Hayat Mustafanın umudu İtalya

Mustafa'nın umudu İtalya

Milyonda bir görülen Steven Johnson Sendromu hastalığına yakalanan 9 yaşındaki Mustafa Ataseven sağlığına kavuşmak için gün sayıyor. Bademcik ameliyatı sonrası yaşadığı sendrom nedeniyle tüm vücudunda ve korneasında yanıklar oluşan Mustafa'nın tedavisi dünyada yalnızca 4 ülkede yapılıyor. İtalya'ya gitmeleri gereken aile ise destek bekliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Mustafanın umudu İtalya
Mustafa'nın hastalığının tedavisi yalnızca 4 ülkede yapıldığı için aile 28 Kasım'da İtalya'ya gidecek.
Uşak'ta, milyonda bir görülen Steven Johnson Sendromu hastalığına yakalanan 9 yaşındaki Mustafa Ataseven sağlığına kavuşmak için gün sayıyor. Mustafa'nın öğretmen babası Mehmet Ataseven gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun geçen yıl bademcik ameliyatı olduktan sonra kullandığı bir antibiyotiğe bağlı olarak milyonda bir görülen Steven Johnson Sendromu hastalığına yakalandığını belirtti.

Korneasıyla beraber tüm vücudu yandı

Baba Ataseven, oğlunun sekiz ay tedavi gördüğünü, hastalıktan dolayı vücudunda oluşan yanıkların büyük bir bölümünün tedavi edildiğini, korneasında meydana gelen yanığın tedavisinin yapılamadığı, bu nedenle görme yetisini tamamen yitirebileceğini söyledi.

Oğlunun, korneasında meydana gelen yanığın tedavisinin yurt dışında yapılabileceğini bu nedenle kısa süre sonra İtalya'ya gideceklerini aktaran baba Ataseven, "Çocuğumuz ameliyatının ardından böyle bir sıkıntı yaşadı. Ameliyatından kısa bir süre sonra çocuğumuzun gözlerinde yanma ve kızarıklıklar fark ettik. Daha sonra tüm vücudunda yanmalar oldu. Biz hemen sağlık kuruluşlarına giderek gereken müdahaleleri yaptırdık. Vücut yanmalarının büyük bir bölümü geçti. Fakat göz korneasında oluşan yanma nedeniyle görme yetisinin büyük bir kısmını kaybetti" ifadelerini kulandı.

'600 bin Avro gerekebilir'


Mustafa'nın hastalığının tedavisinin 4 ülkede yapıldığını tedavisi için 28 Kasım'da İtalya'ya gideceklerini aktaran baba Ataseven, oğlunun tedavisi için çok fazla maddi güç gerektiğini belirtti.

Ataseven, çocuğu için elinden gelen her şeyi yapacağını ifade ederek, "Oğlumun göz korneasından ameliyat olması gerekiyor. Bu konuda ülkemizde ameliyat söz konusu değil. Maalesef dünyada 4 ülke bu ameliyatı sağlıyor. Onlardan birisi de İtalya. Biz İtalya'dan davet aldık. Eğer olumlu bir tedavi süreci başlarsa 600 bin Avro ilk etapta gerekebilir. Fakat bu maddi yük bizi aşabilir. Bu nedenle destek gerekebilir. Umarız en kısa sürede bu çocuğumuz sağlık sorunun aşar ve sokaklara arkadaşlarının yanına dönebilir. Şu an çocuğumuz ışıktan etkilenmesin diye evimizin tüm pencerelerini güneş ışıklarından korunaklı bir hale getirdik. Ayrıca sokağa çıkamıyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.