Koronavirüs Yasağa rağmen otellerin yılbaşı rezervasyonları sürüyor Tek şartları alçak ses

Yasağa rağmen otellerin yılbaşı rezervasyonları sürüyor: Tek şartları 'alçak ses'

Koronavirüs önlemleri kapsamında otellerde yılbaşı kutlamaları yasaklanmıştı. İçişleri Bakanlığı'nın bu kararına rağmen, bazı otel ve apartlar, odalarında yeni yıl eğlencesi için rezervasyon almaya devam ediyor. Geceliği kişi başı minimum 650 liradan başlayan odalarda, tek şart 'alçak ses' ile eğlence. Gazetecilerin ulaştığı bir otel yetkilisi, "Sabah, öğle, akşam yemeği, 5 çayı, gece çorbası, yılbaşı günü odaya pasta servisi ve iki kadeh yerli alkol var. 2 apart için 8 kişilik fiyatımız 15 bin lira" bilgisini verdi.

Haber Merkezi DHA
Yasağa rağmen otellerin yılbaşı rezervasyonları sürüyor: Tek şartları alçak ses
Arşiv

Yılbaşına bir hafta kaldı. Her yıl çeşitli etkinlik ve eğlenceyle geçen kutlamalar, bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs engeline takıldı. 3.5 günlük sokak kısıtlamasının ardından İçişleri Bakanlığı'nca 81 ile gönderilen genelgede, otel ve konaklama tesislerinin yılbaşı kutlama programı yapmasına, eğlence ve balo düzenlenmesine izin verilmeyeceği belirtildi. Ancak bu karar eğlence tutkunlarına engel olmadı. Bazı işletmelerin, yasağa rağmen rezervasyonlarına devam ettiği öğrenildi. Geceliği 650 ila 5 bin lira arasında değişen otellerde 4 gece için minimum 15 bini gözden çıkartmak gerekiyor. Grup halinde farklı odalarda konaklanıyor gibi gösterilse de bazı oteller tek bir odada 8 kişinin eğlenmesine izin veriyor.


  • Oteller alınan kararla birlikte yılbaşı eğlencesi düzenlemiyor ancak bazı oteller, müşterilerinin tek bir odada bir araya gelip eğlence düzenlemesine izin veriyor. Gazetecilerin rezervasyon bilgisi için ulaştığı bir otel yetkilisi ise şu bilgileri paylaştı:

Meşaleli erken yılbaşı eğlencesi pahalıya patladı: 113 bin lira ceza yediler
KORONAVİRÜS
Meşaleli erken yılbaşı eğlencesi pahalıya patladı: 113 bin lira ceza yediler

"Müşteriler altlı üstlü komşu gibi oluyor"


"Sabah, öğle, akşam yemeği, 5 çayı, gece çorbası ve yılbaşı günü odaya pasta servisi ve akşam yemeklerinde 2 kadeh yerli alkol var. Standart konseptimiz bu. 2 apart için 8 kişilik fiyat 15 bin. Eğlenceler iptal, odaya pasta geliyor ama bizim dış alanımız çok geniş. İsterseniz burada aktivitelerde bulunabilirsiniz. Size vereceğimiz apartlar karşılıklı ya da altlı üstü oluyor ve komşu gibi oluyorsunuz. Ya üst katta olabilirsiniz ya alt katta. İstediğiniz gibi takılabilirsiniz."

Bilim kurulu üyesinden yılbaşı uyarısı: Vefat ve vaka sayıları artabilir
KORONAVİRÜS
Bilim kurulu üyesinden yılbaşı uyarısı: Vefat ve vaka sayıları artabilir


“Eğlenceyi odanın içinde yapabilirsiniz"

Yılbaşı gecesinde otellerdeki yoğunluk devam ederken, kalan son yerler ise dudak uçuklatan fiyatlarla kiralama yapıyor. İstanbul'da farklı bir apart otel görüşmesinde ise yetkili, “Altta 1 oda, üstte 2 oda mevcut. Toplamda 8 kişi alacak kapasitede. Yılbaşı boyunca 4 kişilik karantinada paketimiz 650 TL, kişi başı kahvaltı da dahil. Tesiste bir eğlence yok. Eğlenceyi odanın içerisinde kendiniz yapacaksanız, bir sıkıntı olmaz" diye konuştu.

İçişleri Bakanlığından yılbaşı genelgesi: Otel ve konaklama tesislerinde kutlama yapılmasına izin verilmeyecek
GÜNDEM
İçişleri Bakanlığından yılbaşı genelgesi: Otel ve konaklama tesislerinde kutlama yapılmasına izin verilmeyecek

Villanın geceliği bin 200 lira

Hem otellere hem de kiralık villalara talebin arttığı bu dönemde, denize yürüme mesafesinde bir villa kiralamanın gecelik bedeli ise, bin 200 lira. Ev ortamı olduğu için istenildiği gibi konaklanabildiğini dile getiren villa yetkilisi, "Villamız 6 kişilik 2 de çocuk için uygun yer var. Villada 8 kişi kalınabiliyor. Geceliği bin 200 TL. Kendi aranızda rahatça eğlenebilirsiniz. Ev ortamı olduğu için, istediğiniz gibi konaklayabilirsiniz. Çok yüksek sesli, parti niteliğinde ses açıp etrafı da rahatsız etmeyecek şekilde eğlenebilirsiniz. 8 kişi aynı yerde kalmak sıkıntı olmaz" ifadelerini kullandı.

