Hayat Obezite ameliyatını her doktor yapamayacak

Obezite ameliyatını her doktor yapamayacak

Son 4 yılda 44 bin 453 kişinin obezite ameliyatı olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bundan böyle bu ameliyatlar kurallara bağlanacak. Hangi merkezde ve hangi doktorun obezite ameliyatı yapacağına obezite merkezleri karar verecek” dedi.

Haber Merkezi Diğer
Arşivden ameliyat görüntüsü
Arşivden ameliyat görüntüsü

Obezite ameliyatlarının yanı sıra benzer bir yaklaşımın sezaryen ameliyatları için de çalışıldığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi: “Sadece 2018’de 15 bin 800 obezite cerrahisi ameliyatı yapıldı. Obezite cerrahisi bahsedildiği gibi çok masum, herkesin yapabileceği bir ameliyat şekli değil. Artık bu ameliyatı kimlerin yapması gerektiğiyle ilgili kuralları belirliyoruz. Obezite ameliyatı yapacak doktora tecrübe şartı getiriyoruz."

Hürriyetin haberine göre ameliyatların isteğe bağlı olmadığını söyleyen Koca, şu ifadeleri de kullandı:

"Ameliyat kararı verilmeden önce dijital ortamda bu hastaların bilgilerini alarak onay mekanizması geliştireceğiz. Örneğin hastanın değerleri sisteme girilecek. Önden yapılması mutlak gereken yaklaşımlar var. Egzersiz ve diyet gibi benzeri yöntemlerle en az 3 aylık bir zaman diliminde kişinin kalp sorunu, diyabeti gözden geçirilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Eğer kişinin ameliyat olmasına karar verilirse provizyon sistemi gibi bir mekanizmayla, dijital onay sistemine girilecek. Yani bu ameliyat isteğe bağlı olmayacak.

Kişi illa ki olmak istiyorsa bizim onaylamadığımızı SGK ödemeyecek. Bu şekilde ameliyat olacak kişi yine obezite merkezlerince onaylı yerde ve sertifikası olan doktora ameliyat olacak. Konuyla ilgili genelgemizi de hazırlıyoruz. Şu an ilgili dernekler ve paydaşlarla görüşüyoruz. Çok uzamayacak.”

Bakanlığın kararı alkışlanmalı: Mide küçültme ameliyatı için 30 rakamı bile yetersiz
HAYAT
Bakanlığın kararı alkışlanmalı: Mide küçültme ameliyatı için 30 rakamı bile yetersiz

500'den fazla kene piton yılanına yapıştı
HAYAT
500'den fazla kene piton yılanına yapıştı

Doktorların mesaisi bitince ameliyathanede unutuldu
HAYAT
Doktorların mesaisi bitince ameliyathanede unutuldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.