Koronavirüs Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi Favipiravir gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalı

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi: Favipiravir gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalı

Sağlık Bakanlığının "Kovid-19 Erişkin Hasta Tedavi Rehberi" güncellendi. Yeni yayınlanan rehbere göre "hidroksiklorokin" ve "lopinavir/ritonavir"in gebelerde kullanımının güvenli olduğuna vurgu yapılırken "Favipiravir"in ise gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi: Favipiravir gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalı​
Foto/arşiv

Sağlık Bakanlığınca güncellenen "Kovid-19 Erişkin Hasta Tedavi Rehberi"nde, son dönemde yapılan bazı çalışmalarda gebelerde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha ağır seyredebileceğinin görüldüğü belirtilerek, "hidroksiklorokin" ve "lopinavir/ritonavir"in gebelerde kullanımının güvenli olduğu, "Favipiravir"in ise gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaması gerektiği bildirildi.

Bakanlığın Kovid-19'a ilişkin bilgilerin yer aldığı internet sayfasında yayımlanan "Kovid-19 (SARS-CoV-2 enfeksiyonu) Erişkin Hasta Tedavisi Rehberi" güncellendi.

Türkiye'de ilk kez evde PCR testi dönemi Diyarbakır'da başladı
KORONAVİRÜS
Türkiye'de ilk kez evde PCR testi dönemi Diyarbakır'da başladı

Yapılan düzenlemede, salgının ilk dönemlerinde yapılan çalışmalarda gebe olmanın ağır seyirli Kovid-19 için fazladan risk yaratmadığının bildirildiği, son dönemde yapılan bazı çalışmalarda gebelerde enfeksiyonun daha ağır seyredebileceğinin görüldüğü aktarılarak şu ifadeler kullanıldı:

"Gebelerde komplike olmayan Kovid-19 enfeksiyonu için tedavisiz izlem seçeneği öncelikle düşünülmelidir. Olası tanı almış olan gebelerde risk faktörü varsa veya ağır seyir söz konusu ise tedavi verilmesi düşünülmelidir. Gebelerde etkinliği kanıtlanmış bir tedavi seçeneği olmamakla birlikte, hidroksiklorokin ve lopinavir/ritonavirin gebelerde kullanımı güvenlidir. Faipiravir gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır."

Rehberde "ağır pnömoni" hastalarına ilişkin yapılan düzenlemede ise bu hastaların hastanede yatırılarak tedavi edilmesi gerektiği vurgulandı.

"Yatış Endikasyonu Olan Kovid-19 Olgularında Tedavi Önerileri"ne ilişkin de düzenleme yapılan rehberde, hastanede yatırılarak izlenmesi gereken pnömonili hastalarda "Hidroksiklorokin ve/ veya Favipravir" tedavisi süresinin 10 güne uzatılabileceği aktarıldı.

ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 218 bin 718'e yükseldi
KORONAVİRÜS
ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 218 bin 718'e yükseldi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.