Hayat Sağlıkta dünya standartlarını geçtik

Sağlıkta dünya standartlarını geçtik

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2025 için koyduğu, doğumda beklenen 75 yıllık yaşam süresi hedefine Türkiye 2007'de ulaştı, 2015 itibarıyla bu süre 78 yıl oldu. Bu sonuçlar Türkiye'yi sağlıkta gelişmiş ülkeler klasmanına soktu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
14yıldır uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birçok alanda elde edilen başarılarla, sağlık göstergelerinde yüksek oranda iyileşme rakamlarına ulaşıldı. Sağlık göstergelerine ilişkin Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 1998'deki öngörülerinin üzerine çıkan Türkiye, doğumda beklenen yaşam süresinden anne ölüm hızına kadar pek çok alandaki başarılı sonuçlarla birçok ülkeye örnek gösterildi.

İKİ KATI BAŞARI SAĞLADI

Türkiye, 2025 için doğumda beklenen yaşam süresini 75 yıl olarak tahmin eden örgütün rakamlarına 2007'de ulaştı. 2015 itibarıyla doğumda beklenen yaşam süresi ise 78 yıl oldu. Bin canlı doğumda öngörülen bebek ölüm hızı 2025 için 16 olarak belirtilirken, Türkiye'de bu sayı 2007'de 13,9 ve 2015'te 7,6 olarak gerçekleşti. Türkiye, bu alanda DSÖ'nün tahminlerinin iki katı üzerinde başarı elde etti.

GELİŞMİŞ ÜLKELER KLASMANINDA

Dünya verileriyle kıyaslandığında Türkiye, doğumda beklenen yaşam süresinde 79 yıl ve bebek ölüm hızında 5,8 olan üst gelir grubu ülkelerine yaklaştı. Türkiye, anne ölüm oranlarında ise üst gelir grubu ülkeler ile DSÖ Avrupa Bölgesi ortalamasının altına indi. Bu sonuçlar Türkiye'yi sağlıkta gelişmiş ülkeler klasmanına soktu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.