Hayat Sigara düşük riskini yüzde 39 artırıyor

'Sigara düşük riskini yüzde 39 artırıyor'

Amerikan Üreme Tıbbı Cemiyeti ile Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan iki ayrı çalışma, tütün kullanımının üreme sağlığını olumsuz etkilediğini, düşük, dış gebelik, kısırlık ve erken menopoz riskini artırdığını ortaya koydu. Prof. Dr. Timur Gürgan, sigaranın kadınların yüzde 13'ünde kısırlığa neden olduğunu ve doğurganlık kapasitesini azalttığını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Sigara düşük riskini yüzde 39 artırıyor
Sigara içenlerde düşük yapma riski yüzde 39.
Sigara kullanımının üreme sağlığı üzerindeki etkisini ortaya koyan bilimsel çalışmalar, tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin düşük riskini yüzde 39, dış gebelik riskini yüzde 27, kısırlık riskini yüzde 22, erken menopoz riskini yüzde 17 artırdığını gösterdi.

Dünya Tüp Bebek ile Kadın ve Aile Sağlığı dernekleri Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, yaptığı açıklamada, başta kanser, kalp-damar olmak üzere kısırlık dahil birçok hastalığının temelinde olumsuz yaşam koşulları ve yanlış beslenmenin rol oynadığını söyledi.

Yediğiniz gıdalara dikkat!

Prof. Dr. Gürgan, obezite, hareketsiz yaşam, yetersiz ve niteliksiz uyku, stres ve ekonomik sorunların yanı sıra hormonlu, genetiği değiştirilmiş organizmalar ile çeşitli katkı maddeleri içeren yiyeceklerin tüketilmesinin, sigara, alkol ve bağımlılık yapan maddelerin kullanımının sağlığı olumsuz etkilediğini ifade etti. Prof. Dr. Gürgan, bu faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla daha uzun süre sağlıklı ve kaliteli yaşam şansının yakalanabildiğini vurguladı.

Hastalıkların gelişmesinde tütün, alkol ve madde bağımlılığının çok önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gürgan, "Bunun nedeni ise özellikle sigara ve alkol kullanımının, madde kullanımları ile kıyaslandığında algısal olarak 'o kadar da kötü' bir alışkanlık olarak görülmemesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Sigarayı bırakırsan ne olur?
HAYAT
Sigarayı bırakırsan ne olur?


Sigara içenleri tedavi etmiyor
HAYAT
Sigara içenleri tedavi etmiyor

  • Düşük riskini artırıyor
  • Prof. Dr. Gürgan, Amerikan Üreme Tıbbı Cemiyeti verilerine göre, ülkede üreme çağındaki kadınların yüzde 30'unun, erkeklerin ise yüzde 35'inin sigara kullandığını söyledi. Gürgan, "Sigara kullanımı, düşük riskini yüzde 39, dış gebelik riskini yüzde 27, kısırlık riskini yüzde 22, erken menopoz riskini yüzde 17 artırıyor" diye konuştu.
  • Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, tütün kullanımının kadınların yüzde 13'ünde kısırlığa (infertilite) neden olduğunun ortaya konduğunu dile getiren Prof. Dr. Gürgan, "Günlük içilen sigara miktarına bağlı olarak spermin yoğunluğunu ortalama yüzde 22 oranında azalıyor" bilgisini verdi.

Doğurganlık kapasitesi azalıyor

Prof. Dr. Gürgan, bilimsel çalışma sonuçlarına göre, sigara içmenin doğurganlık üzerinde kadın ve erkek açısından olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Tütün ve tütün mamullerinin kullanımı ve tütün dumanına maruziyet, doğurganlık kapasitesini 2-3 kat azaltıyor. Sigara içen çiftlerde kısırlık oranı artıyor. Sperm ve yumurtanın birleşmesi yani döllenme zorlaşıyor. Yumurtanın tüplerden rahime doğru taşınmasını güçleşiyor. Yumurtlama kapasitesi azalıyor ve östrojen hormonu düzeyi düşüyor. Kadının yumurta hücresinde kromozomal bozukluk oluşma riskini artırıyor. Rahim ağzındaki mukusun gebelik için daha elverişsiz hale gelmesine neden oluyor. Menopoza yaklaşık 2 yıl erken girilmesine sebep oluyor."

Sigara kullananlarda tüp bebek uygulamalarında başarı oranlarının da azaldığını ifade eden Gürgan, "Oluşan gebeliklerin düşükle sonlanma riski artıyor. Sperm hareketliliği azalıyor ve şekil bozukluğu gelişebiliyor. Önemli olan şey ise sigarayı bıraktıktan sonra hem erkek hem de kadınlarda üreme yetisinin güçlenmesidir" sözlerine yer verdi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.