Teknoloji iPhone kullanıcılarını panikleten bildirim Evde Kal Türkiye uyarı mesajı ortalığı karıştırdı

iPhone kullanıcılarını panikleten bildirim: 'Evde Kal Türkiye' uyarı mesajı ortalığı karıştırdı

Türkiye'de bu sabah saatlerinde çok sayıda iPhone kullanıcısı, telefonlarına acil durum uyarıları kapsamında "Evde Kal Türkiye" bildirimiyle uyandı. Sosyal medyada ekran görüntülerini paylaşan kullanıcılar panik yaşadığını belirtti. Çok sayıda Vodafone hatlı kullanıcısının telefonuna gelen mesajla ilgili tepkilerinin ardından şirketten açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz, anlayışınız için teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
iPhone kullanıcılarına Evde kal Türkiye mesajı
Arşiv

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları telefonlarına Acil Durum Uyarısı (Test Alert Notification) geldiğini ve 'Evde kal Turkiye' mesajı geldiğini bildirdi. Twitter'da telefonlarına gelen alarmın ekran görüntüsünü paylaşan kullanıcılar, alarmın tekrarladığını da ifade etti. Ortalığı karıştıran mesajla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

“Evde Kal Türkiye” acil durumu bildirimi alan kullanıcıların tepkileri şöyle:

'Test Alert Notification' ne demek?

Test Alert Natification: test uyarısı bildirimi anlamına gelmektedir. Test Alert Natification genel olarak kullanılan bir uyarı sistemi olarak düşünülebilir.

Nasıl kapatılır?

Ayarlar > Bildirimler'e gidin. Ekranın en alt kısmına kaydırın. Test Alert Notification sekmesinden bildirimleri kapatın.

Sıkça kullanılan bir uyarı sistemi

Shiftdelete'nin haberine göre; Özellikle ABD ve Avustralya gibi ülkelerde sıkça rastlanan Uyarı Bildirim (Alert Notification) sistemi Türkiye'de de test edilmeye başlandı. Bazı ülkelerde sel, deprem ve yangın gibi doğal afet anında hükümetler tarafından akıllı telefonlara uyarı bildirimi gönderiliyor. ABD kullanıcılarının sıkça karşılaştığı bu uyarı mesajları ülkemizde de görüldü.

Apple yeni iPhone güncellemesi konusunda kullanıcıları zorlamayacak
TEKNOLOJİ
Apple yeni iPhone güncellemesi konusunda kullanıcıları zorlamayacak

Vodafone'den açıklama geldi

Çok sayıda Vodafone hatlı kullacısının telefonuna gelen mesajla ilgili tepkilerinin ardından şirketten açıklama geldi. Yapılan açıklamada "24 Temmuz 2021 cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında 'Evde Kal Türkiye' bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir. Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır. Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz" denildi.

Apple yakında Hindistan'da iPhone 12 üretimine başlayabilir
TEKNOLOJİ
Apple yakında Hindistan'da iPhone 12 üretimine başlayabilir

iPhone 12'nin tanıtılacağı gün belli oldu: iPhone 12'nin özellikleri ve fiyatı ne olacak?
TEKNOLOJİ
iPhone 12'nin tanıtılacağı gün belli oldu: iPhone 12'nin özellikleri ve fiyatı ne olacak?
2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.