanan basınç, deri altındaki dokulara ve kaslara kanın çekilmesini sağlayarak içerdiği besin ve oksijenin dokudaki hücrelere bırakılmasına ortam hazırlamaktadır. Bu yolla toksinlerin ve atık maddelerin de lenf sistemiyle drenajı sağlanmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki metabolizma hızı, enzim ve hormonların artışı hızlanmaktadır. Yaş kupa tedavisi, Geleneksel İslam Tıbbı’nda Arabistan’da (el)-hijamah, Türkçede ise hacamat olarak adlandırılır. Asırlardır uygulanan bu tedavi yöntemi Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu aleyhi ve sellem) Hadis-i Şeriflerine dayanmaktadır. Günümüze ulaşan sahih kaynaklı hadislerde hacamat tavsiye edilmektedir. Peygamber Efendimiz’in ömrü boyunca 47- 48 kez hacamat yaptırdığı rivayet edilmektedir. Çevremizdeki her türlü kimyasallar, gıdalardaki katkı ve koruyucu maddeleri, atılamayan ilaç birikintileri, gıdalardaki hormonlar, çevremizde ve soluduğumuz havadaki ağır metaller, yabancı proteinler, kanserojenler, alerjenler, GDO’lu ürünler, su ve hava kirliliği, mikropıhtılar, kanın akışkanlığını bozan ve kanı kalınlaştıran sebepler, kolesterol, iltihabi kalıntılar vb. Bütün bu sayılanlar güvenilir ve etkili yöntem olan hacamatla vücuttan uzaklaştırılabilir.”

Hacamat nedir? Hacamat nasıl yapılır?
ÖZGÜN
Hacamat nedir? Hacamat nasıl yapılır?

Hangi hastalıklarda hacamat yapılır?

“Hacamat yaptırmak için illa hasta olmak gerekli değildir. Tarama hacamatı dediğimiz hacamatta bir detoks yöntemi gibi vücudumuza bir uyanma ve hareketlilik sağlar. Ayrıca sırt ağrısı, miyozit, spor yaralanmaları, Siyatik, lumbalji, disk patolojileri, fibromiyalji, stres baş ağrısı, migren, post-zoster nevralji, gibi durumlarda da hacamat tedavisi faydalıdır. Düzenli aralıklarla yapılan tarama hacamatı tedavisi kronik hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur. En iyi hacamat hasta olmadan önce yapılan hacamattır.”

Tedavi nasıl bir ortamda yapılmalıdır?

“Hacamat tedavisi hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kullanılan malzemeler kaliteli, tek kullanımlık ve steril olması gerekir. Kan hastalıklarının bulaşmaması, kişiden kişiye hastalık geçmemesi için tedbirler alınmalı. Hacamat yapan kişinin el becerisi en önemli konudur. El becerisi ile yapılan hacamatla dışarı çıkmasını istediğimiz yüzeysel toksik kan vücuttan alınır.”

Yan etkisi var mıdır?

“Hacamat tedavisi doktor kontrolünde yapılırsa her yaş grubu insan için hiçbir yan etkisi yoktur. Tıbbi hacamat tedavisi, vücudumuzda faydalı yeni maddelerin artmasına, zararlıların da atılmasına sebep olduğu için, genel olarak ağrısız, stressiz, hastalıklardan uzak, rahat bir hayat yaşanmasına sebep olur. Bedeni rahatlayan sağlıklı insan kendisine, ailesine topluma faydalı hale gelir.”

Sağlık Bakanlığı'ndan aşı uyarısı
HAYAT
Sağlık Bakanlığı'ndan aşı uyarısı

Her sabah poğaça yemeyin
HAYAT
Her sabah poğaça yemeyin

Evde kilo nasıl verilir?
HAYAT
Evde kilo nasıl verilir?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.