HayatHikayeye çekiliş

Hikâyeye çekiliş

Ali Işık’ın “Beni Hikayeden Çıkart” kitabı günlük hayatımızda karşımıza çıkan insanların hikayesini anlatıyor. Işık, günlük telaşede gözümüzden kaçan ayrıntıları kendi kahramanlarının gözüyle yeniden bize gösteriyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Beni Hikâyeden Çıkart
Beni Hikâyeden Çıkart

- Arda Arel

Ali Işık’ın ikinci öykü kitabı Beni Hikâyeden Çıkart, geçtiğimiz mart ayında Şule Yayınları’ndan çıktı. Kitap, neredeyse her biri bir diğerine bağlı on öyküden oluşuyor. Kitapta, dervişane karakterler, unutulmaya yüz tutmuş meslekler ve hepsinden önemlisi anlatılacak hikâyeler var. Beni Hikâyeden Çıkart, kendi içinde muazzam bir bütünlük oluşturmasına rağmen kitaptaki her öyküyü sırayla değerlendirmekte fayda görüyorum. Çünkü Işık’ın, türlü deneyselliklerle ve yer yer değiştirdiği üslubuyla her öyküye ayrı ayrı emek verdiği kolaylıkla anlaşılıyor.

İÇİMİZDEN BİRİSİ

Kitabın ilk öyküsü Şiraze, bir cilt ustasının hikâyesini anlatıyor. Biraz önce bahsettiğim dervişane karakterlerin ilkiyle henüz -bismillah- kitaba başlar başlamaz karşılaşıyoruz. Bahsettiğim cilt ustasının bizzat kendisi… Öyküde iyi-kötü belirgin şekilde ayrılmış. Ali Işık, okura peşin peşin söylüyor; bakın benim doğrularım, inandığım değerler bunlar… İlk öyküde, -sonrasında neredeyse her öyküde hissedeceğimiz- eskiye özlemi buram buram soluyoruz. Bunun yanında modern zaman ve kapital dünya eleştirisi de pekâlâ göze çarpıyor.

İkinci öykü Kırık Kemik Uçları, saat ustasının öyküsü. İlk öyküye benzer özelliklere sahip. Gerek üslup gerek içerik açısından… Sadece bu sefer değişen zaman ve dönüşen insanlar baba-oğul mefhumu üzerinden ele alınmış. İkinci öyküdeki beni şaşırtan, beklemediğim şey ise, ilk öyküye yapılan çok açık göndermenin olması. Tam olarak bir devam öyküsü söz konusu değil ancak ilk öyküdeki cilt ustası bu öyküde de saat ustası tarafından saygı ile anılmakta. Beni heyecanlandıran bu bağ, sonraki öykülerde de kendini gösteriyor ve nihayetinde önümüze bir resim sunuyor.

“Nasıl bir yerdi anlatamam, diyor Kemal Bey ciltevi için. Anadolu’da Hacdan dönenlerin o toprakları bıkmadan anlattığı gibi Kemal Bey de bize ciltçiyi anlatırdı. Büyük şehirlerdeki yaramaz insan figürlerine karşı ciltçinin muhabbethânesi umudumuzu arttırırdı.”

Yine de ilk iki öykünün diğer öykülerine nazaran Ali Işık için vasat sayılabileceği kanaatindeyim. Birkaç klişe denebilecek mesele dışında okura yeni bir şey sunmuyor. Fakat Işık’ın üçüncü öyküsü -kitaba ismini de veren- Beni Hikâyeden Çıkart, kitaba birden seviye atlatıyor. Öykü, bir öğretmenin hikâyesi… Öğretmenin bir öğrencisinden altığı kitap ile öğretmen ve öğrenci rolünün değiştiğine tanık oluyoruz. İlk başta öğrencisinden aldığı kitaba karşı umursamaz bir tavır takınan öğretmen kitabı okudukça hikâyeye çekiliyor. Öykünün henüz başındaki betimlemeler, okuru atmosfere hızla sokarken; Işık, okura beklenilenin aksinde kısmen psikolojik ve kişiyi kendi içinde çelişkilere sürükleyen bir öykü sunuyor. Kült metinlere göndermelerle beslenen öykü, kenti ve insanı iç içe sokuyor. Bazı kitaplar tek bir öykü için bile alınabilir diyenlerdenseniz; işte bu öykü, o öykü.

