Hayat Sağlıkta yeni dönem

Sağlıkta yeni dönem

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve Türkiye'de sadece İstanbul'da uygulanan "Mobil Sağlık Danışma Noktası" projesi, sağlıkta yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Haber Merkezi AA
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, yaptığı açıklamada, Avrupa ve Anadolu yakalarında belirlenen güzergahlarda hizmet veren mobil araçları sayesinde sağlıkta hizmet kalitesinin arttığını söyledi.

Türkiye'de son 10 yılda sunulan sağlık hizmetlerindeki kalitenin önemini vurgulayan Albayrak, "Sağlık hizmetlerine ulaşma noktasında Avrupa'nın çok ilerisindeyiz. Türkiye'de son 10 yılda sağlık alanında güzel adımlar atıldı, önemli hizmetler sağlandı. Bizler de mobil araçlarımız ve ekiplerimiz sayesinde bu hizmetleri ve sağlıkta haklarının neler olduğunu, vatandaşımızın ayağına kadar giderek anlatıyoruz. Hangi kurum, hangi sağlık hizmetini sunuyor, onun bilgisini veriyoruz" dedi.

Albayrak, "Mobil Sağlık Danışma Noktası" hizmetlerinden daha çok erkeklerin yararlandığını ve en fazla sorunun sağlık raporları ile randevu sistemi hakkında yöneltildiğini ifade etti.

Mayısta başlayan projenin geri dönüşlerinde olumlu sonuçlar elde edildiğini belirten Prof. Dr. Albayrak, şöyle konuştu:

"İstanbul'un bütün ilçelerini dolaşarak halkımızın hizmetinde olmaya özen gösteriyoruz. Amacımız, mobil araçlarda insanlara sağlık hizmeti sunmak değil, onları bilgilendirmek. Zaten belirttiğim gibi, ülkemizde son 10 yılda ciddi atılımlar oldu ve hizmet kalitemiz önemli bir ivme kazandı. Bu hizmet kalitesini ve sağlık haklarını halkımıza anlatmak, hangi kurumun hangi sağlık hizmetini verdiği bilgisini onlara sunmak bizim için önemli. Halkımız, çekinmeden günün 24 saati sağlık kuruluşlarından yararlanıyor. Her hafta farklı bir ilçede halkımızın yanında olup onlara sağlık alanındaki haklarını sıralıyoruz. Sağlık alanında ne zaman hangi kapıyı çalacaklarını, hangi yolları izleyerek işlemlerini kolaylıkla yaptırabileceklerini dile getiriyoruz. Mobil araçlardaki uzman arkadaşlarımız, yöneltilen sorulara anında cevap vererek vatandaşlarımıza yardımcı oluyor. Mobil noktada cevaplanamayan soruları ise yazılı olarak alıyor ve vatandaşa yazıyla cevaplandırıyoruz. Proje, sağlıkta hizmet kalitesini de artırdı."

"6 ayda binlerce kişiye ulaştık"

Albayrak, halkın yüzündeki tebessümü gördükçe, yürütülen hizmetin kendileri için ayrı bir anlam ifade etmeye başladığını söyledi.

"Mobil Sağlık Danışma Noktası önünde beklerken, 'Acaba şu soruyu da yöneltsem mi?' diye düşünüp, yönelttikleri soruların yanıtını alan kişilerin tebessümle araçtan ayrılışını görmek, bizim en büyük hediyemiz" diyen Albayrak, "Mobil araçlardaki uzman arkadaşlarımızın cevaplandırdığı her soru, binlerce kişinin sağlık haklarını öğrenmesine imkan sunuyor. Bir kişiye bir hak öğretmek demek, yüzlerce, binlerce insana sağlık alanındaki hakkını anlatmak demek. Hedefimiz, her gün daha çok kişiye ulaşmak. 6 ayda binlerce kişiye ulaştık. Ayrıca noktalarda uzman arkadaşlarımız, gelen kişilere iki ayrı kitapçık hediye ediyor. Bu kitapçıklar, sağlık alanında bütün bilgileri içeriyor" diye konuştu.

