Spor Cudide raket sesleri

Cudi'de raket sesleri

Şırnak'ta düzenlenen "Uluslararası Cudi Cup Tenis Turnuvası" ile Cudi Dağı etekleri raket sesleriyle yankılanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Cudide raket sesleri
Cudi Cup yarın sona erecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığının himayelerinde, Türkiye Tenis Federasyonunun (TTF) destek ve koordinasyonu, Valilik, Belediye ve Şırnak Üniversitesinin (ŞÜ) katkılarıyla üniversite yerleşkesinde 16 Mayıs'ta başlayan ve yarın sona erecek organizasyonda, Türkiye, Rusya, Litvanya, Kazakistan, Tunus, Polonya, İran, Gürcistan ve İngiltere'den 14 yaş ve altı 37'si kız 81 sporcu 2'si kapalı 6 kortta mücadele ediyor.

Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla son yıllarda yapılan sportif faaliyetlere ev sahipliği yapan kentte, uluslararası tenis turnuvasının heyecanı yaşanıyor.

"Amacımız yetenekli sporcuları keşfetmektir"

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, federasyon olarak özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığının sporu tabana yayma politikalarına göre projeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin her yerinde Anadolu'nun her noktasında insanların sokaklarda tenis oynadığını görmek istediklerini kaydeden Durmuş, "O hayalleri kurduğumuz yerlerden biri de Şırnak" dedi.

Geçen yıl gerçekleştirilen ulusal turnuvanın ardından bu yıl da uluslararası turnuva düzenlendiğini aktaran Durmuş, tenisin tabana yayılması noktasında önemli bir proje olduğunu belirtti.

Dünya ve Avrupa arenasında teniste söz sahibi bir ülke olduklarını dile getiren "Ulusal ve uluslararası turnuvalardaki amacımız dünyanın en iyi sporcularını yetiştirmek ve yetenekli sporcuları keşfetmektir" diye konuştu.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş
Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş

Turnuvada, sevginin, barışın, dostluğun, arkadaşlığın kort içindeki rekabetin birlikte yapıldığı bir haftayı yaşadıklarını belirten Durmuş, şöyle devam etti:

  • "Bugünün kazananları Şırnak'tan bu turnuvaya katılan 8 kızımız ve velileridir. Yine kazanan Şırnak, Türkiye herkesin izlediği turnuvadır. Federasyon olarak yapmak istediğimiz dünyanın en iyi sporcularını araştırırken, bunun sistemini kurarken, aynı zamanda bu sistemde ülkeyi en iyi tanıtabilecek projeler üretmek. Günün sonunda burada turnuva oynayıp Avrupa'nın kendi yaşıt çocuklarıyla arkadaş olmayı başaran çocuklarımız Şırnak'tan olacak. İnşallah bundan sonraki yıllarda Şırnak'tan Avrupa'ya açılacak sporcularımızı göreceğiz."

"Sporcu sayısında birçok ilden öndeyiz"

Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah Ayar da uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadıklarını, turnuvanın ülkenin en genç nüfuslu illerinden biri olan Şırnak'ta olmasının gençler açısından büyük bir şans olduğunu kaydetti.

Turnuvanın başarıyla sürdüğünü anlatan Ayar, şöyle konuştu:

  • "Bugün tenis, yarın Şırnak'ta daha başarılı turnuvaların öykülerini dinleyeceğiz, izleyeceğiz. Sporcu sayısında birçok ilden öndeyiz ve 50 bin lisanslı sporcuya yaklaştık. Bu aslında Şırnaklı gençlerin istikametinin ne olduğunu gösteriyor. Seneye inşallah 75-80 bin lisanlı sporcuyu konuşacağız. Daha çok çalışacağız."

"Organizasyon çok güzel"

Polonyalı sporcu Winston Bramley (13) de turnuvayı çok beğendiğini ve Şırnak'ın iyi bir organizasyona ev sahipliği yaptığını anlattı. Amacının turnuvayı kazanmak olduğunu dile getiren Bramley, bunun için çok iyi hazırlandığını bildirdi.

