Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Koronavirüs Sağlık Bakanı Koca en çok vaka artışı olan illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Koca en çok vaka artışı olan illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık vaka sayısında en çok artış yaşanan illeri açıkladı. Sosyal medyadan yaptığı paylaşımda bulunan bakan Koca, "100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısında en çok artış Kırklareli, Çanakkale, Bayburt, İstanbul ve Tekirdağ'da oldu. Samsun ve Ardahan'da ise azalış gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sağlık Bakanı Koca en çok vaka artışı olan illeri açıkladı
​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan endişelendiren bir açıklama geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı: "100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısında en çok artış Kırklareli, Çanakkale, Bayburt, İstanbul ve Tekirdağ'da oldu. Samsun ve Ardahan'da ise azalış gerçekleşti. Yeni kararlara tam uyumla vaka sayılarını azaltmak elimizde."

Bakan Koca illere göre haftalık vaka sayılarını açıkladı
KORONAVİRÜS
Bakan Koca illere göre haftalık vaka sayılarını açıkladı

Sağlık Bakanı Koca: Kabine toplantısında alternatifli kapanma önereceğiz
KORONAVİRÜS
Sağlık Bakanı Koca: Kabine toplantısında alternatifli kapanma önereceğiz

Bakan Koca
OYNAT 00:54
Bakan Koca "Tam kapanma olacak mı?" sorusunu yanıtladı: Kabineye alternatifli önerileri sunacağız
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 'Tam kapanma olacak mı?' sorusunu şu ifadelerle yanıtladı: 'Yarın Kabine Toplantısı'nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar.'


Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde olan Edirne'de vakalar 40-55 yaşlarında
FOTOĞRAF 8
Title
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranının yüzde 80'in üzerinde bulunduğu iller arasında Edirne'yi de gösterdi. Vakaların arttığı illerden olan ve bakanlığın açıkladığı son tabloda vaka sayısı, her 100 bin kişide 265,84'ten 409,06'ya yükselen Edirne'de vaka artış oranı da yüzde 53 oldu.
Title
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi dahil il genelinde 218 erişkin yoğun bakım yatağı bulunduğu belirtildi. Yüzde 80'in üzerinde doluluk oranı olan yoğun bakımlarda tedavi gören vakaların çoğunun 40- 55 yaşlarında olduğu öğrenildi.
Title
Edirne'de Covid-19 testi pozitif çıkan ya da temaslı olanların tutulduğu öğrenci yurtlarındaki doluluk oranının da yüzde 50'nin üzerine çıktığı kaydedildi. Edirne'de vakaların yüzde 50'sinden fazlasını ev kadınları ile çalışan kesim oluşturuyor. Kentte koronavirüs tedbirleri üst seviyede tutulurken, halk da önlemler konusunda sık sık uyarılıyor.
Title
Edirne'de vaka oranı fazlalığının, dışarıdan gelenlerin çok olmasından kaynaklandığını öne süren Meliha Basmacıoğlu, Dışarıdan gelenler de çok fazla olduğu için vakalar artıyor. İnsanlar zaten maske takmıyor. Hem maske hem de hijyen kurallarına dikkat edilmiyor. Bizim yapabileceğimiz şeyler belli. Maskemizi takacağız, mesafeye ve hijyenimize dikkat edeceğiz. Bunun yanında fazla dışarı çıkmamalıyız. Vaka artışının devam edeceğini düşünüyorum dedi.
Title
Yoğun bakım oranındaki yükselişin tek nedenle sınırlı olmadığını söyleyen Fırat Özel de Tek nedene bağlı kalmaması lazım durumun. Bildiğim kadarıyla hala ev ziyaretleri yapılmaya devam ediliyor. Umursamazlık hat safhada. İnsanlarda maalesef bilinç yok. Hiçbir şekilde ciddiyetinde değiliz işin. Bir yakınının başına geldiği zaman anca o zaman anlayacak insanlar. Ben vakaların artmaya devam edeceğini düşünüyorum diye konuştu.
Title
Ramazan boyunca tam kapanma uygulanması gerektiğini savunan Zeynep Özer ise yoğun bakımdaki hastaların daha çok il dışından geldiğini düşündüğünü söyledi.
Title
Özer, Bence ramazan boyunca her yer kapatılmalı. Başka türlü bunun önüne geçilemez. Kafeler vesaire her yer kapatılmalı. Artık bitmesini istiyoruz bu salgının ve rahatlamak istiyoruz. Yoğun bakımdaki hastaların dışarıdan geldiğini duyuyorum. Etrafımda hiç o şekilde ağır hasta haberi almadım. Dolayısıyla dışarısı kaynaklı hastalık çok geliyor, Edirne'ye bence. Ev gezmeleri de artık bitti bence. Ben de gün yapıyorum ama bıraktık artık. Kurallara uyuyoruz dedi.
Title
İnsanların önlem alarak, yoğun bakım riskini azaltması gerektiğini söyleyen Ahmet Erseven, Bu hastalık herkese bulaşacak gibi gözüküyor. Bunun kaçarı yok artık. Önemli olan, gerekli tedbirlerimizi alıp yoğun bakıma girecek seviyeye gelmemek. İnsanların mağdur olmasını önlememiz lazım. Kapatma yapılması lazım ki insanlar belli müddet evde olmalı, bulaşma oranını önlemeliyiz diye konuştu.
Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde olan Edirne'de vakalar 40-55 yaşlarında
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın koronavirüs salgını nedeniyle yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranını yüzde 80'in üzerinde açıkladığı Edirne'de, yoğun bakımda tedavi görenlerin çoğunun 40-55 yaşlarındaki vakalardan oluşturduğu belirtildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.