Hayat Kulağınızı o çöplerle temizlemeyin

Kulağınızı o çöplerle temizlemeyin

Yaz aylarında, özellikle deniz veya havuz sezonunun açılması ile beraber en yaygın kulak burun boğaz hastalıklarından birinin dış kulak iltihapları olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Kağan İpçi, kulak bakımında en önemli faktörün, kulak girişinin kuru tutulması gerektiği olduğunu söyledi. Dr. İpçi, kulakların pamuklu kulak temizleme çöpleriyle değil kağıt mendille kurutulmasını tavsiye etti.

Haber Merkezi IHA
Kulağınızı o çöplerle temizlemeyin
Dr. Kağan İpçi, kulak temizleme çöpleriyle kulak içine müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.
Genellikle kulak kiri olarak adlandırılan serumenin dış kulak kanalında yer aldığını belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Kağan İpçi, “Serumen, kulak kanalını dış etkenlerden koruyan yapışkan bir salgıdır ve kulak kanalından salgılanır. Ancak kulak kanalının dar olması, kulağın bazı yabancı cisimlerle karıştırılması ve kulak bakımının yanlış yapılması nedeniyle içeride birikebilir ve sorun oluşturabilir" dedi.

Kulak bakımında en önemli noktanın kulağın girişinin kuru tutulması olduğunu ifade eden Dr. İpçi, pamuklu kulak temizleme çöpleri ve bazı sivri uçlu cisimlerle kulak kanalının içinin kurcalanmaması gerektiğini söyledi. Dr. İpçi, banyolardan sonra temiz bir kağıt mendille kulak kepçesindeki çukurun kurutulmasının evde uygulanabilecek en basit ve sağlıklı yol olduğunu vurguladı.
Kulak kanalı iltihaplarının enfeksiyöz, alerjik veya dermatolojik nedenlerle olabildiğini söyleyen Dr. İpçi, “Ancak en sık neden enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar içinde de en çok rahatsızlık verenler kulak mantarlarıdır. Özellikle diyabetik hastalarda kulak enfeksiyonları uzun sürer ve komplikasyon oluşma riski yüksektir. Kulak kanalının sürekli ıslak kalması, havalanmaması iltihap sürecini başlatan en önemli etkendir" diye konuştu.

Risk altında olan kişiler


Dr. İpçi, deniz ve havuza yoğun giren ve kulak kanalı sürekli ıslak ve nemli kalan çocukların, kulağını temizlemek için aşırı kurcalayan kişilerin, işitme cihazı kullanan ve kulak kanalı havasız kalan kişilerin ve profesyonel yüzücülerin risk altında olduğunu söyledi.

Kulak kanalı iltihabında, kulak kepçesinin veya kulak deliği önündeki kıkırdağın oynatılması ile artan ağrının hastalık için tipik belirti olduğunu vurgulayan Dr. İpçi, “Genellikle dokunmakla ve kulak üzerine yatmakla ağrı olur. Bunun dışında kulak kaşıntısı ve kulak akıntısı, duyma azlığı olabilir. Duyma azlığı sıklıkla kulak kanalının ödemi ve tıkanması nedeniyle olur" sözlerine yer verdi.
Tedavide öncelikli amacın kulak kanalını kuru tutmak, ağrıyı azaltmak ve enfeksiyonla savaşmak olduğunu anlatan Dr. Kağan İpçi, hasta kulağa iyileşene kadar su kaçırılmaması gerektiğinin önemine dikkati çekti. İpçi, “Tedavi kulak damlaları ile yapılmakla beraber bazen tablet hatta ileri enfeksiyonlarda hastaneye yatırıp enjeksiyonla da takip gerekebilir" dedi.

'Bilmediğiniz sıvıları damlatmayın'


Kulak bakımında pamuklu çöplerin tercih edilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. İpçi önerilerine şöyle devam etti:

“Kulak kanalını mümkün olduğunca kuru tutmak önemli bir adımdır. Özellikle kulak zarına tedavi maksatlı ventilasyon tüpü takılmış hastalar, kulak zarı delik olan hastalar ve zar normal olmasına rağmen sık eksternal otit geçiren hastaların su geçirmeyen tıkaçlarla kulaklarını koruması gerekir. Kulak bakımında pamuklu çöpler tercih edilmemelidir. Kulak yakınmaları olduğunda kulağın içine etkisi bilinmeyen sıvılar veya doktor tavsiyesi dışında damlalar damlatılmamalıdır."
Abone Ol Google News
EGM ve Jandarma bünyesinde yangınları araştırmak için özel ekip kuruldu: Terör ve sabotaj ihtimali araştırılacak
Gündem

EGM ve Jandarma bünyesinde yangınları araştırmak için özel ekip kuruldu: Terör ve sabotaj ihtimali araştırılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınları araştırmak için özel ekipler kuruldu ve dün sabah itibariyle ekipler çalışmalarına başladı. Ekipler, terör ve istihbarat birimlerinin de desteği ile meydana gelen orman yangınlarının çıkış sebebini, terör ve sabotaj ihtimali olup olmadığını tüm yönleriyle araştıracak. Araştırmadan çıkan sonuçlar adli birimlerle paylaşacaklar.
Altı bin TL’ye çalışacak eleman bulamıyorlar: Kocaman ilan astık gelen giden yok demek ki millette para var
Gündem

Altı bin TL’ye çalışacak eleman bulamıyorlar: Kocaman ilan astık gelen giden yok demek ki millette para var

Elazığ’da bir döner işletmesi, 6 bin TL maaş ile çalışacak eleman bulamıyor. Motor kurye arayan işletme sahipleri, dolgun maaşa rağmen vatandaşların henüz başvuru yapmadıklarını belirtti. Döner ustası Yurttutan "Paketçiler var ise bizi duyup gelsinler. Hatta 6 bin TL de değil 10 bin TL’dir. Yemeği, sigortası, içmesi, yatacağı yeri dahi veriyoruz ama eleman bulamıyoruz. Ondan sonra Elazığ halkı bize dürümümüz nerede diye kızıyor. Paketçi yok kardeşim paketçi bulamıyoruz" ifadelerini kullandı.
Aşı olmayı sürekli erteleyen hasta pişmanlığını dile getirdi: Hayatımla oynadım kimse aşısını ihmal etmesin
Hayat

Aşı olmayı sürekli erteleyen hasta pişmanlığını dile getirdi: Hayatımla oynadım kimse aşısını ihmal etmesin

Ankara Şehir Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesi'nde solunum sıkıntısı nedeniyle oksijen cihazına bağlı şekilde tedavi gören 46 yaşındaki Yasin Yavaş, "Aşı olmamıştım, hep erteledim, havaya girdim, 'sonra olurum' diyerek basite aldım. Hayatımla oynadım. Kimse aşısını ihmal etmesin. Acil olarak aşılarını olsunlar." çağrısında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.