Hayat Paketli gıdalar kanser yapıyor

Plastik kaplar kanser yapıyor Paketli gıdalar kanser yapıyor

Paketli gıdalar kanser yapıyor

Dışarıda yemek yiyenlerde kanser riski artıyor. Plastiklerin esnekleştirilmesi ve yumuşak hale gelmesi için gıdaların saklama kaplarında, paketli gıdaların ambalajlarında, plastik su şişelerinde, kağıt ve karton bardakların iç kaplamasında, kozmetiklerin ambalajlarında kullanılan fitalat malzemesi kanser yapıyor.

Haber Merkezi IHA
Plastik kaplarda kullanılan fitalat malzemesi özellikle sıcakla temas ettiğinde kanser yapıyor.
Plastik kaplarda kullanılan fitalat malzemesi özellikle sıcakla temas ettiğinde kanser yapıyor.

Diyetisyen Esra Kula, dışarıda yemek yiyenlerin yüzde 50’sinin; yemeklerin saklanma ve paketlenme koşullarında maruz kalınan fitalat ve diğer plastiklerden dolayı kanser riski altında olduğunu söyledi.
Plastiklerin esnekleştirilmesi ve yumuşak hale gelmelerini sağlayan fitalat malzemesinin kanser yapıcı etkisinin kanıtlandığını belirten Diyetisyen Esra Kula, söz konusu malzemenin gıdaların saklama kaplarında, paketli gıdaların ambalajlarında, plastik su şişelerinde, kağıt ve karton bardakların iç kaplamasında, kozmetiklerin ambalajlarında kullanılmasından dolayı, ciddi bir kanser riski oluşturduğunu ifade etti. Özellikle sürekli dışarıda yemek yemek zorunda kalanlar ile paketli gıdaları çok tüketenlerin daha fazla risk altında olduğuna dikkat çeken Kula, “Bu plastiklerin kanser ve hormon bozuklukları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olduğu kanıtlandı. Dışarıda yemek yiyenlerin daha çok maruz kaldığı bu plastikler ev tipi saklama kapları için de geçerli. Sadece saklama kapları değil, paketli satın alınan birçok gıdada aynı plastikle maruziyet söz konusu. O nedenle hazır paketli gıdaların sıklığını ve miktarını çok düşük tutmak hatta hiç tüketmemek gerekir” dedi.

Plastik kaplar sıcak değdiği zaman bütün petrol türevlerini kusuyor

Plastik şişeler, bardaklar, kağıt ve karton bardaklarda da aynı tehlikenin olduğunu vurgulayan Kula, “En ince, en yumuşak plastik sıcak değdiği an bütün petrol türevlerini içine bırakır. Sadece soğuk bir şeyler tüketirken ve tek kullanımlık, hemen atmak üzere kullanmak gerekir. Bu bardakların depolanma şartları da önemli. Güneş gören bir yerde depolanmış plastik bardaklar çok daha riskli, ki bunlar içeriğini gıdaya doğrudan bırakmakta. Kağıt ve karton bardakta da yine iç kaplamaları plastik malzemeden yapılıyor. Onları da tek kullanımlık ve soğuk içeceklerde tercih etmek gerekir. Ama kişi cam şişesini yanında taşıyor ve güneşe maruz bırakmıyorsa zaten sağlıklı bir seçenek hazırlamış oluyor” diye konuştu.

