Hayat Teknoloji boynu düzleştiriyor

Teknoloji boynu düzleştiriyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, teknolojik gelişmelerle değişen hayat düzeni, ekonomik kaygı ve stresin özellikle boyun bölgesini etkilediğini, son yıllarda boyun düzleşmesinin genç nüfusta çok görüldüğünü söyledi.

IHA
​Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok gençlerde boyun düzleşmesi görülüyor.
​Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok gençlerde boyun düzleşmesi görülüyor.

Vücudun önemli kısımlarından biri olan boynun, başın dik durabilmesini, dengede kalabilmesini ve değişik yönlere rahatça hareket edebilmesini sağladığını ifade eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, “Boyun bölgesinde alt alta dizili halde bulunan 7 omur vardır. Bu omurlara yandan bakıldığında ‘C’ harfi şeklinde bir açı ve dizilim görülür. Sağlıklı bir boyunda bu açı dengenin sağlanması için gereklidir. Uzun süre aşağı bakarak okuma ve çalışma hallerinde, sık olarak ağır yük kaldırmalar, klimalı ve soğuk ortamlarda uzun süre çalışmanın sonucunda bu açı zamanla düzleşerek ‘I’ harfi şeklini alır. Hatta ilerleyen durumlarda tersine açılanma dediğimiz ters ‘C’ şeklini almaya başlar” dedi.

Baş dönmesi yapıyor

Boyun düzleşmesi durumunda boyun kasları, bağları, atardamarlar, sinirler kısacası boynun arka tarafındaki tüm anatomik yapıların gerildiğini ifade eden Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, “Bu gerilmeler ağrı, spazm, ağrı zincirine yol açmaktadır. Boyun-omuz-sırt bölgesinde ağrı ve tutukluk şikayetlerinin yanı sıra beyinciğe giden kan akımının da azalmasıyla baş dönmesine de sebep olur” şeklinde konuştu.

Genç nüfusta çok görülüyor

Teknolojik gelişmelerle değişen hayat düzeni, ekonomik kaygılar ve stresin özellikle boyun bölgesini etkilediğini ve son yıllarda boyun düzleşmesinin genç nüfusta çok görüldüğünü anlatan Ali Şahabettinoğlu, telefon ve tablet kullanımının çocuklar arasında oldukça yayıldığını, duruş bozuklukları ve baş öne eğik pozisyonda kalınması yüzünden 10-12 yaşında bile hastalar olduğunu söyledi.

5-10 seansta tedavi

Şahabettinoğlu, “Boyun düzleşmesinde uygulanan manuel tedavi (elle tedavi) yöntemiyle hastaya ve hastalığın derecesine göre değişmekle beraber 5-10 seansta oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Boyun bölgesine uygulanan birtakım germe, bastırma, döndürme teknikleriyle tedavi haftada 2 kez yapılmaktadır. Ayrıca hastaya verilen boyun egzersizleri ile boyun kasları da güçlendirilmektedir” dedi.

Stresten uzak durun

Boyun düzleşmesinden korunmak için mümkün olabildiğince stres ve üzüntüden, kaygılardan uzak kalınmasını tavsiye eden Şahabettinoğlu, doğru duruş pozisyonlarının kazanılması ve doğru yatak-yastık seçimi, ağır yükler kaldırmamak, 30 dakikadan fazla baş öne eğik kalmamak, ıslak saçla durulmaması konusunda uyardı.

DSÖ'den ilginç istatistik: Dünyada her yıl 5,4 milyon kişiyi yılan ısırıyor
Hayat

DSÖ'den ilginç istatistik: Dünyada her yıl 5,4 milyon kişiyi yılan ısırıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her yıl 5,4 milyon kişinin yılanlar tarafından ısırıldığını açıkladı. Yılan ısırıklarının 138 bini ölümle, 400 bini de kalıcı sakatlıkla sonuçlanıyor.
Dorukhan Toköz Beşiktaş'la anlaştı
Spor

Dorukhan Toköz Beşiktaş'la anlaştı

Gelecek sezon için hazırlıklarına erken başlayan Beşiktaş, Eskişehirspor'un genç oyuncusu Dorukhan Toköz ile prensip anlaşmasına vardı.
Tarım Bakanı Fakıbaba'dan İnce'ye mazot yanıtı
Ekonomi

Tarım Bakanı Fakıbaba'dan İnce'ye mazot yanıtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı İnce'nin mazot açıklamasına ilişkin, "Çiftçimizin kullandığı mazot bedelinin yarısının devlet tarafından karşılandığı konusunda yaptığı açıklamalar, konu hakkında bırakın yetersizliği, hiçbir bilgiye sahip olmadığını göstermektedir. Devlet olarak biz, çiftçimizin üretimde kullandığı mazotun yarısını karşılıyoruz. Bizim desteğimiz tamamen üretim odaklı bir destektir" dedi.
Bursa'da sel nedeniyle yollar kapandı
Gündem

Bursa'da sel nedeniyle yollar kapandı

Bursa'da akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağış sel ve taşkınlara neden oldu. Bir çok evi ve bir çocuk kreşini de su bastı. Sel sularının sürüklediği toprak yığınları nedeniyle karayolu trafiğe kapatıldı. Bursa Valisi Küçük, "Üç ayrı noktada heyelan var. Müdahale ediyoruz şu anda, kepçeler, dozerler çalışıyor" açıklamasını yaptı.
İçişleri Bakanlığı Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı
Gündem

İçişleri Bakanlığı Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı

İçişleri Bakanlığı, Denizli'nin Kale ilçesinde, bağımsız Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.