Hayat Yaşlılar için yeşil sertifikalı binalar

Yaşlılar için yeşil sertifikalı binalar

Yer seçimi, tasarım, inşaat, işletme, atık, doğayla uyum gibi kriterler çerçevesinde hazırlanan “Yeşil Sertifika Sistemi” yaşlı ve engelli vatandaşlara da rahatlık sağlayacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Yaşlılar için yeşil sertifikalı binalar
Arşiv.

MERVE SAFA AKINTÜRK

Sertifika alacak yerleşme ya da bina, engelli ve yaşlının ulaşımına ne kadar uygunsa o kadar artı puan alacak.

DENETİM YAPILACAK

Sertifikayı alacak binaların, engelli ve yaşlılar için daha kullanılabilir hale gelmesi sağlanacak. Yönetmelik kapsamında uygulanacak ‘Yeşil Sertifika Sistemi’ ile binaların doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanmaları sağlanacak. Yapıların çevreye olumsuz etkileri azaltılacak. Yer seçimi, tasarım, inşaat, işletme, bakım, tadilat, yıkım, atık ve atık suların giderilmesini kapsayan, yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilir, düşük emisyon kriterleriyle hazırlanan binaların değerlendirmesini Türkiye Çevre Ajansı yapacak.

Bozkurt sakinleri sel sularının geldiği anı anlattı: Allah’ım yardım et diye bağırdım
OYNAT 03:18
Bozkurt sakinleri sel sularının geldiği anı anlattı: Allah’ım yardım et diye bağırdım
Yoğun yağış sonrası sel felaketinin yaşandığı Kastamonu Bozkurt'ta mahsur kalan ve helikopterle tahliye edilen ilçe sakinleri, suların ilk geldiği anda yaşadıkları korkuyu ve paniği anlattı: Sel eve ulaştığında o an aklıma bir tek engelli torunum geldi, bana emanetti. Allah'ın yardım et diye bağırdım. Muhabirlerimiz Rıdvan Dursun Ergün ve Neslihan Altun, bölgeden gelişmeleri aktarıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.