FOTOĞRAF ÇEKMEK RAFA KALDIRMAKTIR

Üçüncü öykü ile birlikte kitapta artık yavaş yavaş gözümüze çarpan post-modern numaraları ve deneysel üslubu dördüncü öyküde daha belirgin şekilde görüyoruz. Dördüncü öykü olan Kabuk’ta Ali Işık, bir fotoğraf sanatçısının merceğinden bize öyküyü anlatıyor ve fotoğraf sanatçısı deklanşöre her bastığında okur olarak çektiği fotoğrafı belleğimize işliyoruz. Bu bakımdan Kabuk öyküsünün kitaptaki en keyifli öykü girişine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dervişane karakter bu öyküde de mevcut. Beylik laflarıyla Sadık Bey’e selam ederim, biz onu sevdik.

“Fotoğraf çekmek rafa kaldırmaktır, diyor Sadık Bey, şımarık bir çocuğa konuşur gibi. Sana sunulan resmi hatırına almamak, uzattığı kolları kırmaktır.”

Beşinci öykü Şahika’nın kanatları, duygu yüklü bir öykü. Şair ve oymacı; sanat ve zanaat yine bu öyküde de iç içe ele alınıyor. Mevzu bahis bir şair olur da İsmet Özel atlanır mı? Ali Işık atlamamış, geçerken selam çakmış. Ve yine öyküde gözümüze çarpan geçmişe duyulan özlem…

“Oydukça önüne Şahika’nın kanatlarına benzeyen bukleli yongalar dökülüyordu. Şahika’nın saçları içinde küçük toz tanecikleri oynaşan kalın bir ışık dilimine karışıncaya dek sürdürdü işini. Sonra Şahika’nın biriken kanatlarını köşeye küredi.”

YOZLAŞAN DEĞERLER

Kitabın altıncı öyküsü Poster. Poster için üçüncü tekil şahsın öyküsü diyebiliriz. Çünkü ana karakter muazzam bir gözlemci. Öykü, bir mekân öyküsü olarak başlıyor ve Kabuk öyküsündeki kırılma anına konuk oluyor. Kabuk öyküsünün dervişane karakteri Sadık Bey bir kez daha ilham perisi hırkasını giymiş… Bu sefer bir fotoğraf sanatçısına değil ancak hikâyeciye nasip oluyor Sadık Bey’i tanımak… Ve ilk defa okurun aklında bir soru işareti beliriveriyor; acaba Sadık Bey’i bir kez daha görecek miyiz?

Kitaptaki yedinci öykü Suflörün Sesi, isminden de anlaşılacağı üzerine öykü, sesler üzerine. Çok başarılı karakter seçimlerinin yanı sıra öykü kendini keyifle okutan öykülerden. Salinger ve Sait Faik göndermeli bu öyküde göze çarpıyor. Özellikle ses üzerine çalışılmış bir öyküde Sait Faik’in Hişt öyküsüne -belki de edebiyatımızın bir ses üzerine yazılmış en başarılı öyküsüdür- gönderme yapılması fevkalade ve yerli yerinde.

