HayatŞeker hastalığı dişleri vuruyor

Şeker hastalığı dişleri vuruyor

Şeker hastalığının diş kaybına neden olduğunu belirten uzmanlar, şeker hastalığının kemik kaybına neden olduğu gibi diş kaybına da sebep olduğunu söyledi.

Haber MerkeziIHA
Diyabet, diş eti hastalığına yakalanma riskini arttırıyor.
Diyabet, diş eti hastalığına yakalanma riskini arttırıyor.

Diş Hekimi İlker Arslan, şeker hastalığının diş kaybına neden olduğunu belirtti.
Protez ve İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan, diş kaybının en önemli nedenlerinden biri olan diyabetin (şeker hastalığı) aynı zamanda diş eti hastalığına yakalanma riskini de fazlalaştırdığını ifade ederek, “Aynı zamanda şeker hastalığı kemik kaybına neden olduğu gibi diş kaybına da sebep olabilir” dedi.
Dişlerin sağlıklı olmasının tüm vücut için ve aynı zamanda ruh sağlığı içinde önemli olduğunu kaydeden Arslan, “Bakımsız ağız, eksik dişler, ağız kokusu gibi sorunlar kişinin özgüvenini zedelemekte aynı zamanda da hayatını olumsuz yönde etkilemektedir” diye konuştu.

Kötü beslenmeden diş eti iltihabı gelişebiliyor

REKLAM

Diş kaybının genç yaşta ya da ileri yaşta herkesin başına gelebilecek bir durum olduğunu belirten Dt. İlker Arslan, diş kaybının nedenlerini de şöyle belirtti.
“Diş eti hastalığı; Diş eti hastalığı belirtilerinin başında, kişinin kolaylıkla fark edebileceği diş eti kanaması gelir. Hastalığa bağlı olarak da diş eti dokusunda şişme, kanama veya çekilme oluşur. Ağızda koku ve metalik tat hissi de kendini belli eder. Diş eti hastalıkları sigara kullanımından, stresten, hormonal değişikliklerden, kalıtım nedeniyle, düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalamamaya bağlı olarak gelişen bakteriyel diş plağının dişler üzerinde birikmesi sonucu meydana gelir. Bunların dışında hatalı yapılmış restorasyonlar ve kuron-köprüler, kötü beslenme gibi nedenlerden dolayı da diş eti iltihabı gelişebilmektedir.

REKLAM

Ağzı açık uyumak hastalık belirtisi


Mesela, ağzı açık uyumakta birçok hastalığın belirtisi olduğu gibi bazı hastalıkların da tetikleyicisi olabiliyor. Bunlardan biri de dişeti hastalıklarıdır. Uyurken alt ve üst dudağın birbirine temas etmemesi ağız sağlığı için olumsuz durumlar yaratabilir ve bu durumlarda alınan nefes dolayısıyla ağızda kuruluk dişetlerinde de kurumaya yol açar. Dişeti mukozasının kuruması sonrasında üzerinde çok hızlı bir şekilde çatlaklar oluşabilir, böylelikle de periodontal hastalıklar (dişeti hastalıkları) meydana gelir. Ayrıca yapılan araştırmada, uyurken ağızdan nefes almanın diş çürüğüne neden olduğu da tespit edildi. Var olan ağız(dudak)açıklığı ortodontik tedavi ile giderilebilir.

Diş sıkma, dişlerde çatlaklara ve kırılmalara neden oluyor

REKLAM

Diş Sıkma (Bruksizm): Yaşam içindeki mücadelemizle birlikte, beynimizdeki travmalar, gün bitiminde, özellikle uyku halinde bizi istemsiz bir şekilde sarmaktadır. Diş sıkma, diş gıcırdatma bunlardan sadece birkaçı. Sabah kalktığımızda hissettiğimiz çenede kitlenme, boyun ve baş ağrıları farkında olmadan yaptığımız bu refleksle ilişkilidir. Diş sıkma sonucunda, dişlerde çatlaklar, kırılmalar ve diş etine yakın kısımlarında aşınmalar oluşmaktadır. Diş ve diş eti arasında boşluk oluşumu, kişinin hissedeceği hassasiyetin artmasına neden olmaktadır. Diş minesindeki aşınma, dişi koruyamamakla başlayan adım, diş kaybı ile sonuçlanmakta. Vücudumuzdaki diş eksikliğinin oluşması yaşadığımız stresi bu ölçüde katlamaktadır. Bunun yanı sırada oluşan estetik kaygı mutsuzluğun da en büyük tetikleyicisidir.”
Diş kaybı yaşayan kişilere de mutlaka implant tedavisi önerisinde bulunan Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan bu tedavi yöntemi ile ilgili de bilgiler verdi.
İmplant, eksik olan dişlerin tamamlanması için uygun maddelerden imal edilmiş yapay diş köklerinin çene kemiğine monte edilmesi işlemidir. Tek dişin eksik olduğu durumlarda komşu dişlere zarar vermeden uygulanabildiği gibi, çoklu diş eksikliğinin görüldüğü durumlarda da başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca tam dişsizlik söz konusu olduğunda da, her an ağızdan çıkmaya meyilli hareketleri protezlerin sabitlenmesi için de kullanılır.
Kemik değişimi sürekli devam ettiğinden, hareketli protez kullanan kişilerin protezleri uyumluluğunu yitirmektedir. İmplant sayesinde protezler sabitlenerek kullanım kolaylığı sağlanır, diş etinde oluşabilecek hasarlar önlenir, sağlıklı, estetik açısından da hoş bir görüntüye sahip olmakla beraber uzun süre kullanabilecek dişlere sahip olunur.

REKLAM

Kışın sağlıklı kilo vermek için 8 etkili yöntem
HAYAT
Kışın sağlıklı kilo vermek için 8 etkili yöntem

Emziren annelere sağlıklı beslenme önerileri
HAYAT
Emziren annelere sağlıklı beslenme önerileri

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu
Spor

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu

Süper Lig'in lideri Başakşehir, Bayern Münih'le Beşiktaş arasında oynanacak mücadele öncesinde dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…