HayatSeçime muhalefet yüzünden gidiyoruz

Seçime muhalefet yüzünden gidiyoruz

Muhalefetin takındığı uzlaşmaz tutum yüzünden Türkiye'nin tekrar seçime mecbur kaldığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Milletimiz mesajının gereğini yerine getirmeyen muhalefete bu seçimde cevabını verecektir" dedi

Nil GülsümYeni Şafak
Başbakan Davutoğlu muhalefet ile yapılan temaslardan bir netice alınmaması üzerine hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı'na iade etti. Hükümeti kurmak için tanınan 45 günlük sürenin sonuna geldik. Ortaya nasıl bir tablo çıkacak, bu şartlar altında seçim yapılmasının riskleri var mı, muhalefet neden Meclis'ten seçim kararı çıkmasına yanaşmadı, AK Parti kongreyle birlikte nasıl bir yenilenmeye gidecek başlıklarını AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın'la konuştum.

Koalisyon görüşmelerinden seçime giden sürece ilişkin değerlendirmeniz ne olur?
AK Parti'nin ve Sayın Başbakanımızın tüm samimi gayretlerine rağmen ne yazık ki bir hükümet kurulamadı. Bu konuda açıkça ifade etmeliyim ki biz müsterihiz. Seçimlerden birinci parti olarak çıkan AK Parti elinden geleni milletimizin gözü önünde içtenlikle yaptı. En baştan çözümsüzlük tohumu ekecek herhangi bir kırmızı çizgi veya şartla diğer partilerin önüne çıkmadık. Türkiye'de seçimler sonucunda ortaya çıkan tabloya göre partilerle görüşmelerimizi yaptık ve netice itibariyle görülen o ki, hükümet kurmanın gerekleri dışında öne sürülen dayatmalar aşılamadı.
DEMOKRASİNİN İLK MADDESİ SEÇİM
Seçime gidiliyor olmasının olumsuz bir durum olarak lanse edilmesi için neler söylersiniz?
Enteresan şekilde 7 Haziran gecesi “Erken seçimse erken seçim. Hodri meydan” diyenlerin bugün seçimi ihanet gibi göstermeye çalışmalarına, da şahit oluyoruz. Seçim asla bir ihanet değildir. Siyaset tıkandığı, kadükleştiği durumda demokrasilerde tek çare halka gitmektir. Seçim, demokrasinin ilk maddesidir. Seçimi ihanet olarak gören zihniyet milletine ve sandığa güvenmiyor demektir.
BUNDAN SONRAKİ SÜRECİ ANAYASA BELİRLEYECEK
YSK seçimle ilgili tarih verdi, ufukta bir seçim var. 45 günlük sürenin dolmasıyla seçime giden süreç nasıl ilerleyecek?
Bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği anayasa ve teamüller çerçevesinde bellidir ki aynı normallikle de ilerlemektedir. Anayasa'nın 114 ve 116. Maddeleri açık, 45 gün içinde bir hükümet kurulamaz ve kurulma ihtimali kalmaz ise Cumhurbaşkanı'nın TBMM Başkanı'na danışarak bir seçim kararı alabileceğini veya Meclis'in seçim kararı alabileceğini açıkça belirtiyor. Tüm ısrarlarımıza rağmen, muhalefet partilerinin sorumsuz ve anlamsız bir siyasi anlayışla hareket etmeleri nedeniyle erken seçim kararını TBMM'den çıkaramadık. Dolayısı ile muhalefetin uzlaşmaz ve ülke menfaatine olmayan olumsuz tavrı nedeniyle, anayasal çerçevede zorunlu olan ve her partinin milletvekili oranında vereceği kontenjanla oluşacak olan geçici Bakanlar Kurulu ile seçime gideceğiz. Milletimiz bu seçimde de vermiş olduğu mesajın gereğini yerine getirmeyen muhalefete gereğini yapacaktır.
