Hayat Tahıllar sarı cücelik virüsü saçıyor

Tahıllar 'sarı cücelik' virüsü saçıyor

Prof. Dr. Havva İlbağı, son günlerde özellikle Trakya bölgesi başta olmak üzere tahıllarda virüs hastalığının olduğunu söyledi. Sarı cücelik ismi verilen hastalığın herhangi kimyasal bir ilacı olmadığını belirten Prof. Dr. İlbağı, Trakya bölgesindeki tahıllarda 13 farklı virüs tespit edildiğini ve bu durumun verim kayıplarına neden olduğunu ifade etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Tahıllar sarı cücelik virüsü saçıyor
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlbağı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda, Trakya'nın tahıl üretimi açısından çok önemli bir bölge olduğunu, bölgedeki tahıl verim ve kalitesinin her yıl farklı etmenlerin sebep olduğu hastalık nedeniyle düştüğünü belirtti.

Yapılan çalışmalar sonucunda Trakya bölgesindeki tahıl üretim alanlarında 13 farklı virüs türü belirlendiğini anlatan İlbağı, konuşmasına şöyle devam etti:

''Tahıllarda görülen bu virüs hastalıkları buğday başta olmak üzere diğer tüm tahıl ürünlerini de aynı oranda etkilemekte ve buna bağlı olarak üretimde verim kalite kayıplarına neden olmaktadır. Son günlerde Trakya bölgesi başta olmak üzere tahıllarda görülen 'Sarı Cücelik', bir virüs hastalığıdır. Bu hastalığın herhangi bir kimyasal ilacı da yoktur. Salgın hale gelen virüs hastalıklarına mutlaka önlem alınması gerekir. Bitkiye bulaştıktan sonra çözümü mümkün değildir.''

Virüs yüzünden geç ekim yapılabilir


Çiftçilere ''Sarı cücelik'' hastalığıyla ilgili olarak bazı önerilerde bulunan Prof. Dr. İlbağı, virüs ile mücadelede geç ekim yapmanın önemine vurgu yaptı.

Dünyada görülen iklim değişiklikleri nedeniyle tahıl ekim tarihlerinin de değiştiğini anlatan Prof. Dr. İlbağı, ''Yıllardır ekim ayında yapılan buğday ekimleri bundan böyle kasım ayına kaymıştır. Kasımın ikinci haftasında yapılacak buğday ekimlerinin virüsle mücadelede yararlı olacağı belirlenmiştir. 'Sarı Cücelik' virüs hastalıklarına karşı mücadelede en etkili yol, geç ekim ve yöreye uygun çeşit seçimidir. Bunun yanı sıra diğer mücadele yollarının da usulüne uygun bir şekilde yerine getirilmesi gerekir.'' diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.