Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji Gök bilimciler bir bebek gezegenin doğuşunu görüntüledi

Gök bilimciler bir bebek gezegenin doğuşunu görüntüledi

Gök bilimciler, güneş sistemine göre daha genç bir sistemde yer alan bir yıldızın yörüngesindeki bebek bir gezegeninin oluşumunu görüntüledi. Araştırmanın sonuçları, "Astronomy amp; Astrophysics" dergisinde yayımlandı.

Haber Merkezi AA
Gök bilimciler bir bebek gezegenin doğuşunu görüntüledi
Fotoğraf: Arşiv / Temsili

Gök bilimciler, Şili'de yer alan Avrupa Güney Gözlemevinin (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT) vasıtasıyla Dünya'dan 520 ışık yılı uzaklıkta genç bir yıldız olan AB Aurigae'nin etrafında bebek gezegenin oluşumunu görüntüledi.

VLT ile elde edilen görüntülerde AB Aurigae'nin etrafında dönen, yoğun bir toz ve gaz diskinin içinde spiral bir yapı tespit edildi. Bilim adamları spirallerin, bebek gezegenlerin doğuşunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Fransa'daki Bordeaux Astrofizik Laboratuvarından ve araştırmanın yazarlarından Anne Dutrey, spiral görüntünün, gezegen oluşumunun teorik modellerinden beklenen bir sonuç olduğunu ifade etti.

Toplantıların yerini webinarlar alacak
TEKNOLOJİ
Toplantıların yerini webinarlar alacak

Enver Yücel’den genç girişimcilere destek
TEKNOLOJİ
Enver Yücel’den genç girişimcilere destek
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.