Hayat Soğuk algınlığı için basit önlemler

Soğuk algınlığı için basit önlemler

Özellikle hava sıcaklıklarının değişkenliği ve mevsimsel virüsler nedeniyle artış gösteren soğuk algınlığı veya grip günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Vatandaşların kapalı ve açık ortamlarda alacağı bazı basit yöntemler bu tür hastalıklardan korunmayı mümkün kılıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Soğuk algınlığı için basit önlemler
Kar yağışı ve dondurucu soğuk hava nedeniyle uzmanlar, grip ve soğuk algınlığı hastalıkları hakkında uyarırken, bu hastalıklardan basit yöntemlerle korunmanın mümkün olacağını ifade etti.Dondurucu soğukların yaşandığını hatırlatan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Mehmet Ceylan,meyve ve sebze tüketiminin soğuk algınlığını önemli ölçüde engelleyebileceğini söyledi.Op.Dr. Ceylan, meyve ve sebze tüketimiyle vücut direncinin yüksek tutulabileceğini de kaydetti.

Açık ve kapalı ortamlardaki ısı değişimine de dikkat edilmesi gerektiğini ve atkı ve bere gibi kıyafetlerin ısı farklılıklarından korunmayı sağlayabileceğini söyleyen Op.Dr. Ceylan, "Soğuk havalardaki hastalıklarda tedaviden önce korunma da önemlidir. Solunum yollarımız direk soğuk havaya maruz kalmasın diye atkı, bere gibi araçlar kullanılmalıdır. Tabi buna da açık ve kapalı ortama göre dikkat etmeliyiz. Kalın giyinmek aşırı terlemeye neden olursa, soğuk havaya maruz kaldığımızda hastalığa davetiye çıkarmış oluruz" dedi.

Ceylan, yüksek ateş, aşırı öksürük, nefes darlığı gibi hastalık belirtileriyle karşılaşıldığı zaman ise evde bulunan başkalarına ait ilaçlarla hastalığa müdahale edilmemesini söyleyerek, böyle durumlarda mutlak suretle bir hekime başvurması gerektiğini ifade etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.