Hayat İki günlük bebeğin damarı stentle açıldı

İki günlük bebeğin damarı stentle açıldı

İzmir'de iki günlük bebeğin nefes almakta zorlandığını ve vücudunun morardığını fark eden doktorlar onu hemen yoğun bakım ünitesine alarak kalbine stent takıldı. Sağlığına kavuşan Güneş bebek, bir süre daha hastanede kaldıktan sonra annesine kavuşacak.

Haber Merkezi AA
Doğumunun ikinci gününde nefes almakta zorlanan ve vücudu moraran bebeğe stent takıldı.
Doğumunun ikinci gününde nefes almakta zorlanan ve vücudu moraran bebeğe stent takıldı.

İzmir'de kalp damarı kapalı dünyaya gelen Güneş bebek, doğumundan bir gün sonra takılan stentle sağlığına kavuştu.

Gülistan Durmuş, 29 Eylül'de Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ege Doğumevinde bir kız çocuğu dünyaya getirdi, aile bebeklerine 'Güneş' adını verdi.

Doğumunun ikinci gününde taburcu etmeye hazırladıkları Güneş bebeğin nefes almakta zorlandığını ve vücudunun morardığını fark eden doktorları, onu hemen yoğun bakım ünitesine aldı.

Bir damar kapalı ve kalbi delik

Tetkiklerde bebeğin kalbinden akciğerine giden bir damarın kapalı ve kalbinin delik olduğu tespit edilince operasyon kararı alındı.

Prof. Dr. Nazmi Narin başkanlığındaki ekip, 2 günlük bebeğin şah damarından girerek doğum sonrası kapanan damarı stentle açtı.

Böylece rahat bir şekilde nefes alması sağlanan Güneş bebek, kuvöze alındı.

Bir süre daha hastanede kalacak olan Güneş bebek, tedavisinin ardından evine gidecek ve 1 yaşına geldiğinde delik olan kalbi için operasyondan geçecek.

Hayati tehlikeyi atlattı

Prof. Dr. Nazmi Narin, stenti kasıktan yerleştirmeyi planladıklarını ama bebeğin damarlarının buna uygun olmadığı için hibrid tekniğiyle boyunda bulunan şah damarından girerek operasyonu tamamladıklarını söyledi.

Bebeğin hayati tehlikeyi atlattığını vurgulayan Narin, "Operasyon yapılmasaydı Güneş bebeğin nefes alamadığı için kısa sürede hayatını kaybetme durumu vardı. Kalpteki kan akciğere pompalanamıyordu. Yapılması gereken şey kalpten çıkan iki damar arasındaki bağlantıyı sağlamaktı" diye konuştu.

REKLAM

Kalbindeki delikte kapatılacak

Narin, bebeğin akciğere giden damarlarının gelişmesinin ardından kalbindeki deliği de kapatacaklarını, ardından Güneş'in tamamen normal bir anatomiye yakın bir kalbinin olacağını dile getirdi.

Grip şakaya gelmez öldürebilir
HAYAT
Grip şakaya gelmez öldürebilir

Dikiş atılan iğne kafasında unutuldu
HAYAT
Dikiş atılan iğne kafasında unutuldu

40 yıl sonra şifa buldu
HAYAT
40 yıl sonra şifa buldu

Kanser hücrelerini öldüren büyük buluş
HAYAT
Kanser hücrelerini öldüren büyük buluş

Şeker yemeyen çocukların dişleri de çürür
HAYAT
Şeker yemeyen çocukların dişleri de çürür

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.