"Merak ettiğimiz soruların hepsinin cevabı buradaymış"


Mobil Sağlık Danışma Noktası'na başvuranlardan Ramazan Demir de randevu sistemi hakkında merak ettiği soruları yönelttiğini belirterek, "Aracı gördüğümde sağlık taraması yapılıyor sandım. Fakat aslında bilmediğimiz onlarca sorunun cevabını veren uzmanların burada olduğunu görünce ben de bazı sorular yönelttim. Randevu sistemi hakkında bilmediklerim vardı, onları cevaplandırdılar. Bu hizmet, gerçekten güzel bir çalışma. Personelin samimi ve güler yüzle karşılaması bile bizim için çok önemli. 'Acaba girsem mi?' diyerek geldiğim yerden şimdi memnun ayrılıyorum. Burada öğrendiğim sağlık hizmetlerini çevremdekilere anlatacağım" dedi.

Evlilik raporu almak için yapacağı işlemler hakkında mobil hizmet ekibinden bilgi alan Yunus Günaydın ise merak ettiği soruların cevabının burada olduğunu aktararak, "Evlilik raporu hakkında aklımda oluşan soruları sormak için geldim. Organ bağışı, sağlık raporları, randevu sistemi, ergen sağlık hizmetleri gibi onlarca hizmetin nasıl, ne şekilde verildiğini, bizlere tanınan hakların neler olduğunu öğrendim. Nişanlımla buraya gelmiştik ve evlenme hazırlıkları yaptığımızı, evlilik raporu alacağımızı belirttiğimizde sağlam çocuk izlemi, tüp bebek, kadın sağlığı, ağız ve diş sağlığı hizmetleri gibi birçok konuda bilgiler verdiler. Sağlık alanında yürütülen hizmetlerden bizlerin nasıl, nerelerde yararlanacağımızı bilmek, bilmeyenlerin öğrenmesini sağlamak çok güzel" ifadelerini kullandı.
Abone Ol Google News
Bulgaristan’da dört gündür söndürülemeyen yangın Türkiye sınırına ulaştı
Gündem

Bulgaristan’da dört gündür söndürülemeyen yangın Türkiye sınırına ulaştı

Dört gün önce Bulgaristan'da çıkan ve bu zamana kadar yapılan tüm müdahalelere rağmen söndürülemeyen yangın Türkiye sınırına ulaştı. Önlem amaçlı iş makinaları ile sınır hattında 32.5 kilometre uzunluğunda güvenlik şeridinin oluşturulurken, Edirne Valiliği yangının Türkiye topraklarına sıçramasının engellendiğini açıkladı.
Hakkari'de zırhlı polis aracı devrildi: İki özel harekat polisi şehit oldu
Gündem

Hakkari'de zırhlı polis aracı devrildi: İki özel harekat polisi şehit oldu

İran sınırındaki üs bölgesinden görev dönüşü yapan polis zırhlı aracı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde devrildi. Kazada iki özel harekat polis şehit oldu.
Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor
Ekonomi

Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor

Emlakçılıkta yeni bir döneme giriliyor. Geçtiğimiz yıllarda uzun istişareler sonrası hazırlanan yönetmeliğin uygulanması için tanınan süre 31 Ağustos'ta doluyor. Düzenleme ile birlikte artık her önüne gelen gayrimenkul alım satım işi yapamayacak. Emlakçılık yapanların yetki belgesi olması zorunlu olacak. Şimdiye kadar 3'te 1'i oranında başvuru yapılan belgenin yanı sıra m2, mezuniyet, 12 aya kadar çalışma şartı da aranacak. Sahte ve yanıltıcı ilanlardan internet siteleri de sorumlu olacak. Birden fazla aynı ilanda sadece yetki alanın ilanı yayında kalacak. Belgesiz kayıt dışı bu işi yapmaya devam edenlere ise 10 bin TL ve 10 katına kadar ceza gündeme gelebilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.