HDP KABİNEYE GİRERSE SORUMLUSU MHP-CHP'DİR
HDP'nin kabinede yer alması ihtimali var. “AK Parti HDP'yi hükümet ortağı yapıyor hem de terör olaylarının devam ettiği bir ortamda” deniliyor. Ne dersiniz?
Eğer bir seçim hükümetinde HDP yer alacak ise bunun en büyük sorumlusu önce CHP sonra MHP'dir. “Her CHP'li aileden bir kişi oy verirse HDP barajı geçer” çağrısını kim yaptı? 7 Haziran öncesi HDP'ye tek kelime etmeyen CHP ve MHP değil mi? Seçim öncesi sazlı sözlü muhabbetlerle el ele olan birliktelik kuran biz miyiz? Havaalanlarında adeta bir zafer edasıyla “Birlikte iyi salladık” paylaşımlarını yapan da biz değiliz. Bunları milletimiz çok iyi gördü ve takdirini de bu manada en güzel şekilde yapacaktır.
SEÇİM YAPMAMANIN MALİYETİ DAHA AĞIR
Terör olayları devam ederken bir seçime gitmek doğru değil ifadesi bir gerçeklik barındırıyor mu? Ayrıca ülke ekonomisi bir seçimi kaldırmaz görüşü var?
Koalisyon görüşmelerine kırmızı çizgilerle set çekenlerin bu söylemleri doğru değil. Zaten muhalefetin uzlaşmaz tavrı yüzünden anayasa gereği seçime gidiyoruz. Şu an hükümet kurulamamasının Türkiye'ye kaybettirdiği 60 seçime bedeldir. Borsa, döviz, faiz, sermaye girişlerinin yavaşlaması gibi birçok kalemin ülkemize maliyeti bir seçimim maliyetinden en az 60 kat fazladır. Türkiye'yi mali sebeplerle sandıktan uzak tutmaya çalışmak, akıl dışı bir tutumdur.
AYMAZLIK İÇİNDELER
12 Eylül göndermesi yapılarak “7 Haziran'dan önce neden silahlar konuşmuyordu” iması da dolaşımda. Ne söylersiniz bu göndermeye ve terör olaylarını seçimle ilişkilendirme çabasına?
İşte bakın burada bu kadar zavallılaşmaya “durun, yeter!” derim. Bu soruyu yıllardır kimlerin, hangi güçlerin, hangi Türkiye düşmanlarının taşeron ettiğini milletimizin çok iyi bildiği eli kanlı silahlı terör örgütlerine ve onların sırtlarını sıvazlayan yerdeki temsilcilerine soracaklar. Uyurken polis katleden, eşi ve evladının yanında askerleri şehit eden, “çözüm süreci bitti” açıklamalarını yapıp “öz güvenlik birimleri kuruyoruz, silahlanın” çağrılarını yapanlara sormak lazım. 6-7-8 Ekim Kobani olayları sonrası devleti hareketsiz kalmakla suçlayanlar şimdi kamu güvenliği konusunda terör örgütünün kalkışmasına cevap verince akan kanın sorumlusu olarak devleti görme aymazlığındalar.

