Hayat Sürekli şiddet gören hekime Neden sen?

Sürekli şiddet gören hekime: Neden sen?

Sağlık Bakanlığı'nın sağlıkta şiddetin tamamen engellenmesi için yaptığı çalışmalar devam ediyor. Sağlık personeline şiddet uyguluyan kişinin tutuklanacağını açıklayan Bakanlığın tedbirleri devam ediyor. Açıklanan 'Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans' eylem planına göre; sürekli şiddet gören doktor araştırılacak, şiddet uygulayan kişi güvenlik güçlerinin nezaretinde tedavi olacak ve 24 saat nezarethanede tutulacak.

Haber Merkezi Diğer
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 'Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans' eylem planını açıkladı. Planın Bakanlar Kurulu'na planın sunulduğunu ve kabul edildiğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, planla kısa sürede sağlıkta şiddet algısını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini ifade etti. Planı hazırlarken uluslararası gelişmiş ülke örneklerinden yararlandıklarını anlatan Bakan Müezzinoğlu, hastayı ve sağlıkçıyı hedef göstermeden şiddete neden olan ortamı ve nedenleri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Eylem planından öne çıkan başlıklar şöyle:


-Sağlık personeline şiddet gösterenler için “dikkat alarmı" sistemi kurulacak. Bir sağlık kurumunda şiddet uygulayanlar, bu sistemle kayıt altına alınacak.

-En çok şiddetin yaşandığı acillerde yoğunluğa neden olan çocuk, kadın doğum ve dahiliye gibi branşlarda gece poliklinik nöbeti tutulacak.

-Grip sezonlarında kulak, burun, boğaz uzmanları ile kadın doğum ve çocuk uzmanları poliklinik nöbetine çağrılacak.

-Şiddet gösteren kişi, güvenlik güçlerinin nezaretinde tedavi edilecek.

-Sık sık şiddet olayına karışan hastane, hekim ve sağlık çalışanı izlenecek.

-Sürekli neden aynı hekimin şiddet gördüğü araştırılacak ve hekime de sorulacak.

-Habertürk'ün haberine göre büyükşehirlerde ilçe merkezlerine mini bir hastane potansiyeline sahip “toplum sağlığı merkezleri" kurulacak. Bu merkezlerde hafta sonları ve akşam saat 22.00'ye kadar nöbet tutulacak.

-Sağlık personeline şiddet gösteren, 24 saat nezarethanede gözaltında tutulacak.

Sağlıkta şiddete tutuklama ve nezaret cezası
HAYAT
Sağlıkta şiddete tutuklama ve nezaret cezası

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.