Teknoloji SpaceX 54 Starlink uydusunu daha uzaya fırlattı

SpaceX 54 Starlink uydusunu daha uzaya fırlattı

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, 5 günlük gecikmenin ardından 54 Starlink uydusunu daha Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlattı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
SpaceX 54 Starlink uydusunu daha uzaya fırlattı
Arşiv

Elon Musk'ın sahibi olduğu ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, yeni Starlink uyduları fırlatmaya devam ediyor. Son olarak Falcon 9 roketi ile 54 Starlink uydusu daha başarılı bir şekilde yörüngeye gönderdi.

Starlink 4-34 görevinde yer alan 60 metre yüksekliğindeki Falcon 9 roketi, 5 günlük gecikmenin ardından Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'nden fırlatıldı. Falcon 9 roketinin üst bölümünün kalkıştan yaklaşık 15 dakika sonra Starlink uydularını yörüngeye sorunsuz bir şekilde ulaştırdığı öğrenildi.

Elon Musk ile Twitter arasındaki kriz büyüyor: Şirket ikiye bölündü
TEKNOLOJİ
Elon Musk ile Twitter arasındaki kriz büyüyor: Şirket ikiye bölündü

180'İNCİ FIRLATMA OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

Son uçuş, SpaceX’in 180. fırlatması olarak kayıtlara geçerken, 2022 yılında tamamlanan görev sayısı da 42’ye ulaştı. Starlink 4-34 görevi çerçevesindeki fırlatma geçtiğimiz Salı gününden bu yana 5 gün boyunca olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmişti.

HEDEF UZAY TAŞIMACILIĞININ MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK

ABD’li milyarder iş insanı Elon Musk tarafından kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX; Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship gibi uzay misyonu araçlarını bünyesinde bulunduruyor. Şirketin, uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kurulduğu biliniyor.

Elon Musk'tan mektup var:  44 milyar dolarlık anlaşmanın feshi için adım atıldı
FOTOĞRAF 10
Title
öz konusu mektubun, Twitter’ın eski güvenlik şefi Pieter Zatkonun şirketin sahte hesaplarla ilgili uygulamaları konusunda ihbarcı olarak yaptığı suç duyurusunun ardından gönderilmesi dikkati çekti.
Title
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yapılan bildirime göre, Muskın avukatı Mike Ringler, Twitterı satın alma anlaşmasına ilişkin 29 Ağustosta yeni bir mektup kaleme aldı.
Title
Zatkonun iddialarına dikkat çekilen mektupta, bunların doğru olması halinde Twitterın anlaşmanın bazı hükümlerini ihlal ettiği kaydedildi.
Title
Mektupta, iddiaların anlaşmanın feshi için ilave ve belirgin temeller sunduğu bildirildi.
Title
Ayrıca, Muskın Twitterın spam hesapları ölçme yöntemi konusunda şirketin eski güvenlik şefi Zatkodan bilgi istediği aktarıldı.
Title
Twitter’ın eski güvenlik şefi Zatko, ihbarcı olarak yaptığı suç duyurusunda şirketin federal yetkilileri spam ve bot hesaplar konusunda yanılttığı iddiasında bulunmuştu.
Title
Zatkonun suç duyurusunda, Twitter’ın spam hesapların sayısını azaltmak yerine kullanıcı sayısının artışına öncelik verdiği ve yöneticilerin de günlük kullanıcı sayısındaki artışa bağlı olarak 10 milyon dolara varan ikramiyeler kazandığı iddia edilmişti.Twitter ise suç duyurusunda yer alan iddiaları yalanlamıştı.
Title
Elon Musk, 8 Temmuzda birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek Twitterı satın alma anlaşmasını feshettiğini bildirmişti.
Title
Muskın avukatları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yapılan bildirimde, Twitterın, şirketin iş performansı için önemli olan platformdaki sahte veya spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine yanıt vermediğini veya yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti.
Title
Twitter ise anlaşmayı feshettiği için Muska dava açmıştı. Twitterın Musk aleyhine açtığı dava, 17 Ekimde görülmeye başlanacak.
Elon Musk'tan mektup var: 44 milyar dolarlık anlaşmanın feshi için adım atıldı
Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter'ı satın almaya yönelik 44 milyar dolarlık anlaşmanın feshi için yeni bir mektup gönderdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.