  • 4 gece için jakuzili, şömineli ve nehir manzaralı oda müsaitliği olduğunu söyleyen bir otelde ise, diğerlerinin yanı sıra eğlenceye müsaade edilmiyor. Kahvaltı ve akşam yemeği dahil 4 bin 500 lira fiyatı olan odada 8 kişinin bir arada kalması mümkün değil.

Koronavirüs nedeniyle yılbaşında sokağa çıkma yasağı olacak mı?
KORONAVİRÜS
Koronavirüs nedeniyle yılbaşında sokağa çıkma yasağı olacak mı?


Uzmanlar uyarıyor: 2021 zor geçmesin

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu ise, sosyal anlamda birliktelik söz konusu olursa hastalığın bulaşma ihtimalinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, yeni yıla farklı yerlerde ve kalabalık girmek isteyen kişilere uyarılarda bulundu: "Kanunların müsaadesi ötesinde bireysel olarak insanların kendi hayatlarını koruma gibi bir sorumluluğu vardır. Sosyal mesafenin korunmasına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Bir şey olmaz değil, kesinlikle oluyor. Özellikle bu tür eğlencelerde, düğünlerde çok fazla bulaş görüyoruz. Bir tane bile enfekte olsa herkesi enfekte edip bulaştırabiliyor. Özellikle kış aylarındayız; camlar kapalı, havalandırmalar yeterince çalışmıyor.

  • Bu nedenle kapalı ortamlarda kimseyle bir araya gelmemek gerekiyor. 2 metre mesafeyi çok fazla aşmamak, maskeyi çıkartmamak gerekiyor. Bu saydığımız şeylerin hiçbiri bu bahsettiğiniz eğlence türlerinde ve mekanlarında mümkün değil. Onun için bu sene herkesin kendi evinde sakin sakin oturmasını öneriyoruz. Aksi halde 2021, 2020'den bireysel ve toplumsal anlamda daha zor geçer. Yüksek sesle konuştuğunuz zaman, öksürdüğünüz zaman çok daha fazla virüs saçıyorsunuz. Kesinlikle bu tür şeylerin yapılmamasını öneriyoruz.
Abone Ol Google News
Kademeli normalleşme başladı

'Kademeli normalleşme' başladı

​İçişleri Bakanlığı genelgeyi valiliklere gönderdi.
Gazzeli babadan acı haber

Gazzeli babadan acı haber

Hava saldırılarından korkan kızlarını teskin etmişti.
Katliam ABD desteğiyle oluyor

Katliam ABD desteğiyle oluyor

​Demokrat Partili vekilden sert İsrail tepkisi.
10 dakikada<br>sekiz bomba saydık

10 dakikada
sekiz bomba saydık

Yeni Şafak muhabiri, Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilisi ile görüşürken İsrail'in hava saldırıları başladı.
Filistin'e Libya modeli

Filistin'e Libya modeli

​Deniz yetki anlaşması dengeleri değiştirebilir.
Tüm gece durmadı

Tüm gece durmadı

​İşgalci İsrail Gazze'de birçok noktaya yoğun saldırılar düzenledi.
Türkiye'den BMGK tepkisi

Türkiye'den BMGK tepkisi

​Filistin halkına karşı sorumluluklarından daha fazla kaçamaz.
Dört parçalı Filistin

Dört parçalı Filistin

​İsrail işgali bütün vahşetiyle devam ederken, Filistinliler kendi topraklarında yaşam mücadelesi veriyor.
İsrail’e caydırıcı bir ders verilmeli

İsrail’e caydırıcı bir ders verilmeli

​Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Gazze'ye yapılan saldırıları görüştü.
Bildiri yetmez ortak güç kuralım

Bildiri yetmez ortak güç kuralım

​İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Filistin için olağanüstü toplandı.
Dünya seyrediyor

Dünya seyrediyor

​İşgalci İsrail bir günde 42 kişi katletti.
Tam kapanma bitti

Tam kapanma bitti

Hayatımız ​15 gün böyle olacak...
Koltuk pazarlığı

Koltuk pazarlığı

CHP'den ​HDP'ye iki bakanlık vaadi.
'İsrail ırkçılık<br>ve sömürgecilik yapıyor'

'İsrail ırkçılık
ve sömürgecilik yapıyor'

Amerika'daki 'Barış İçin Yahudi Sesi' grubu Filistinlilerin yanında.
Ölüleri koyacak yer yok!

Ölüleri koyacak yer yok!

​Ganj Nehri kıyılarına gömülmüş yüzlerce ceset ortaya çıktı.

Filistin'de ​şehit sayısı 192'ye yükseldi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.