TeknolojiCumhurbaşkanı Erdoğan Elon Muskla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk'la görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve Space X şirketlerinin CEO'su Elon Musk'la Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü.

Haber MerkeziYeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Elon Musk'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Elon Musk'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı planlayan Elon Musk, Türkiye'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve Space X şirketlerinin CEO'su Elon Musk'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk görüşmesi başladı.

Yerli ve milli otomobil için ilk adım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile başladı. Beş firma, yerli ve milli otomobil için Ortak Girişim Grubu’nu oluşturdu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törende yerli otomobili yapmak için biraraya gelen 5 firma Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding'in oluşturduğu Türkiye'nin Otomobili Projesi, Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü 2 Kasım'da imzalandı.

Teknolojinin dahi ismi Elon Musk, Türkiye’ye geliyor
TEKNOLOJİ
Teknolojinin dahi ismi Elon Musk, Türkiye’ye geliyor

Elon Musk kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika'nın başkenti Pretoria şehrinde dünyaya geldi. Küçük yaşlardayken kendi kendine öğrendiği programlama dilleriyle yazılım programlamaya başladı. Erken yaşlarda başladığı yazılım sektöründeki ilk parasını 12 yaşındayken yazdığı Blastar adlı uzay oyununu 500 dolara satarak kazandı.

Bryanston High School'da 8 ve 9. sınıf eğitimini tamamladıktan sonra Pretoria High School'da eğitimine devam etti ve buradan mezun oldu. 17 yaşındayken Güney Amerika'dan askerlik yapmamak için ayrılan Elon Musk, askerlik konusunda şu sözleri söyledi: "Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi."

Daha sonrasında 1992 yılında Queen's University'de iki yıl boyunca eğitim gördükten sonra işletme ve fizik okumak için Kanada'dan ayrıldı ve University of Pennsylvania'da eğitime başladı. Ekonomi alanında lisans diplomasını alan Elon Musk, School of Arts and Sciences’dan da Fizik alanında yan dal diploması aldı. Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya'nın Silikon Vadisi bölümüne taşındı, ancak bölümünü tamamlayamadı ve doktora yapamadı.

Musk, lisans eğitimlerini Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla aldı ve "insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan" üç alan tespit etti. Elon Musk'ın tespit ettiği alanlar "internet, temiz enerji ve uzay"dı.

1999 yılının Mart ayında online finans ve ödeme sistemi olan X.com'un ortak kuruculuğunu yapan Elon Musk, ertesi yıl X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity'i bünyesine kattı ve PayPal'ı meydana getirdi. Birleşen iki şirket ilk olarak X.com adını tercih etti ancak 2001'in Şubat ayında isim değişikliği yaparak şirketin adını PayPal Inc. yaptı.

2002 yılının Ekim ayında alışveriş platformu eBay, tam 1 buçuk milyar dolar hisse senedi karşılığında PayPal'ı satın aldı. Satış öncesinde Elon Musk, PayPal'da yüzde 11.7 hisseye sahipti.

2002 yılının Haziran ayında Elon Musk'ın 3. şirketi olan SpaceX kuruldu. Günümüzde de SpaceX şirketinin CEO'su ve CTO'su olan Elon Musk, roket teknolojisinin durumunu ilerletmek üzere SpaceX'e oldukça önem verdi. Odaklanmış fırlatma araçları geliştiren bir şirket olan SpaceX, ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini meydana getirdi. Ardından da Dragon adlı ilk uzay aracını üreten SpaceX, 2011’de kullanımı durdurulan Space Shuttle’ın yerini alan Falcon 9 roketi ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuşu için 23 Aralık 2008’de 1.6 milyar dolarlık NASA anlaşmasıyla ödüllendirildi.

Günümüzde elektrikli araç ve temiz enerji ile öne çıkan şirketlerden olan Tesla Motors'un ortak kurucularından ve ürün tasarım başkanı olan Elon Musk, işe ilk olarak Martin Eberhard'ı CEO olarak işe almakla başladı. Anaparanın hemen hemen tamamını Tesla'nın ilk iki yatırım turuna yatıran Elon Musk, 2008 yılındaki ekonomik krizden sonra mecburi olarak CEO'luk görevini üstlendi.

Tesla Motors ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı. Tesla ilk dört kapılı sedanı Model S’i 22 Haziran 2012’de teslim etti ve SUV/minivan pazarını hedefleyen üçüncü ürünü Model X 9 Şubat 2012’de duyurdu. Model X’in üretimine 2014’te başlanması planlanıyor. Kendi araçlarına ek olarak Tesla, Daimler’e Smart EV ve Mercedes A Serisi için; ve Toyota’ya gelecekte çıkaracağı RAV4 için elektrik motorları ve güç aktarım organları satmaktadır. Ayrıca Musk bu iki şirketi de Tesla’ya uzun vadeli yatırımcı olarak kazandırmayı başarmıştır.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.