AK Parti'nin oyları tehditle çalınıyor

PKK'nın 7 Haziran'da halka baskı uyguladığı biliniyor. Seçim güvenliğinin arttırılması için nasıl tedbir alınacak?
Terör her dönem bu baskıyı uyguladı. En büyük baskıyı da AK Parti ve adaylarına karşı yapıyor. Bölgede terör örgütünün hedefinde hep partimiz var, partililerimiz var. Adaylarımız kaçırıldı, aile fertleri rehin alındı. Parti binalarımız yakıldı. Daha geçen gün biliyorsunuz Diyarbakır il binamıza bombalı saldırı düzenlendi ve yakıldı. Peki tüm bunlar olurken CHP ve MHP nerde? Tehditlerden mi korkuyorlar? AK Parti Türkiye'nin her bölgesinde var. Ölüm tehditlerine, baskılara, kurşunlara, bombalara rağmen biz demokratik siyaseti ayakta tutmaya çalışıyoruz.
HDP, KANDİL İLE İMRALI ARASINA SIKIŞMIŞ
Türkiye tüm güvenlik güçleriyle seçim güvenliğini sağlayacak. Bölgede seçim güvenliği konusunda en büyük kaygıyı biz yaşıyoruz. Çünkü çalınan oy bizim, baskı uygulanan teşkilatlar AK Parti kadroları… Şimdi timsah gözyaşı dökenler HDP barajı aşsın diye 7 Haziran öncesi ellerinden geleni yaptı. Bölgede AK Parti baskı ve tehditle oy kaybettiğinde bunlardan bir eleştiri duydunuz mu? Daha kötüsü daha seçim olmadan “AK Parti seçimi şaibe karıştıracak, sandık güvenliği yok!” gibi iftiraları atanlar seçim sonuçları açıklanınca ağızlarını bıçak açmadı.
Son terör olayları ve HDP'nin tavrına ilişkin değerlendirmeniz ne olur?
HDP, Kandil ile İmralı arasında sıkışmış, inisiyatifi olmayan bir yapı. Siyasi bir aktör olmayı maalesef görünen o ki, başaramadılar. Demokrasilerde siyasi partiler şiddetle aralarına mesafe koymak zorundadır. Terör eylemlerine gıkını çıkarmayan HDP, devlet teröre ve teröriste müdahale edince “barış istiyoruz, silahlar bırakılsın” naraları atıyor. Devletin kamu güvenliğini sağlamak noktasında aldığı tedbirlere karşı durarak, ülkeyi terörize eden zihniyete kucak açarak bir yere varamayacaklarını anlamaları gerektiğini umut ediyorum.
VAH HALLERİNE
Erdoğan karşıtı siyasete sığınmaları nasıl okunabilir?
Söyleyecek yeni sözleri ve yüzleri olmayanların kendini tekrar etmesi gayet normal. Bu kompleksle siyasi hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlarsa vah hallerine. Milletin zamanını ve enerjisini Erdoğan kompleksine harcamaları en başta seçmenleri için üzücü ve hayal kırıklığı yaratan bir durum. Bu ülkede teröre son vermek için “gerekirse baldıran zehri içerim” diyerek, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesini başlatan Cumhurbaşkanımızı ve AK Partiyi hedefe koyup, her türlü hakareti yapanların Barış'tan bahsetmesi içler acısı.
HDP'ye emanet oy verenlerin bir kesimi rahatsız.
Yüzde 13 oy aldığı halde Türkiyelileşememesi, onları barajı geçirecek kampanyalarını tüm güçleri ile destekleyen, terör destekçisi yüzlerini cici, demokratik, barışçı gösteren ve emanet oy verenlerin sorunudur. HDP'nin ortaya koyduğu yüzünden, söyleminden memnun olanlara söyleyecek sözümüz yok. HDP'nin bugününden şikayet edenlerin 7 Haziran öncesi tutumlarını gözden geçirmesi gerekir.

Bize esir muamelesi yapmaya kalktılar

Bugün gelinen noktada, seçimlerden önce ağızlarına geleni söyledikleri, olanca hakareti yaptıkları AK Parti ile koalisyonu seçmenlerine izah edemeyecekleri için şartlar, kırmızı çizgiler, olmazsa olmazlarla, 258 milletvekili ile birinci olmuş AK Parti'ye esir muamelesi yapmaya kalktılar. Seçim hükümeti kurulacaksa bile bu Anayasa'nın hükmüdür. Bir zorunluluktur. Şimdi bu anayasal görevden MHP kaçıyor, CHP sırtını dönüyor. HDP'nin değirmenine asıl su taşıyanlar ve Geçici Bakanlar Kurulu'na girmesine sebep olanlar bizatihi CHP ve MHP'nin kendisidir. Sorumluluktan kaçanlar, muhalefetin konforlu kıyılarından demir alıp, koalisyonuna yanaşmayanların AK Parti'yi suçlayacak yüzleri asla olamaz.

