Hayat İlaçta dışa bağımlılık bitiyor

İlaçta dışa bağımlılık bitiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ABD Ticaret Odası temsilcilerini kabul etti. İlaçta yüzde 54 oranında, ileri teknolojiye sahip tıbbi ekipmanlarda ise neredeyse yüzde 100’e yakın dış ülkelere bağımlılığımız olduğuna dikkat çeken Koca, “Biz ülkemizin sadece klasik kimyasal ilaçların üretildiği veya ambalajlandığı bir ülke konumunda kalmasını istemiyoruz. Yeni teknolojiye sahip ilaçların ve biyolojik ürünlerin üretilebildiği, yüksek teknolojili tıbbi cihazların imal edilebildiği bir ülke olmayı hedefliyoruz” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İlaçta dışa bağımlılık bitiyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Koca, ABD Ticaret Odası ve ABD-Türkiye İş Konseyi temsilcilerini kabulünde teknoloji transferi ve yerlileştirme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya üzerinde 3 milyon şirketi temsil eden ABD Ticaret Odası Genel Müdürü Jeniffer Miel başkanlığındaki 15 kişilik heyette; uluslararası teknoloji, ilaç ve tıbbi malzeme firmalarının temsilcileri de yer aldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarından bazı ara başlıkları şöyle:

Türkiye jeopolitik konumu sebebiyle dünya nüfusunun neredeyse üçte birinin merkezi konumunda bulunmaktadır. Hava yolu dikkate alındığında pek çok ülkeye birkaç saatlik uçuş mesafesindedir.

Deniz yolu ile Avrupa, Rusya Federasyonu bölgesi, Körfez ülkeleri, Kuzey ve Doğu Afrika’ya kolay ulaşım sağlanabilecek limanlara sahiptir. Kara yolu taşımacılığı ile Avrupa’nın tamamı ve Orta Doğu ülkelerine erişim mesafesindedir.

Sadece lojistik nedenler dikkate alındığında bile Türkiye’nin üretim tesisleri açısından ne kadar ideal bir konuma sahip olduğu görülebilecektir.

Fahrettin Koca, ABD Ticaret Odası temsilcilerini kabul etti.
Fahrettin Koca, ABD Ticaret Odası temsilcilerini kabul etti.
  • Türkiye’de üretim tesisleri ve yatırımları vardır. Bu tesislerde üretilen ürünler sadece Türkiye içinde değil, bahsettiğim coğrafya içinde de tüketilmektedir. Bahsettiğim pazarlar gelişen pazarlardır ve önümüzdeki yıllarda ticaret kapasitesi daha da artacaktır.

Türkiye üretim merkezi olabilecek

Türkiye’nin ve bahsettiğim bu ülkelerin pazarları dikkate alındığında yatırımcılar açısından çok cazip bir pazar olduğu, bu pazar içinse ülkemizin ideal bir üretim merkezi olabileceği görülecektir. Ülkemiz bulunduğu coğrafyanın en istikrarlı ülkesidir. Yakınımızdaki ülkelerin tamamı gelişme potansiyeli olan ülkelerdir ve pazarın kapasitesi de bu potansiyel sayesinde genişlemeye adaydır.

Sağlık endüstrileri dikkate alındığında, biz ülkemizin sadece klasik kimyasal ilaçların üretildiği veya ambalajlandığı bir ülke konumunda kalmasını istemiyoruz. Yeni teknolojiye sahip ilaçların ve biyolojik ürünlerin üretilebildiği, yüksek teknolojili tıbbi cihazların imal edilebildiği bir ülke olmayı hedefliyoruz. Bu hususta yerelleşme anlamında kendimize koyduğumuz bir hedef vardır.

İlaçta yüzde 54 oranında, ileri teknolojiye sahip tıbbi ekipmanlarda ise neredeyse yüzde 100’e yakın dış ülkelere bağımlılığımız var. Bizim taraftan bakıldığında bu tarz bir dış bağımlılık sürdürülebilir gözükmemektedir.

