Hayat Kulaklara zarar veren 7 şey

Kulaklara zarar veren 7 şey

Kulaklarımız sanıldığından daha hassas bir organdır. Bazen farkında olmadan yaptığımız bazı şeyler kulaklarımıza zarar verebilir, hatta işitme kaybına yol açabilir. Peki kulağımıza zarar veren şeyler nelerdir? Kulak sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz? İşte kaçınmanız gerekenler.


Haber Merkezi IHA
Kulak temizleme çubukları, kulak kirinin kulak kanalını tıkamasına neden oluyor.
Kulak temizleme çubukları, kulak kirinin kulak kanalını tıkamasına neden oluyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, kulakların düşünüldüğünden daha hassas olduğunu ifade ederek, kulaklara zarar veren 7 unsur hakkında bilgiler verdi.
Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, kulaklara zarar veren 7 maddeyi şöyle sıraladı:

Yüksek ses ve gürültü: Kulaklar sesi alma ya duyarlı organ olduklarından yüksek ses kulaklara her zaman zarar verir. Yüksek sesle müzik dinlemek, kulak korumasız silah atışı yapmak, yüksek sesli ortamlarda çalışmak, yüksek sesli patlamalara maruz kalmak, yüksek sesle eğlence merkezi gibi ortamlarda çalışmak İşitmeye zarar vererek kulakta çınlama ya neden olabilir. Bu işitme kaybı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yüksek sese maruz kalma derecesi ve süresine bağlı olarak işitme kaybı kalıcı veya geçici olabilir.

Kulak temizleme çubukları: Kulak temizleme çubukları, kulak kirinin kulak kanalında tıkanmasına neden olarak kulağa zarar verir. Normalde kulak kiri kendini kulak dışına doğru atmaya meyillidir. Kulak çubuklar ile kendi kendini temizleyen bu sistem bozulmuş olur. Kulak çubukları daha derine doğru itilirse kulak zarına zarar verebilir.

Kulak damlası: Bazı kulak damlaları kulak için zararlı özellik taşır örneğin Gentamisin etken maddesi taşıyan kulak damlaları kulak için zararlı etkiye sahiptir. Bu damlaların rastgele ve bilinçsizce kullanılması kulağı zarar verir. İçerisinde ne olduğu belli olmayan bir takım karışımlar kulak kanalı Ph dengesini bozarak kulakta mantar enfeksiyonu ve iltihap oluşmasına neden olarak kulağa zarar verebilir.

REKLAM

Cep telefonu: Cep telefonları, radyasyon ve elektromanyetik dalga yayarak kulağa zarar verebilir. Özellikle ilk arama esnasında kulağa tutulması en fazla elektromanyetik dalga yayarak kulakta çınlamaya, zonklama ve derinden ağrı hissi oluşmasına neden olabilir. Cep telefonu ile çok fazla konuşmak zorunda kalan insanlar kulaklık kullanmalıdır. Yine bu telefonların içerisinde yer alan lityum pillerin fazla ısınmasına bağlı patlama riski mevcuttur. Bunlar başa yakın pozisyonda tutulduğunda patlarsa kafaya zarar vererek hayati risk taşır.

Sigara ve ilaçlar: Sigara kullanımı zamanla kan damarlarında bozulmaya neden olarak, kan akımını bozar. Sigara özellikle küçük kılcal damarları etkileyerek kan akımını engeller. Bu kılcal damarlar kulağımızın kan akımının sağlar kan akımının bozulması işitme kaybı ile neticelenir. Mecburen kullanmak zorunda olduğumuz bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları kulak hücrelerinin ölmesine neden olarak işitmeye kalıcı olarak zarar verebilir bu ilaçları kullanırken sürekli kontrol altında olmalısınız.

Piercing: Piercing hijyenik şartlar sağlanmadan yapılırsa kulak kıkırdağında erime meydana gelerek kulak şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kulak kıkırdağına yapılacak delme işlemlerinin hekim kontrolünde yapılması gereklidir. Yine kulağa takılan küpelerin kulakta alerjik reaksiyon yaparak kaşınmasına ve kulağın şişerek enfeksiyon oluşturmasına neden olur.

Baş dönmesi: Kulaklar duyma görevinin dışında dengenin sağlanmasında önemli rol oynar. Baş dönmesi, kulakta çınlama, basınç artışı ve kulakta tıkanma hissi iç kulaktaki denge sisteminin etkilendiğini gösterir bu belirtilerin hafife alınması zamanla işitme organının da zarar görmesine neden olabilir. Denge sistemini etkileyen nedenler duymanın da etkilenebileceğinin göstergesidir, bu nedenle baş dönmesi hastaları kulak burun boğaz hekimlerince ayrıntılı değerlendirilmelidir.

REKLAM

Çocuklarda okul öncesi bademcik iltihaplanmasına dikkat
HAYAT
Çocuklarda okul öncesi bademcik iltihaplanmasına dikkat

Antibiyotik direnci enfeksiyon tehdidini sürdürüyor
HAYAT
Antibiyotik direnci enfeksiyon tehdidini sürdürüyor

İşitme kaybı Alzheimer’ı hızlandırıyor
HAYAT
İşitme kaybı Alzheimer’ı hızlandırıyor

Dış kulak yolu enfeksiyonlarına karşı 5 uyarı
HAYAT
Dış kulak yolu enfeksiyonlarına karşı 5 uyarı

Yaz aylarında dış kulak enfeksiyonuna dikkat
HAYAT
Yaz aylarında dış kulak enfeksiyonuna dikkat

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.