Teknoloji Telefonunuz Triout tarafından dinleniyor olabilir

Telefonunuz 'Triout' tarafından dinleniyor olabilir

Android işletim sistemli telefonlara yerleşen 'Triout' isimli casus yazılımın telefon görüşmelerini kaydettiği ortaya çıktı. Peki, 'Triout' hangi kullanıcıları hedef alıyor? Kurtulmanın bir yolu var mı? Detaylar haberimizde.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Android virüsü
Android virüsü

Yeni ortaya çıkan 'Triout' isimli casus yazılımın Android kullanıcılarını izinsiz dinlediği ortaya çıktı. Ünlü Antivirüs firması Bitdefender tarafından keşfedilen yazılımın Android işletim sistemleri akıllı telefonlara gizlice yerleştiği tespit edildi.

Farklı uygulamalar aracılığıyla telefona yerleşen casus yazılımın, çağrı kayıtları başta olmak üzere cihazdaki tüm kişisel verileri çalıyor.

  • Nasıl korunulur?
  • Kaynağına ve geliştiricisine güvenmediğiniz uygulamaları yüklemekten kaçının.
  • Uygulamaları yüklerken istenilen izinleri kontrol edin. Örnek vermek gerekirse, telefona yükleyeceğiniz fotoğraf düzenleme uygulaması çağrı kaydı ve rehbere ulaşma izni istiyorsa o uygulamadan uzak durun.
  • Belli aralıklarla ayarlar kısmında yer alan uygulama yöneticisi ekranından telefonda yüklü olan uygulamaları kontrol edin. Bilmediğiniz bir uygulama ile karşılaşırsanız eğer sistem dosyası olmadığına emin olduktan sonra silin.
  • Gerekirse bir antivirüs uygulaması kullanın.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.