Hayat Kalp krizi ne kadar sürer?

Kalp krizi ne kadar sürer?

Kalp krizi önceden 'geliyorum' der. Ani ölümlere yol açan kalp krizi önceden kendini belli eder ve göğsün tam ortasında, çeneye ve sol kola vuran ağrı, soğuk terleme, çarpıntı, bulantı, kusma tehlikenin habercisidir. Kalp krizi ağrısı istirahatte geçmez ve ağrı 20 dakikadan uzun sürer.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kalp krizi ne kadar sürer?
İstirahatle geçmeyen kalp krizinde ağrı 20 dakikadan uzun sürer.

Ülkemizde ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları ilk sıralarda yer alıyor.

Önceden belirti veren kalp krizinde göğüsün tam ortasında 'iman tahtası' dediğimiz kemiğin altında baskı tarzında ağrı olur. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılabilir. Kalp krizi ağrısı istirahatte geçmez ve ağrı 20 dakikadan uzun sürer.

Kalp krizine erken müdahalede 20 dakika ile 2 saatin anahtar rolü var. Çünkü uzmanlara göre, özellikle kalp hastalarının 20 dakikadan uzun süren göğüs ağrısında sağlık kuruluşuna başvurmaları ve kalp krizine ilk 2 saatte müdahale edilmesi hayatta kalma şansını belirliyor.

İlk 2 saat çok önemli

Kalp krizinden ölümler genellikle hastaların sağlık merkezlerine geç başvurmaları sebebiyle oluyor. Bu nedenle özellikle risk altındaki kişilerin belirtiler başladıktan sonra zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir. Kalp krizi tanısı konulan hastaların 60-90 dakika içerisinde anjiyografi laboratuvarına alınarak balon ve stent müdahalesiyle tıkalı damarların açılması önerilir.

Eğer müdahale göğüs ağrısı başlangıcının ilk 2 saatinde yapılabilirse kalpte oluşan hasar daha az olur. Bunun aksine özellikle 6-12 saatten sonra tedavi edilen hastalarda ise kalp dokusundaki hasar daha büyük olur.

Kalp krizi anında ne yapılmalı?
HAYAT
Kalp krizi anında ne yapılmalı?

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?
HAYAT
Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Trans yağlar kalp hastalığı ve inme nedeni
HAYAT
Trans yağlar kalp hastalığı ve inme nedeni

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.