|

Tekirdağ’da bir anaokulu öğretmeni başvurduğu iki özel okuldan başörtülü olduğu gerekçesiyle ret cevabı aldı

Seçimler öncesi 28 Şubat zihniyetinin yeniden canlanmaya başladığına sık sık şahit oluyoruz. İstanbul’da metroda şalvarlı, takkeli gence saldırı, Kuzguncuk’ta çarşaflı kadınları oturdukları çay evinde işletmecinin sözlü saldırısına maruz kalması, başörtülü depremzede öğrencinin okula kaydının yapılmaması... Ve şimdi Tekirdağ’da bir okul öncesi öğretmeninin iki okula yaptığı başvuru başörtülü olduğu gerekçesiyle reddedildi.

14:22 - 25/05/2023 Perşembe
Güncelleme: 22:08 - 25/05/2023 Perşembe
Yeni Şafak
Tekirdağ'da bir öğretmen başvurduğu iki anaokulundan başörtülü olduğu gerekçesiyle ret cevabı aldı
Tekirdağ'da bir öğretmen başvurduğu iki anaokulundan başörtülü olduğu gerekçesiyle ret cevabı aldı

Tekirdağ’da yaşayan okul öncesi öğretmeni S.D. başvurduğu iki özel anaokuluna başörtülü olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi. S.D. okullardan birinden açık açık diğerinden imalı sorularla ret cevabı aldığını anlattı.

Dökmen’den ‘Başörtülü öğretmen almayın’ talimatı

S.D’nin başvurduğu okullardan ilki daha önce "Başörtülü psikolog olamaz" açıklamasıyla tepkilere neden olan Psikolog Üstün Dökmen’in sahibi olduğu Küçük Şeyler Anaokulu. S.D. ile görüşen okul müdürü H. Y., gerekçe olarak başörtüsü takan bir kişinin hangi partiye oy verdiğinin belli olmasını gösterdi. Üstün Dökmen’in, kurum yöneticilerine ‘tesettürlü öğretmen çalıştırmayın’ şeklinde direktif verdiğini belirten H.Y., kendinin bu düşüncede olmadığını fakat Dökmen’in bu konuda kesin talimatı olduğunu vurguladı. Okul müdürü Y., S.D’ye başvurusunun Dökmen’in başörtüsü talimatı nedeniyle olumsuz olacağını söyledi.


Okul kadrosunda hiç başörtülü yok

Başörtülülerin mesleki kariyerine karşı tavır sergileyen Dökmen'in sahibi olduğu okulların kadrosuna bakıldığında da S.D. öğretmenin anlattıkları destekleniyor. Dökmen'in okullarında hiç başörtülü öğretmen olmaması dikkat çekiyor.

Aynı gün ikinci okuldan başörtüsü reddi

S.D’nin başvurduğu ve yine başörtülü olduğu gerekçesiyle ret cevabı aldığı Tekirdağ’daki bir diğer anaokulu Neşe Erberk Anaokulu. Bu okulun sahibi de tanıdık bir isim, eski manken ve mankenlik ajansı sahibi Neşe Erberk.

“Tesettürlü çalışmak zor olmaz mı” sorusu

S.D.’nin Erberk Anaokulu’na başvurusu Dökmen’in okulundaki gibi açık açık reddedilmemiş. Ancak sorular ilginç sorularla başörtüsüne karşı oldukları imasında bulunuldu. Neşe Erbek Anaokul yöneticileri S.D’ye "Tesettürlü olarak nasıl çalışacaksınız”, “Sizin için zor olmaz mı giyim açısından" şeklinde rencide edici sorular yöneltti. S.D. de 5 senelik meslek hayatında başörtülü çalışmanın kendine hiçbir olumsuzluğa neden olmadığının altını çizdi.

“İki kurumdan çıkınca ağladım”

S.D. başvurular sonrası hissettiklerini şöyle dile getirdi: Başvurduğum ilk 2 kurumdu. Bu şekilde rencide olduğum bir görüşme yapacağımı hiç düşünmezdim. Ağladım. Vallahi çıkınca hala bu muameleyle karşılaşmak beni eskilere götürdü. Okurken de zorluklarla okudum çünkü.

CV’ye değil başörtüsüne baktılar

S.D. başvuru için okullara hazırlıklı gitti. Mesleki tecrübelerini yansıttığı iyi bir CV hazırladı. Ancak aldığı eğitimler, iş tecrübeleri yeterli olsa da başvurduğu Üstün Dökmen Anaokulu ile Neşe Erberk Anaokulu tarafından CV’sine bakılmak yerine başörtüsüne bakıldı. Aldığı eğitimler yerine başörtüsüne odaklanıldı. Başörtüsünün rahat çalışmasına engel olacağı, siyasi görüşünü yansıttığı iddia edildi.

#Tekirdağ
#28 Şubat
#Üstün Dökmen
#Neşe Erberk
1 yıl önce