Hayat Dünyadaki ilk tüp bebek Louıse Brown 41 yaşında

İlk tüp bebek kim?

Dünyadaki ilk tüp bebek: Louıse Brown 41 yaşında

Dünyada ilk tüp bebek olma özelliğine sahip olan Louıse Brown, 41 yaşında. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip bebek hasreti çeken ailelere umut ışığı olan Brown, çocukken arkadaşlarının kendisine "O tüpe nasıl sığdın?" gibi sorular sorduğunu anlattı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Louıse Brown ve anne babası
Louıse Brown ve anne babası

Louıse Brown, dünyadaki ilk tüp bebek. Tam 41 yıl önce dünyaya gelen Brown, kendinden sonrakilere örnek oldu. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip, normal bir çocukluk geçiren Brown, bebek hasreti çeken ailelere umut ışığı oldu.

Dünyada ilk tüp bebeğin dünyaya gelmesinin 41. yılı dolayısıyla NTV'de Özlem Sarıkaya'nın sorularını cevaplayan Brown, çocukluğunu anlattı. Çocukken arkadaşlarının kendisine "O tüpe nasıl sığdın?" gibi sorular sorduğunu anlatan Brown'un kız kardeşi de dünyadaki 40. tüp bebek.

Hayatın nasıl geçiyor? Bir farklılık yaşadın mı?

Aslında herkesin hayatına benzerdi ama basın ilgisi vardı. 'Normal bir insan gibi büyüyecek miyim?' diye endişeliydim. Arkadaşlarımla beraber büyüdüm. Anne babam okula gitmeden önce bana biraz farklı doğduğumu anlattı ve cidden sadece bu kadardı yaşadığım farklılık.

Louıse Brown

Tamamen normalsiniz değil mi?

Kesinlikle :)

Aileniz buna nasıl karar vermişler?

Ailem yıllarca çocuk sahibi olamamış ve 9 yılın sonunda doktora gitmiş. Daha önceki denemelerden haberdar olmuşlar ve onlarda denemeye karar vermiş.

Kız kardeşiniz de tüp bebek değil mi?

Evet o da dünyada 40. tüp bebek. Benden 4 yıl sonra dünyaya geldi.

Tüp bebek olayını ilk ne zaman duydunuz?

4 yaşındaydım ve küçük bir bölgede yaşıyorduk. Herkes benim tüp bebek olduğumu biliyordu. Ailem de ben okula gitmeden bunu öğrenmemi istedi.4 yaşındayken ilk kez duydum böylece.

1978 yılında Louose Brown'un doğduğunu haber veren bir gazete manşeti.

Diğer çocukların, arkadaşlarınızın tepkisi nasıldı oldu size

Normal bir çocuk gibi davrandılar. Hep beraber büyüdük. Çocuk merakıyla sordukları sorular oldu tabii. O tüpe nasıl sığdın? gibi sorular oldu ama bunlar hep çocukçaydı.

Kitaplarda ismin geçiyor. Bundan dolayı ne hissediyorsun?

Bana 'Kitaplarda seni gördük' diye mesaj atan arkadaşlarım oldu. Cidden çok farklı o noktada. Herkes gibi biriyim. Herkesle aynı hayatı yaşıyorum. Kendimde biyolojik hiçbir farklılık görmüyorum ama tıp kitaplarında varım.

Sizin çocuklarınız nasıl dünyaya geldi peki?

Çocuklarım normal bir şekilde dünyaya geldi ve sağlıklılar.

Louıse Brown ve çocukları.

Sonbahar alerjisinden korunmanın yolları
HAYAT
Sonbahar alerjisinden korunmanın yolları

Ölüme neden olabilir
HAYAT
Ölüme neden olabilir

Çocuk bakım ürünlerinin yüzde 77'si sağlıksız
HAYAT
Çocuk bakım ürünlerinin yüzde 77'si sağlıksız
‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi
Gündem

‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi

‘İsraf’ iddiasıyla Yenikapı’ya hizmet araçlarını çektirip şov yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce İstanbul’da yaşanan depremi bahane edip, ihale duyurusuna bile çıkmadan ‘acil ihtiyaç’ kapsamında adrese teslim 1 milyon liralık araç alımı yaptı. Ardından da 140 adet araç için yeni bir ihale yayımladı.
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’dan polise tehdit: ‘Farklı eylemlerimiz olur’
Gündem

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’dan polise tehdit: ‘Farklı eylemlerimiz olur’

Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etmek ve terör örgütü PYD propagandası yapmak için bir araya gelen HDP’li gruba emniyet güçleri geçit vermedi. HDP Diyabakır Milletvekili Dersim Dağ, “Burada konuşmamızı engellemeniz farklı eylemlere neden olur” diyerek polis ekiplerini tehdit etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.