Koronavirüs Samsunda karantinada olması gereken aile topluca düğüne gitti Yetkililer bu umursamazlığa isyan etti

Samsun'da karantinada olması gereken aile topluca düğüne gitti: Yetkililer bu umursamazlığa isyan etti

Koronavirüs salgınının etkileri devam ederken, yetkililerin tüm uyarılarına rağmen vatandaşlar tedbirlere uymuyor. Samsun'da koronavirüs tedbirleri kapsamında bulaş riskini önlemek için evinde karantina altında tutulan bir aile, topluca düğüne katıldı. Aile hakkında karantinayı ihlal edip düğüne gittikleri gerekçesiyle yasal işlem yapıldı. İl Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç, "Denetimlerimizde bir ilçemizde izolasyondaki bir ailenin, düğüne gittiğini öğrendiğimizde şok olduk, bu derece umursamazlığı anlamakta ve açıklamakta zorlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Samsunda karantinada olması gereken aile topluca düğüne gitti: Yetkililer bu umursamazlığa isyan etti
Karantinada olması gereken aile topluca düğüne gitti.

Samsun'da koronavirüs testi pozitif çıkan ve bulguları hafif seyredenler evlerinde tedavi ediliyor. Bu kişilerle temasta bulunanlardan ise 14 gün evlerinde izole olmaları isteniyor. Samsun Sağlık Müdürlüğü, hastaların ve izolasyondaki kişilerin takibinin sağlanması için filyasyon ekiplerinin yanı sıra 10 ekipten oluşan mobil denetim ekibi kurdu. Ekipler, evlerinde tedavi gören hastaların günlük ilaçlarını götürürken, izolasyondaki kişilerin ise evlerinde olup olmadıklarını kontrol ediyor.

Ailece düğüne gitmişler

Denetimler esnasında karantina altında tutulan bir ailenin, karantinayı ihlal edip düğüne gittiği belirlendi. Ayrıca izolasyon altında olan bir kişinin de karantinadan çıkıp restoranda yemek yediği tespit edildi. Kişiler hakkında tutanak tutularak yasal işlem yapıldı.

Karantinada olması gerekirken parkta yakalandı
KORONAVİRÜS
Karantinada olması gerekirken parkta yakalandı

  • Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Samsun'da koronavirüs yayılımına karşı filyasyon ekipleri ve mobil denetim ekipleriyle etkin bir mücadele yürüttüklerini aktardı.

Evde karantinada olması gerekirken düğüne katıldı: Davetlilerin kimlikleri kontrol edilirken yakayı ele verdi
GÜNDEM
Evde karantinada olması gerekirken düğüne katıldı: Davetlilerin kimlikleri kontrol edilirken yakayı ele verdi

"Bu umursamazlığı anlamakta zorlanıyoruz"

Denetimler sonucunda pozitif vakaların ve evinde izolasyonda olması gereken kişilerin evlerinde olmadığını gördüklerine işaret eden Oruç, "İzolasyonda olması gereken kişileri restoranda yemek yerken bulduk. Bir ilçemizde izolasyondaki bir ailenin, düğüne gittiğini öğrendiğimizde ise şok olduk, bu derece umursamazlığı anlamakta ve açıklamakta zorlanıyoruz." dedi.

Bu kadarına da pes: Karantinadan kaçıp çiğ köfte satarken yakalandı
KORONAVİRÜS
Bu kadarına da pes: Karantinadan kaçıp çiğ köfte satarken yakalandı

İzolasyona uymayan 43 kişi hakkında işlem başlatıldı

Ekipler tarafından son 6 günde karantinadaki 662 haneye kontrol ziyareti yapıldığını, bu hanelerde izolasyon koşullarına uymadığı tespit edilen 43 kişi hakkında da yasal işlem başlattıklarını vurgulayan Oruç, şöyle devam etti: "İzolasyon kurallarına uyulması için herkesin kapısına bir polis görevlendirilmesi mümkün değil. İnsanlarımızın artık durumun vahametini kavrayarak sorumluluk alması gerekir, salgını ancak herkesin üstüne düşen sorumluluğu alması, kurallara önlemlere, uyumda gerekli dikkati ve özeni göstermesiyle durdurabiliriz" diye konuştu.

"Aile içi virüs yayılımının önüne geçemiyoruz"

Virüsün yayılımını engellemenin tek yolunun maske ve sosyal mesafe olduğunu söyleyen Oruç, "Maalesef tüm uyarılara rağmen Samsun'da aile içi virüs yayılımının önüne geçemiyoruz. İnsanlarımız 'virüs aile içinde yayılmaz, kendi ailemle akrabalarımla birlikteyken de mi önlem alacağım, tanıdıklardan bir şey olmaz' yanılgısı içinde. Beraber piknik yapıyorlar, evlerinde yemekler tertip ediyorlar. Bu davranış son derece yanlış" ifadelerini kullandı.

Virüs böyle yayılıyor: Karantinada olması gerekiyordu, seyahatte yakalandı
FOTOĞRAF 8
Title
Alınan bilgiye göre, hakkında karantina kararı bulunan G.Ö. Ankaradan Edirneye gitmek üzere otobüsle yola çıktı.
Title
Jandarma ekipleri, Edirne girişinde gerçekleştirdikleri kontroller sırasında karantinada olması gerekirken yolculuk eden G.Öyü tespit etti.
Title
Umumi Hıfzıssıhha Kanununa muhalefetten G.Öye 3 bin 150 lira para cezası uygulandı.
Title
Edirne İl Jandarma Komutanlığı, 24 saat esasıyla kente girişlerde kontrollerini sürdürüyor.
Title
Kovid-19 tedbirleri kapsamında yapılan sorgulamada, askerler kimliklere el sürmeden kontrolü yapıyor.
Title
Özel bir yazılımla kimliği okuyan sistem sayesinde gerekli sorgulama yapılıyor.
Title
Sorgulama kapsamında karantinada olması gerekirken kural ihlali yapanlar da tespit edilebiliyor.
Title
Vatandaşlar, uygulamanın son derece yerinde olduğunu ifade ederek, aksi halde salgının bireysel hatalarla daha da artacağını belirtti.
Virüs böyle yayılıyor: Karantinada olması gerekiyordu, seyahatte yakalandı
Koronavirüs salgınının etkileri devam ederken, yetkililerin tüm uyarılarına rağmen vatandaşlar tedbirlere uymuyor. Edirne'de, karantinada olması gereken kişi seyahatte jandarma tarafından kontrol noktasında yakalandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.