Koronavirüs Bakan Kocadan son dakika açıklaması Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin virüsle mücadelesinde son durumla ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, karantina koşullarına uymayanlar için akıllı bileklik uygulamasına başlanacağını açıkladı. Son hafta en çok artış olan ve azalış olan illeri de kamuoyu ile paylaşan Bakan Koca, sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusuna da cevap verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fahrettin Koca
Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalarda bulundu. Bakan Koca'nın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye'deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı. Bilim dünyası yıl sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikir.

(Kovid-19 ile mücadele) Türkiye olarak kendi aşı çalışmamızı sürdürürken en erken uygulama için de tedarik teşebbüslerimizi başlattık."

Sağlık Bakanı Koca: Salgının sonunun yakın olduğu görülüyor
OYNAT 02:19
Sağlık Bakanı Koca: Salgının sonunun yakın olduğu görülüyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 'Bilimsel gelişmeler salgının sonunun yakın olduğunu gösteriyor. İnsan aklı koronavirüs karşısındaki galibiyetini yakın zamanda ilan edebilecek' dedi.


Yoğun bakım yatak doluluk oranı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yatak doluluk oranı yüzde 51.6, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 66.3, ventilatör doluluk oranımız ise yüzde 33.6." dedi.

Koca "İstanbul'un son hafta artış trendinin azaldığını ama önümüzdeki haftaların son derece önemli olduğunu söylemek istiyorum." diye konuştu.

Bakan Koca "(Yoğun bakım yatak doluluk oranı) İzmir yüzde 72.5, Ankara yüzde 63.23, İstanbul ise yüzde 59.61 olarak görülüyor." şeklinde bilgi verdi.

Sağlık Bakanı Koca "Tedbirleri devam ettirirsek 1 hafta, 10 gün içinde stabilleşen Ankara'nın durumunun aşağı doğru düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim." dedi.

Koca, "(Yoğun bakım yatak doluluk oranı yüksek iller) Bartın yüzde 77.32, Batman yüzde 76.4, Sakarya yüzde 76.33, Ordu yüzde 75.98, Samsun yüzde 75.74" diye konuştu.

Bakan Koca: HES mobil uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalı
OYNAT 01:41
Bakan Koca: HES mobil uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, ' Artan tehdide karşı Bakanlığımız sizlere kolaylaştırıcı bazı hizmetler sunuyor. Bunlardan biri HES mobil uygulamasıdır. HES uygulamasının indirilmediği cep kalmamalıdır. Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır' ifadelerini kullandı.

Aşı

Bakan Koca, "(Çin'den gelen aşı) Ağırlıklı sağlık çalışanları gönüllü olarak katıldı. Baştan 1200 kişiye, devamında 10 bin kişiye yapılmış olacak." diye konuştu.

Koca, "(Aşı) Yıl sonuna kadar dünyada birçok ülkede uygulamasının başlayacağına, bizim de yıl sonuna kadar bunu başlatabileceğimize inanıyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Koca, "(Rusya'da geliştirilen aşı) Faz-3 için eksiklikler tamamlandığında haftaya izin verilebilir." dedi.

Fahrettin Koca "Pfizer'in çalışmasına izin verildi. İstanbul'da Çapa, Cerrahpaşa dahil olmak üzere 10'dan fazla merkezde başlıyor." diye konuştu.

Bakan Koca, "Bu yıl için değil ama gelecek yıl için yerli aşımızı da üretme noktasında oldukça yol alacağımız kanaatindeyim." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, grip aşısı ile ilgili de "Bilim Kurulu, kimlere zorunlu ve ücretsiz yapılması konusunu tekrar gündemine almış durumda." diye konuştu.


Sağlık Bakanı Koca: Ağır hasta sayımız bin 300'ün üzerinde
OYNAT 01:08
Sağlık Bakanı Koca: Ağır hasta sayımız bin 300'ün üzerinde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 'Bugün ağır hasta sayımız bin 300 ün üzerinde. Bugün biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz, Ancak, salgının sonunun yakın olduğu görülüyor' ifadelerini kullandı.


Sokağa çıkma yasağı

Sağlık Bakan Koca, "Sokağa çıkma yasağı şu an için söz konusu değil." diye konuştu.

Bakan Koca, "Bilim Kurulu, esnek mesaiyle ilgili sadece kamu değil özel sektörün de benzer şekilde bu uygulamanın içinde olmasını öneriyor." dedi.

Okulların açılması

Bakan Koca okulların açılmasına ilişkin de şunları kaydetti.

"Salgının çok yoğun illerde İl Hıfzıssıhha Kurulları başlatmama noktasında karar alabilir, şu an öyle bir durum yok. Hazırlık ve birinci sınıflarla ilgili '2+5 gün' şeklinde bir uygulamaya geçilecek."

Koca, "Virüs mutasyona uğramadı. Laboratuvar ortamında oldu ama ciddi anlamda insan bünyesinde etkisini azaltacak mutasyon söz konusu değil" dedi.

"Dünyanın hiçbir ülkesinde 11 bini geçen filyasyon ekibi sahada değil"

Koca, bundan sonraki süreçte semptomu olmayan Kovid-19 temaslılarından izole olduktan 7-8 gün sonra numune alınacağını, sonuç "negatif" çıkarsa ve semptom yoksa izolasyonun da son bulacağını bildirdi.

Bakan Koca "Türkiye'de salgınla mücadelede sağlık ordumuz, sağlık sistemimiz destanlar yazıyor ama bunu anlatmakta bazen aciz kalıyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde 11 bini geçen filyasyon ekibi sahada değil, izole edilen kişiler takip edilmiyor, erken dönemde ilaç başlanmıyor." dedi.

Türkiye'nin 16 Eylül koronavirüs tablosu: Ölü sayısı 63, vaka sayısı 1771
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 16 Eylül koronavirüs tablosu: Ölü sayısı 63, vaka sayısı 1771

Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç'tan vaka sayısı artışı uyarısı: Korona hastalarına bile ziyarete gidiyorlar
GÜNDEM
Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç'tan vaka sayısı artışı uyarısı: Korona hastalarına bile ziyarete gidiyorlar
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.