|

Zika virüsü dünyaya yayılmaya devam ediyor

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde açıklanan son güncellemeye göre, Dominik Cumhuriyeti'nde Zika virüsünün bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen Guillain-Barre sendromuna yakalanan 2 kişi yaşamını yitirdi. Çoğunlukla Afrika ve Asya'da görülen hastalık ilk kez Brezilya'da ortaya çıkarak farklı ülkelere sıçradı.

Yeni Şafak
09:27 - 20/05/2016 Cuma
Güncelleme: 09:35 - 20/05/2016 Cuma
AA
Zika virüsü özellikle hamile kadınları tehdit ediyor.
Zika virüsü özellikle hamile kadınları tehdit ediyor.

Dominik Cumhuriyeti'nde 2 kişinin Zika virüsünün neden olduğu Guillain-Barre sendromundan hayatını kaybettiği bildirildi. Bulaşıcı hastalıkla ilgili endişelendiren haberi Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinde açıkladı.Yetkililer, ülkede 100 kadar Guillain-Barre vakası bulunduğunu, 6 kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurmuştu. ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Guillain-Barre hastalığına yakalananların 20 kişiden birinin hayatını kaybettiğini bildirmişti.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kaslarda güçsüzlüğe ve daha ciddi durumlarda acil bakım gerektirecek nefes alma sorunlarına neden olan Guillain-Barre sendromuna Zika virüsünün yol açtığı konusunda bilimsel bir mutabakat olduğunu açıklamıştı.Bir yıl önce tekrar ortaya çıktı


Sivrisinek ısırması dışında, kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkarılan Zika virüsüne ilk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015'in mayıs ayında Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı.Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. DSÖ'nün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında toplam 44 ülkede görüldü, 33 ülkede ise salgın şeklinde etkili oldu.


#Dominik Cumhuriyeti
#Guillain-Barre
#Zika
#Zika virüsü
#Sağlık Bakanlığı
8 yıl önce