Erdoğan karşıtlığı akıllarını almış

Bahçeli'nin koalisyon şartı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili sarf ettiği sözlere ilişkin neler söylersiniz?
Sayın Bahçeli 7 Haziran akşamı kendisini ana muhalefet ilan etti ve erken seçim çağrısı yaptı. Hiçbir oluşumun içinde asla yer almayacağını defalarca söyleyen MHP bugün, seçimi ihanet olarak görüyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Cumhurbaşkanımızın gerek şahsı gerekse makamı tartışma konusu dahi yapılamaz. Ve koalisyon görüşmelerinin bir parçası haline asla getirilemez. Ne yazık ki, Erdoğan karşıtlığı akıllarını başından aldığı gibi gözlerini de kör etmiş ve akla ziyan açıklamalarda bulunmuşlardır. Biz sürekli siyasetin tek limanının ahlak olduğunu söylüyoruz. Fakat muhalefet siyaseti hakaret, iftira ve tehdit diliyle yürütmekte ısrarlı. Böyle konuştukça batıyorlar.
ERKEN SEÇİM METODUNUN SİYALİ
Muhalefet koalisyon ihtimalini Erdoğan'ın ortadan kaldırdığını iddia ediyor.
Koalisyonun olmamasının sebebi bizzat kendileri ve tutarsız şartlarıdır. Şimdi suçu Sayın Cumhurbaşkanı'na atmalarının anlamı yok. Koalisyon kurdular da Cumhurbaşkanımız mı bozdu. İddialara gelince bunun çok basit bir sebebi var. 7 Haziran seçim kampanyasını Erdoğan karşıtlığı üzerine kuran muhalefet yinelenecek seçimde de aynı metodu uygulayacağının sinyalini veriyor.
Mesele Cumhurbaşkanı olunca HDP, MHP, CHP ve Paralel Yapı aynı iddiaları uyum içinde hangi motivasyonla söylüyor?
Çünkü hepsi eski Türkiye'nin aktörleri. Bu sebeple Yeni Türkiye'yi inşa eden, gelecek vizyonu oluşturan AK Parti ve bu misyonun kurucu lideri Cumhurbaşkanımız karşıtlığında dün asla yan yana gelemez dediğiniz herkes bir araya geliyor. Bu yurtdışında bile böyle. Hatırlayalım; bir yıl önce AK Parti'yi İrancılıkla, muta nikahları ile suçlayan paralel yapı şimdi İran medyası ile paslaşıyor. Bu kesimin söylediklerine baktığınızda göreceğiniz tek şey AK Partinin tersidir. Büyüyen, bölgesinde lider, mazlumların limanı bir Türkiye işlerine gelmemektedir.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Esed'den PKK/PYD'ye yardım: Önünü açtı!
Dünya

Esed'den PKK/PYD'ye yardım: Önünü açtı!

Esed rejimi, Halep il merkezindeki PYD/PKK’lıların Afrin’e yardım gönderebilmesi için kara yolunu kullandırıyor. PYD/PKK, Şeyh Maksud mahallesinden Afrin’e terörist ve mühimmat takviyesine başladı.
CENTCOM: Afrin operasyon alanımız değil
Dünya

CENTCOM: Afrin operasyon alanımız değil

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel, Afrin'in kendilerinin operasyon alanı olmadığını ve Türkiye'nin Afrin operasyonu konusunda kendilerine bilgi verdiğini söyledi.
'Zeytin Dalı' ABD'ye dokundu: 'Gerilim tırmanmasın' çağrısı
Dünya

'Zeytin Dalı' ABD'ye dokundu: 'Gerilim tırmanmasın' çağrısı

TSK'nın Afrin'deki PKK/PYD'li teröristlere yönelik 'Zeytin Dalı' harekatı ABD'ye dokundu. Pentagon, “Bütün taraflara gerilimi tırmandırmamaları ve en önemli görev olan DEAŞ'ı ortadan kaldırmaya yönelmeleri çağrısında bulunuyoruz" açıklaması yaptı.
Everton tribünleri Cenk Tosun'u mu hedef aldı?
Spor

Everton tribünleri Cenk Tosun'u mu hedef aldı?

Everton'un West Bromwich ile oynadığı Premier Lig maçında Cenk Tosun ilk 11'de sahaya çıktı. Mücadelede etkili bir görüntü çizemeyen milli futbolcumuz oyundan çıkarken ise tribünlerden ıslık sesleri duyuldu.
Son Dakika: Afrin'e Zeytin Dalı operasyonunda dakika dakika son gelişmeler
Dünya

Son Dakika: Afrin'e Zeytin Dalı operasyonunda dakika dakika son gelişmeler

Fırat Kalkanı Harekatı ile sınır hattının terörden temizlenmesinin ardından, Afrin'e operasyon gündeme gelmişti. Adeta bir terör yuvasına dönüşen Afrin'in, PKK/PYD'den temizlenmesi için düğmeye basıldı. Savaş uçaklarımızın bombardımanıyla birlikte ÖSO birlikleri de ilerleyişine başladı. TSK, saat 17.00'de başlayan operasyonunun "Zeytin Dalı Harekatı" olarak açıkladı. TSK, 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi. Başbakan Yıldırım, "Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir" dedi.