İlaçta dışa bağımlılık masa yatırılıp bunun önüne geçilmesi konuşuldu.
İlaçta dışa bağımlılık masa yatırılıp bunun önüne geçilmesi konuşuldu.
  • Biz bu ilaçların, bu tıbbi cihazların ülkemizde üretilebilmesini hedefliyoruz. Bu yönde de bu teknolojilere sahip ülkelerle stratejik işbirliği içinde olmak istiyoruz. Stratejik işbirliği içinde, üretim tesislerinin ülkemiz sınırları içinde kurulmasını, iç pazarımızın ve civarımızdaki dış pazarların ihtiyaçlarının bu tesislerden karşılanmasını hedefliyoruz. Ancak bu üretim hatlarının sadece fason üretim yapan, mevcut bir ürünün kopyalarını üreten tesisler olmasını da istemiyoruz.

Bu tesisler teknoloji transferi ile “know-how”ın aktarıldığı, Araştırma ve Geliştirme çalışmalarının yapıldığı, yeni ve daha gelişmiş ürünlerin tasarlandığı ve üretildiği tesisler olmalıdır. Bu tesislerde üretilen kaliteli ve uygun maliyetli ürünlerin bahsetmiş olduğum gelişen pazarlara satılması ile her iki tarafın da kazançlı çıkacağı bir modelde iş ortaklığı yapmanın daha doğru olacağı inancındayım.

Kendi kendine yemek yapmayı öğrenince 32 milyon kazandı
HAYAT
Kendi kendine yemek yapmayı öğrenince 32 milyon kazandı

Karnından bir metre sargı bezi çıktı
HAYAT
Karnından bir metre sargı bezi çıktı

Obeziteyi engelli oğlu için yendi 70 kilo verdi
HAYAT
Obeziteyi engelli oğlu için yendi 70 kilo verdi
Bakan Soylu paylaştı: Hasan Najjar yakalandı
Gündem

Bakan Soylu paylaştı: Hasan Najjar yakalandı

Bakan Soylu; Azez Mare Bölgesi'nde PKK/KCK terör örgütü mensubu Ebu Ali kod Hasan Najjar'ın, 1.8 kilo C-4 plastik patlayıcı, canlı bomba yeleği ve çok sayıda mühimmat ile yakalandığını duyurdu.
Bakan Karaismailoğlu: Avrupa havalimanlarında kaos Türkiye havalimanlarında konfor var
Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu: Avrupa havalimanlarında kaos Türkiye havalimanlarında konfor var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı'nın, Avrupa havalimanlarını geride bırakarak birinciliğini her geçen gün sağlamlaştırdığını belirterek, "Avrupa havalimanlarında kaos var. Türkiye havalimanlarında konfor var. İstanbul Havalimanı gibi mega yatırımlarımız ve aldığımız diğer önlemler sayesinde bagaj, trafik ve uçuşlarda aksamalar, sıkıntılar yaşamıyoruz" dedi.
Amerikan ABC News: Türkiye sondaj gemilerinin hepsine Osmanlı padişahlarının isimlerini verdi
Dünya

Amerikan ABC News: Türkiye sondaj gemilerinin hepsine Osmanlı padişahlarının isimlerini verdi

Abdülhamid Han Gemisi, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı uğurlama töreninin ardından Gazipaşa'nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusuna doğru yola çıktı. Türkiye'nin Mavi Vatan'daki faaliyetleri dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. ABD basını, Türkiye'nin sondaj gemilerinin analiz edildiği bir haber yayınladı. Gemileri hepsine Osmanlı padişahlarının isimlerinin verildiğine dikkat çekilirken, "
Türkiye cumhurbaşkanı, ülkenin en yeni ve en büyük denizaltı hidrokarbon sondaj gemisinin açılışını yaptı. Kıbrıs'ın kuzey batısındaki Doğu Akdeniz'de başka hiçbir ülke tarafından talep edilmeyen bir noktaya gidecek" ifadelerine yer verildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.