HayatKitap getiren çocuklara film

Kitap getiren çocuklara film

Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Bilim Sanat Merkezi'nde eğitim gören çocuklar, merkeze hediye ettikleri hikaye kitapları karşılığında hem film seyrediyor hem de kütüphane oluşturulmasına katkı sağlıyor.

Haber MerkeziAA
Kırşehir'deki sanat merkezinde Kitap getiren çocuklara film izletiliyor.
Kırşehir'deki sanat merkezinde Kitap getiren çocuklara film izletiliyor.

Kaman Bilim Sanat Merkezi tarafından hazırlanan "Sinema Günleri" projesi kapsamında, binanın bir odası sinema salonu haline getirildi.

Proje ile çocuklara hikaye kitabı karşılığı sinema bileti ve patlamış mısır verilerek hem sinema kültürüne katkı hem de merkeze kütüphane oluşturulması amaçlanıyor.

Kaman Bilim Sanat Merkezi sınıf öğretmeni Eyüp Bektaş ve Filiz Uzunay tarafından hazırlanan projeyle çoğunluğu daha önce hiç sinemaya gitmemiş çocuklar da film seyretme imkanı buluyor.

Bektaş, çocuklara kitap okuyabilme ve okuduğunu paylaşabilme yeteneği kazandırmayı, aynı zamanda da sinema kültürünü aşılayabilmeyi amaçladıklarını söyledi.

Merkezin bir odasının sinema salonuna dönüştürüldüğünü belirten Bektaş, şöyle konuştu:

  • "İlçemizde maalesef sinema salonu olmadığı için çocuklarımızın sinema kültüründen yoksun olduklarını fark ettik. Meslektaşım Filiz Uzunay ile bu konuyu düşünüp velilerin tepkisinin ne olacağını merak ettik ve ortak bir kararla bu projeyi oluşturduk. Tatlı bir gülümseme ve hikaye kitabı karşılığı olarak çocuklara sinema bileti veriyoruz. Öğrencilerin getirdiği hikaye kitaplarıyla da çocuk kütüphanesi oluşturuyoruz."

Bektaş, sinema biletlerinin gerçeğine uygun, koltuk ve sıra numaralı olarak bastırdıklarını, öğrencilere adeta bir sinema salonunda film izledikleri izlenimi vermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Bilim Sanat Merkezi öğrencisi İlkim Yavaş da hem sinema bileti ve mısırlarını aldıklarını hem de daha önce okumadıkları kitapları değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade etti.

Ayşe Rana Özde ise dersi olmamasına rağmen yağmurlu havada projeye katılmak için geldiğini belirterek, "Daha önce böyle bir imkanımız yoktu. Artık sık sık sinema izlemek için buraya geliyoruz. Bence çok eğlenceli ve güzel bir şey." dedi.

Nevşehir'de askeri uçak düştü
Gündem

Nevşehir'de askeri uçak düştü

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bir F-16 uçağı düştü, bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. TSK, yaptığı açıklamada düşen uçağın kaza kırımına uğradığını ve uçağın enkazı ile şehit askerimizin naaşına ulaşıldığını belirtti.
Trump'tan Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi
Ekonomi

Trump'tan Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi

ABD Başkanı Trump, ticaret savaşlarındaki fitili yine alevlendirdi. Trump, Çin'e milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getirilmesini öngören genelgeyi imzaladı. Trump'ın Çin mallarına 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getireceği belirtiliyor.
Kızı her şeyi itiraf etti
Gündem

Kızı her şeyi itiraf etti

Adana'da 17 yaşındaki genci işyerinin önünde tabancayla öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada dinlenen sanığın tecavüze uğradığı ileri sürülen kızı, öldürülen gencin suçsuz olduğunu söyledi. 15 yaşındaki kız çocuğu, bebeğin babasının kim olduğunu açıkladı. Mahkeme Başkanı'nın 'neden yalan söyledin' sorusuna ise F.B 'Babamdan korktum' cevabını verdi.
Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi
Teknoloji

Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi

NASA'nın Mars'ta bulunan keşif aracı Curiosity, Dünya'ya yeni bir görüntü yolladı. Fakat görüntü öyle tuhaf bir şekli içinde barındırıyordu ki 'Mars'ta yaşam' tartışmaları yeniden alevlendi.
En güzel Regaib Kandili mesajları 2018!
Gündem

En güzel Regaib Kandili mesajları 2018!

Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaib Kandili bu gece idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Regaib Kandili'nde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güzel, anlamlı, resimli, kısa Kandil mesajlarını derledik. Haberimizde en güncel 2018 Regaib Kandili mesajlarını bulabilirsiniz...