Turnuvaya Rusya'dan katılan Damian Medvedev (12) ise kenti ve tesisleri çok beğendiğini, turnuvada iyi bir derece almayı umduğunu ifade etti.

Bursa'dan gelen sporcu Duru Heper (14), umduğundan daha iyi bir şehirle karşılaştığını ifade ederek, "Organizasyon çok güzel, Şırnak'ı çok beğendim. Kortlar, ortam güzel. Turları geçmek istiyorum. Şampiyonluk hedefim" dedi.

Cudi’de hayat var
GÜNDEM
Cudi’de hayat var

Terörden temizlenen Yüksekova'da artık huzur hâkim: Alpler değil Cilo
FOTOĞRAF 13
Title
Hakkari'de bahar ayının gelmesiyle birlikte açan sarı çiçekler, ovayı adeta canlandırdı.<br><br>
Title
Yüksekova ileçesindeki düz ovanın yeşil örtüsü, boy vermeye başlayan sarı çiçekler ve 4 bin 200 rakımlı Cilo Dağları'ndaki beyaz kar örtüsünün oluşturduğu renk cümbüşü, fotoğraf sanatçılarının ise ilgi odağı oluyor.<br><br>
Title
Ova, pancar ve peynir otu toplamak isteyenlerin de ilgisini çekiyor.<br><br>
Title
Ovayı gezen Feyzi Karahan, \"Dağlardaki beyaz kar örtüsü, ovanın sarı ve mor renklere bürünmesi doyumsuz bir güzellik sunuyor
Title
Manzarayı görünce fotoğraf çekmek istedik. Meraklılarının da sadece 15-20 gün süren bu güzelliği gelip görmelerini istiyoruz.\" dedi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Terörden temizlenen Yüksekova'da artık huzur hâkim: Alpler değil Cilo
Yüksekova ilçesinde, havaların ısınmasıyla birlikte açan sarı renkli çiçeklerin doyumsuz manzarası fotoğraf sanatçılarının ilgisini çekiyor.Mehmet Altıparmak:
Spor

Mehmet Altıparmak: "Şampiyonluğun en büyük adayı Trabzonspor"

Teknik Direktör Mehmet Altıparmak, Süper Lig’de bu sezonun geçen sene gibi olmayacağını ifade ederek, şampiyonluk için favorisinin yine Trabzonspor olduğunu söyledi.
Borsa İstanbul'da tarihi zirve: 3 bin 50'yi aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı
Ekonomi

Borsa İstanbul'da tarihi zirve: 3 bin 50'yi aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı

Uzun yıllar borsanın lokomotifi konumundaki banka hisselerinin, yılın ilk yarısındaki rekor karlılıklarıyla suskunluğunu bozarak yeniden dümene geçmesiyle BIST 100 endeksi rekor üzerine rekor kırıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ukrayna'daki üçlü zirve sonrası önemli mesajlar
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ukrayna'daki üçlü zirve sonrası önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Lviv'de gerçekleşen üçlü zirve sonrası uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın sona ermesi için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, yaklaşan BM Genel Kurulu toplantısına ilişkin "BM Genel Kurulu farklı olacak. Bu konuda ilgili arkadaşlardan aldığımız bilgiler katılımın daha üst düzeyde olacağı istikametinde. Tabii bunu BM Genel Kurulu’nda göreceğiz. Orada verilecek mesajlar çok önemli" dedi. Erdoğan Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santrali Zaporijya ile ilgili Türkiye'nin devreye girip girmeyeceği sorusuna ise, "Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun bu işin yakın takibinde olması ve neler yapılması gerektiği hususunda belli bir yükü üstlenmesi lazım. Sayın Putin’le görüşüp dünya barışı için üzerine düşeni yapmasını kendisinden isteyeceğiz. Bu adımı atmaları gerekiyor" yanıtını verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.