|
Koronavirüs

Atık sularda koronavirüs taraması yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüsün su ve atık sulardaki varlığının araştırılacağını, olası risklere karşı erken uyarı sistemi geliştirileceğini açıkladı.

10:35 . 14/04/2020 mardi
AA
Arşiv

Arşiv

Koronavirüse karşı alınan tedbirler her alanda en üst düzeye çıkarıldı. Son olarak atık sularda da virüsün araştırılacağı duyuruldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada,
Türkiye'de yeni tip koronavirüsün dağılımına ilişkin detaylı bilgi edinmek ve olası erken uyarı sistemini geliştirmek amacıyla Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı tarafından çalışma yapılacağını ifade etti.

Bu çerçevede, koronavirüsün su ve atık sulardaki varlığının araştırılması için Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı koordinasyonunda
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi ve Moleküler Biyolog Dr. Halil Kurt danışmanlığında, Türkiye çapındaki atık su arıtma tesisleri giriş ve çıkışlarında 24 saatlik kompozit atık su numuneleri alınacağı bilgisini veren Pakdemirli, şunları kaydetti:
  • "Numune alma çalışmalarına Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü de katkı sağlayacak. Alınan numunelerin Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü laboratuvarlarında kantitatif PCR (qPCR) analizleri ile Kovid-19 miktar tayinleri yapılacak."
#Erken uyarı sistemi
#Kovid-19
#Su ve atık sularda araştırma
#Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli
il y a 3 ans
default-profile-img