Hayat Sağlıkta yeni strateji belli oldu

Sağlıkta yeni strateji belli oldu

Sağlık Bakanı Akdağ, sağlıkta dönüşümün ikinci döneminin stratejisini oluşturduklarını belirterek, "Yakında Bakanlar Kurulumuza, Sayın Cumhurbaşkanımıza da bunu takdim edeceğiz." dedi.

Haber Merkezi AA
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni stratejide birinci basamaktaki sağlık hizmetleri, halk sağlığı hizmetleri, acil hizmetlerle ilgili hususları, kamu, özel ve üniversite hastanelerinin ele alındığını belirtti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni stratejide birinci basamaktaki sağlık hizmetleri, halk sağlığı hizmetleri, acil hizmetlerle ilgili hususları, kamu, özel ve üniversite hastanelerinin ele alındığını belirtti.

İstanbul Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı öncesi gazetecilere açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, birinci basamaktaki sağlık hizmetleri, halk sağlığı hizmetleri, acil hizmetlerle ilgili hususları, kamu, özel ve üniversite hastanelerinin ele alındığını belirterek, yarın da toplu olarak İstanbul yatırımlarını değerlendireceklerini, pazar günü ise basın toplantısı düzenleyeceklerini anlattı.

İstanbul'da sağlık alanında özel sektörün önemli yer tuttuğunu, İstanbul'un tek başına ele alınması gereken bir kent olduğunu dile getiren Akdağ, "Hizmetlerin vasfı itibariyle de İstanbul'un farkı var. En büyük farklılık İstanbul'da özel sektörümüzün hizmet hacminde büyük bir yer kapmasıdır. Tabii bu farklı ihtiyaçları, farklı takibi, yaklaşımı da beraberinde getiriyor. Özel sektörü vermemiz gereken hizmetin çok önemli bir paydaşı olarak gördük. 2002'den, sağlıkta dönüşümün başından bu yana bu meseleyi böyle düşündük" diye konuştu.

Bakan Akdağ, sağlıkta dönüşümün ikinci döneminin stratejisini aşağı yukarı oluşturduklarını, bunun için 7 aydır çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Yakında Bakanlar Kurulumuza, Sayın Cumhurbaşkanımıza da bunu takdim edeceğiz. Dolayısıyla bu takdimleri yapmadan önce İstanbul'daki bu toplantıları tamamlamak ve burada aldığımız geri bildirimleri de kendi stratejimizin içine koymak istiyoruz. Sağlık hizmetleri açısından yeni bir döneme başlıyoruz. Türkiye'nin ihtiyaçları değişti çünkü. Türk insanının ihtiyaçları değişti, hastalık yükümüz değişti. Geçmişte çocukları ishalden, aşıyla korunabilir hastalıklardan, zatürreden, eksik beslenmeden hayatını kaybeden bir ülkenin sağlık sisteminden bahsediyorduk. Bebek anne ölümleri son derece yüksek olan bir ülkeden bahsediyorduk ama artık bundan bahsetmiyoruz. Şükürler olsun Türkiye bunları aştı. Sağlıkta dönüşüm programıyla yeni bir noktaya geldik."

REKLAM

İstanbul'da bir yandan Aile Sağlığı Merkezlerini mükemmel hale getirirken yeni sağlıklı yaşam merkezleri de yapacaklarını, doğru beslenme, hareketli yaşam, obeziteyle ilgili medya kampanyaları yapılacağını kaydeden Akdağ, "Ama insanımız hastalanmışsa, hastalanan bir vatandaşımızın da eğer hastane tedavisi alması gerekiyorsa en mükemmel şekilde hastane tedavisi almasını sağlayacağız. Bunun için binalarımızı da yeniliyoruz." ifadelerini kullandı.

111 astsubay tutuklandı

111 astsubay tutuklandı

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma.
PKK Suriyeyi terk edecek

PKK Suriye'yi terk edecek

Ankara'dan PKK ile sonuna kadar mücadele kararı çıktı.
Teknoloji şöleni

Teknoloji şöleni

​Teknofest kapılarını Atatürk Havalimanı'nda açtı.
Adnan<br>Oktar yargı önünde

Adnan
Oktar yargı önünde

​İlk güne mahkemeye yapılan itiraz damga vurdu.
20 gün<br>sonra asker olacaktı

20 gün
sonra asker olacaktı

​HDP binası önünde eylem yapan aile sayısı 37'ye yükseldi.
Körfez'de <br>5 yıldızlı iş fırsatı

Körfez'de
5 yıldızlı iş fırsatı

​Türk firmaları fırsatlar için Dubai'ye çıkarma yaptı.
Afganistan savaşı büyüyor

Afganistan savaşı büyüyor

​Cumhurbaşkanı'nın mitingi kan gölüne döndü.
Ailene zarar veririz

Ailene zarar veririz

PKK'lı hainler çocukları böyle tehdit etti.
HDP’li başkan kaçarken yakalandı

HDP’li başkan kaçarken yakalandı

​Kardeşinin kimliğiyle kaçacakken uygulamaya takıldı.
Anayasa<br>için hedef 2021

Anayasa
için hedef 2021

Suriye'nin yeni anayasası 2021 yılına yetişebilir.
Müslüman dünyasını üç ülke kalkındırır

Müslüman dünyasını üç ülke kalkındırır

Arif Alvi: ​Türkiye, Pakistan ve Malezya ortak girişimde bulunmalıdır.
Savaşa hazırız

Savaşa hazırız

​Trump, Aramco saldırısında İran'ı suçluyor.
Vize serbestisi<br>Resmi Gazete'de

Vize serbestisi
Resmi Gazete'de

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
3 üniversiteye yeni rektör

3 üniversiteye yeni rektör

Erdoğan'ın rektör atamaları kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Netanyahu'ya seçim şoku

Netanyahu'ya seçim şoku

​Sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu, koalisyon için gereken çoğunluğa ulaşamadı.
"Fatih'e borçluyuz"

"Fatih'e borçluyuz"

​Selçuk Bayraktar, Teknofest özel yayınında.
Hakkari'de terör operasyonu

Hakkari'de terör operasyonu

Operasyon kapsamında 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.