Sıcak ve asitle temas etmemeli, güneşe maruz kalmamalı

Söz konusu malzemelerin tamamının kanser yaptığının bilimsel olarak kanıtlandığının altını çizen Kula, dışarıda yemek yiyenler ile hazır paketli gıda tüketenlerin yüzde 50’sinin kanser riski altında bulunduğunu ifade etti. Kula, fitalat içerikli plastik malzemeleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Fitalatlar ve diğer PVC malzemeleri kullanılıyorsa bile, sıcakla ve asitle temas etmemesi sağlanırsa, belli sınırlarda etkilerinden korunmuş olunur. Dışarıda ev yemeği seçeneği de var. Ancak bunların yapılma, saklanma ve denetlenme koşullarını çok iyi bilmek lazım. Ev yemeği yaparken de, malzemelerin plastik kaplarda saklanması tercih edilebilir. Aynı şekilde bir takım katkı maddeleri ve tuzlar kullanılıyor olabilir. Ya denetimler çok iyi olacak ya da sizin yemeğin ve malzemelerinin hangi koşullarda saklandığını ve üretildiğini görebiliyor olmanız gerekecek. Evsel çözümler üretilebilir. Ama sürekli yanında yiyecek taşıyabilmek kişinin zamanı ve mekanıyla ilgili bir durum. Ya da güvenilirliği ispatlanmış mekanlar keşfedilebilir.”

Dışarıda yemek kilo alma ihtimalini artırıyor

Öte yandan, dışarıda yemek yemenin, hormon bozukluklarına neden olduğu için kilo alımını artırdığına da değinen Kula, “Yine meydana gelen kanserin türüne göre de kilo kayıpları ile mücadele etmek zorunda kalınabilir. Evde pişen yemekteki yağı, şekeri ya da pişirme usullerini kontrol edebildiğimiz için, katkı maddeleri açısından yüzde 99 daha sağlıklı bir seçim yapmış olunur ama daha fazla kilo alınıp alınmamasına neden olması yemekte kullanılan malzeme ve pişirme usullerine göre değişkenlik gösterir. Tek başına evde yiyenler dışarıda yiyenlerden daha az kilo alır, diyemeyiz. Fakat evde pişen yemeği yiyen, dışarıda yiyene göre kesinlikle daha az katkı maddesine maruz kalır. Dolayısıyla kanser olma riskini çok daha düşürür” ifadelerini kullandı.

Bir avuç kabak çekirdeğinin faydaları?
HAYAT
Bir avuç kabak çekirdeğinin faydaları?

Kalp sağlığı için yedi altın kural
HAYAT
Kalp sağlığı için yedi altın kural

Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir?
HAYAT
Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir?

Aref'in tedavisi sürüyor
Hayat

Aref'in tedavisi sürüyor

Kobra yılanı tarafından sokulan ve akşam saatlerinde özel bir uçakla Mısır’a getirilen illüzyonist Aref, olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aref, bir Suriyeli tarafından kendisine verilen bir gözü kör, hasta ve yaralı, nadir rastlanan bir yılan tarafından sokulduğunu söyledi. Çok hareketsiz duran, öldüğünü zannettiği yılanı, bakımı için kafesinden çıkardığını ve yıkadığını anlatan Aref, kafesine geri koyduğu sırada sağ kolundan ısırıldığını belirtti.
İsveç'ten Trump'a eleştiri: Putin karşısında zayıf kaldı
Dünya

İsveç'ten Trump'a eleştiri: Putin karşısında zayıf kaldı

Finlandiya'daki Trump-Putin zirvesi hakkında konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, "Amerika tarafı, Rusya'nın Kırım'ın yasa dışı ilhakı hakkında hiçbir şey söylemedi" ifadelerini kullanırken, Eski İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise, "Trump, endişe verecek şekilde Putin karşısında zayıf kaldı" açıklamalarında bulundu.
BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak
Teknoloji

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak

BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesi ile birbirinden farklı teknolojik ürünleri bir arada satışa sunmaya hazırlanıyor. Yine piyasa fiyatının altında çok altında satışa sunacağı ürünler arasında ALFA 110A Windows diz üstü bilgisayar, Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik, Trust 12.500 mAh taşınabilir power bank, Mikodo radyolu müzik kutusu, Trust mikrofonlu oyuncu kulaklığı, Trust klavye, fare ve YouTube tripodlu mikrofon yer alıyor. Söz konusu teknolojik ürünlerin haricinde BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesinde uygun fiyatlı diğer ürünlerini de listeliyor. İşte 27 Temmuz BİM aktüel ürünler listesinde yer alan diğer ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.