Sekizinci öykü Okçular Tepesi… Nihayet Sadık Bey’e bu öyküde de kavuşuyoruz ve Sadık Bey’in “Kabuk” öyküsünde satın aldığı kitabın hikâyesini dinliyoruz. Ancak bu öykü, Sadık Bey’in ve kitabının çok ötesinde bir meseleye sahip. Ali Işık, Okçular Tepesi’nde aynı zamanda bir dönem eleştirisinde bulunuyor. Çağımızda değerlerimizin nasıl yozlaştığını bir kez daha yüzümüze vuruyor. Bu bakımdan Okçular Tepesi, yarın öbür gün dönüp bakılacak bir metin hükmündedir. Ali Işık, bu öyküsüyle tarihe ufak da olsa bir not düşmüştür. Ayrıca, Işık’ın doğrularına, modern ve kapital dünya eleştirisine bu öyküsünde de rastlıyoruz. Eski olana, geçmişe özlem, baba-oğul, dede-torun gibi mefhumları tekrar görüyoruz. Işık tarafından öyküde ahlak ve erdemin, değerlere saygının önemi vurgulanıyor. İyi ile kötü ise bir kez daha pür berrak…

Kitabın dokuzuncu öyküsü Kapıda Uyuyan Ağaç, bir usta-çırak ve aynı zamanda amca-yeğen hikâyesi… Bu öyküde de yine bir dervişane karakter ile karşı karşıyayız, oymacı… Öykü, kitaptaki en etkileyici öykülerden. Çünkü birçok kıymetli ve bir o kadar tanıdık hissiyata sahip. Bunların başındaysa elbet ölüm geliyor. Hikâyeden çıkmak, hikâyenin parçası olmak, hikâyenin kapısını açmak gibi cümlelere öyküde rastlıyoruz. Eyvallah öyküde sorgulayıcı bir karakterimiz var ancak Işık’ın kitabına sürekli göz kırptığını da kaçırdık değil.

“Ceviz, kestane, kayın, ıhlamur, gürgen, meşe… Her birinden farklı sesler dinleyeceksin. Çıtırtılarını duyacak, sana neler söylediklerini anlayacaksın. Atölyedeki malzemeleri işaret ederek bunlara çok takılma, dedi. En mühim malzeme sabırdır. Bilirsin ahşap sıcakkanlıdır, bulunduğu ortamı rahatlatır.”

Kitabın son öyküsü ise Zehralan… Kitap boyunca geçen bir meseleyi ele alıyor Ali Işık ve bütün öyküleri tek bir öyküyle toparlıyor. Zehralan’da tabiri caizse başından beri bahsettiği hikmeti işaret ediyor.

Ali Işık’ın kitabı Beni Hikâyeden Çıkart, mart ayından beri raflarda. Derim ki henüz kitabı okumadıysanız ve güzel öykü okumak istiyorsanız daha fazla oyalanmadan alın okuyun. Beni Hikâyeden Çıkart isminin aksine okurunu hikâyeye çekiyor!

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti
Dünya

ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, terör örgütü PKK/PYD'nin kontrolü altındaki Rakka'ya gitti. Ziyaretin Afrin operasyonun hemen sonra gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.
ABD Afrin için Ankara'da
Gündem

ABD Afrin için Ankara'da

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cohen başkanlığındaki heyet, Suriye ve adli iş birliği gibi konularda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Cohen başkanlığındaki heyet Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında görüşmelerde bulunacak.
Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı
Spor

Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı

Kayserispor Teknik Direktörü Marius Sumudica, Galatasaray'a 3-1 yenildikleri maçtan sonra sert açıklamalarda bulundu. Rumen teknik adam, mücadeleyi kaybettikleri için üzgün olduğunu ifade ederken sarı kırmızılıların ilk golünün 1 metre ofsayt olduğunu söyledi.
Aubameyang'ın alternatifi hazır
Spor

Aubameyang'ın alternatifi hazır

Borussia Dortmund, Pierre Emerick Aubameyang'ın Arsenal'e transfer olması halinde Olivier Giroud'yu kadrosuna katacak.
11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak
Ekonomi

11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak

Cumhuriyetin 100. yılına 5 kala açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanı, Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış, 42 ayda tamamlanması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkısı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberiyle 11 alanda ilke imza atıyor.