Hayat Menenjit aşısı başka bir hastalığı tedavi etti

Menenjit aşısı başka bir hastalığı tedavi etti

Menenjit B için geliştirilen bir aşının, giderek antibiyotiklerle tedavi edilemez hale gelen belsoğukluğuna karşı etkili olduğu bildirildi. Uzmanlar 2 bakterinin çok yakın akraba olduğunu ifade ederek, vakaların yüzde 31 oranında azaldığını kaydetti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Menenjit aşısı başka bir hastalığı tedavi etti
​Menenjit aşısı bir hastalığa daha şifa oldu.

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırma, aşının, belsoğukluğuvakalarını üçte bir oranında düşürdüğünü gösterdi.

Yeni Zelanda'da 2004-2006 yıllarında menenjit B salgınını önlemek amacıyla yaklaşık bir milyon ergene aşı yapıldığı, aşı yapılanlarda belsoğukluğu vakalarının yüzde 31 azaldığı gözlendi.
2 bakteri "çok yakın akraba" çıktı

Auckland Üniversitesinden bilim adamlarının, bu sonuca cinsel sağlık kliniklerinin verilerini inceleyerek vardığı belirtildi. Menenjite yol açan "Neisseria meningitidis" bakterisinin, belsoğukluğuna neden olan "Neisseria gonorrhoeae"nın çok yakın akrabası olduğu kaydedildi.

Araştırma ekibinden doktor Helen Petousis-Harris, şunları söyledi.

İlk kez bir aşı, belsoğukluğuna karşı bir biçimde koruma sağladı. Dünyada her yıl 78 milyon kişinin, cinsel yolla bulaşan ve doğurganlığı etkileyen belsoğukluğuna yakalandığı ifade ediliyor.

Aşılama ile çocuğunuzu koruyun

'Türkiye'nin aşı saklama dolabı dünyaya örnek oluyor'

Patatese aşı yapılınca bakın ne oluyor
OYNAT 00:00
Patatese aşı yapılınca bakın ne oluyor
Patates ve domates aşılandı ve tek bitkinin dallarından domates kökünden ise patates elde dildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.