|

"Yaşamaz" denilen Can 4 kitap yazdı

Bursa'da yaşayan Emine Vural'ın oğlu Can Ahmet doğduğu zaman doktorlar onun için 'yaşamaz' dedi. Annesinin inancı ve desteğiyle birlikte Can Ahmet, üniversiteyi bitirdi ve 4 tane kitap çıkarttı.

Yeni Şafak
10:30 - 7/03/2016 Pazartesi
Güncelleme: 08:33 - 7/03/2016 Pazartesi
IHA

Bursa'da yaşayan 27 yaşındaki Can Ahmet Vural'ın 4 kitabı var ve birçok gazetede köşe yazısı yazıyor. Ancak Vural'ın durumu diğer yazarlardan biraz farklı. Kas hastası olan Vural için, doğduğu zaman doktorlar tarafından “20 yaşını göremez" denildi. Ancak 3 çocuk annesi Emine Vural, doktorların sözünü dinlemeyerek oğluna olan inancını hiçbir zaman kaybetmedi. Vücudunda sadece sol parmaklarını oynatabilen Vural'ı annesi bugüne kadar hiçbir anında yalnız bırakmadı. Okula başladığından itibaren, komşularının “Neden bu kadar uğraşıyorsun ki?" şeklindeki tepkilerine aldırmadan oğlunu her gün okula götürüp getiren annesi sayesinde Vural, şimdi üniversite mezunu.4 kitap çıkartan ve birçok gazetede köşe yazısı da yazan Vural, yazılarını yine annesine söyleyerek yazdırıyor. Anne Vural ise oğlunun ve aynı zamanda kendisinin bu başarısını gördükçe gurur duyarak kendi durumunda olan diğer annelere de örnek olmasını istiyor. Emine Vural, diğer kas hastası çocukların aileleriyle de birlikte Kas Hastaları Derneği'ni kurarak mücadelesin daha da güçlendirdi.
İlkokul mezunu anne oğluyla okudu


Emine Vural 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'ya davet edildi. Kendisinin ilkokul mezunu olduğunu belirten Emine Vural, “Ahmet ile birlikte üniversiteye kadar ben de okudum. Kitaplarını beraber okuduk, beraber paylaştık. Herkesin bunaldığı zamanlar olabilir. Ama ben inançlı bir insanım. Bir ışık gördüğüm zaman mutlu oluyorum. Çok fazla bunaltmıyorum kendimi. Mutlaka her savaşın sonunda bir zafer vardır" diye konuştu.Ailelerin yapması gerekenin çocuklarıyla ilgilenmesi olduğunu ifade eden anne Vural, “Ben oğlumu hiçbir zaman engelli olarak görmedim. Engelli kelimesinden de nefret ediyorum. Engel aslında dışarıda. Ahmet engelli değil, Ahmet gibiler engelli değil" dedi.


İnsanın, işe kendine inanmakla başlaması gerektiğini vurgulayan Can Ahmet Vural ise “En başta ailemin bana olan hislerinden kaynaklı, kendime olan bir inancım, güvenim var. Büyük başarılar, ağır mağlubiyetlerin sonucunda kazanılıyor. Annem bana devamlı fırsatlar tanıdı. Her düştüğümde kalkma fırsatı tanıdı bana. Benim özgüvenimi kazandırdı" şeklinde konuştu.

#Emine Vural
#Can Ahmet Vural
8 yıl önce