HayatHDP silahlı örgütün sivil kanadı

HDP silahlı örgütün sivil kanadı

Öcalan’ın hem Kandil’deki silahlı unsurların, hem de HDP’nin ana gövdesini teşkil eden isimleri idare eden isim olduğunu belirten Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Dolayısıyla bu siyaset, silahlı örgütün sivil kanadıdır. Keşke böyle olmasaydı, ama maalesef mevcut gerçekliğimiz budur” dedi.

Nil GülsümYeni Şafak
Türkiye, nisbi barış ortamını geride bırakarak kanlı bir çatışma sürecine girmiş bulunuyor. PKK'nın Ceylanpınar'da iki polisimizi şehit ederek başlattığı saldırılarda şiddet her geçen gün artıyor. PKK'nın menfur saldırılarının ülkede büyük tepkiyle karşılandığı şu günlerde bir diğer gündem ise, hükümet kurulamaması üzerine gidilen 1 Kasım seçimleri. Hem çatışmaların, hem de yaklaşan seçimlerin ana gündem başlıklarını oluşturduğu mevcut konjonktürde sorularımı bu sefer, Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'na yönelttim. Çözüm Süreci'ne ilke olarak destek veren, fakat başından itibaren PKK'nın silah bırakmayacağını ısrarla dile getiren Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, yükselen şiddeti ve gelinen noktayı PKK'ya ilişkin tespitlerinden hareketle değerlendirdi.

Çözüm Süreci'ne destek vermekle birlikte PKK'nın silah bırakmayacağı yönünde uyarılarınız vardı. Böyle düşünmenizin sebebi neydi?

Biz, PKK'yi çok iyi tanıyoruz. Aynı şehirlerde, aynı sokaklarda onlarla birlikteyiz. PKK'nin 37 yıllık pratiği bize bu örgütün asla silah bırakmayacağını göstermektedir. PKK'nin kurucusunun ilk kitabının adı, 'Kürdistan'da Zorun Rolü'. PKK'nin şiddet kullanımı taktiksel bir şey değil. Bu örgütün stratejisi şiddet üzerinedir. Bize göre böyle bir yapının silah bırakması mümkün değildi. Nitekim silah bırakmadı. Hatta daha da silahlandı. Gelinen noktada görülmektedir ki, PKK kurucu zihniyeti devam ettiği müddetçe kendi iradesiyle asla silah bırakmayacaktır.

ŞİDDET DİLİ RAĞBET GÖRDÜKÇE BİTMEZ

O zihniyet değişikliği nasıl olabilir?
Şiddet talep, şiddet dilini kullananlar rağbet görürse, zihniyet değişikliği olmaz. Şiddet toplumda karşılık görmez, siyaset öne çıkarsa, bu zihniyet değişikliği olabilir. Fakat bahsettiğim siyaset, PKK güdümündeki bir siyaset anlayışı değil. O siyaset anlayışı, zihniyet dönüşümünü gerçekleştiremez. Hükümet de bu noktada yanıldı.

HDP, KANI DURDURMA VAADİYLE OY ALDI

Ne tür bir yanılgıdan söz ediyorsunuz?
Hükümet, eğer BDP-HDP güçlenirse, silahların devre dışı kalacağını düşündü. Fakat söz konusu siyaset, PKK'den icazetli, yöneticileri örgüt tarafından atanan, seçim dönemlerinde listeleri PKK tarafından yapılan bir siyaset. Bu bakımdan Abdullah Öcalan, hem Kandil'deki silahlı unsurların, hem de HDP'nin ana gövdesini teşkil eden isimleri idare eden isimdir. Dolayısıyla bu siyaset, silahlı örgütün sivil kanadıdır. Keşke böyle olmasaydı, ama maalesef mevcut gerçekliğimiz budur.

PKK güdümündeki HDP nasıl oldu da % 13'lük bir oy oranına ulaştı peki?
HDP 7 Haziran seçimlerinde Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde, 'Eğer kan akmasını istemiyorsanız, sorunun barışçı yollardan çözülmesini istiyorsanız bizi destekleyin. Barajı aşarsak, barış getireceğiz. Barajı aşamazsak, savaş olacak' şeklinde propaganda yaptı. Bu parti ile asla bağdaşamayacak bir çok seçmen de, bu illerde HDP'ye oy vererek sorunun siyaset yoluyla çözülmesinden yana olduğunu gösterdi. PKK ise, bu oyların tümünün kendi stratejisine destek şeklinde algıladı.

BÖYE BİR YAPIDA SİYASET ÖNE ÇIKMAZ

Bu çelişki değil mi?
HDP'li siyasetçilerin bir kısmı kendi iradeleriyle davranabilseler bu görüntüler ortaya çıkmaz. Böyle bir yapıda siyasetin öne çıkması mümkün değildir.

Bölgenin kendisine verilmesini istiyor

Yapıcıoğlu, çözümden hükümet ile PKK'nın anladığının farklı şeyler olduğu görüşünde.


Peki Öcalan sürecin çökmesine nasıl bakıyor?

Seçimden sonra verdiği bir beyan yok. Daha önce İmralı'da gerçekleşen görüşmelerin tutanaklarında 'Ben silahlı mücadele dönemi bitti derken, her şeyi bırakalım demiyorum. Gerilla gerekirse halkın içinde de gizlenebilir. Kandil'dekilere söyleyin, uyanık olsunlar. Yoksa devlet bir gecede 300 uçakla tepelerine çöker, hepsini imha eder' sözleri yer almaktadır.

Nevruz mektubu var.

Daha sonra yaptığı açıklamada 'Bu mektubun içeriğinin % 90'ı bana ait' dedi. Demek ki, müdahaleler ve eklemeler var. Öcalan hapiste olmasa, asla o cümleleri sarf etmez. Sarf etmiş olması da, onların hayata geçeceği anlamına gelmez. Üstelik, çözümden hükümetin, PKK'nin ve HDP'nin anladığı çok farklı.

SEÇİM HİLESİNDE KİMSE ELLERİNE SU DÖKEMEZ

Kim ne anlıyor?
Hükümetin anladığı, silahlı mücadelenin bitip siyasetle taleplerin dile getirilmesi. PKK ise bölgenin kendisine teslim edilmesini, silahlı militanların da bu bölgenin güvenlik gücü olmasını anlıyor. Şu an hazırlığını yaptığı budur. Çözüm Süreci'ni yürüten bazı isimler dahil geniş bir kesim bunlara Kürt Siyasi Hareketi diyor. Bu yapı da yirmi yıldır her seçimde Kürtlere, 'Oyunuzu kendinize verin' diyor. Böylece yegane Kürt partisi oldukları, diğer Kürt partilerinin sistem partisi olduğu algısını oturttular.

HDP'nin seçimlerde bölge halkına baskı yaptığı iddiasına ne dersiniz?
HDP seçimlerin sonucunu etkileyecek baskı atmosferini her seçimde kurmuştur. Fakat sadece baskı değil, seçim hileleri de söz konusu. Ama hiç kimse, seçim hileleri konusunda HDP'nin eline su dökemez. Her seçimde de yeni hile yöntemleri geliştirerek bunu sürdürüyorlar.

Hüda Par'ın çözüm önerisi nedir?
Öncelikle herkesin ve Kürtlerin, silahın çözüm olmadığını kabul etmesi gerekiyor. Daha fazla şiddet ve çatışma, yalnızca acıları büyütür, sorunları derinleştirir ve çözümü zorlaştırır. Halk bu şiddete karşı çıkarsa, siyasetçiler bunu önemsemek zorundadır.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.