Teknoloji Teslanın tek umudu Tesla Model 3

Tesla'nın tek umudu: Tesla Model 3!

Şöhretini bir türlü paraya çeviremeyen Tesla Motors, kör talihini bu otomobil ile kırmayı umuyor.

Furkan Özata Yeni Şafak
Geçtiğimiz hafta tanıtılan Tesla Model 3'ün tam bir fiyat performans kralı olduğunu belirtmiştik. Üst düzey özellikleri ve gayet makul fiyatıyla D segmentte kendine iyi bir yer edinecek gibi duruyor. Bildiğimiz üzere Tesla Motors ülkemizde yaygın değil. Hatta bazı girişimcilerin kendi çabalarıyla getirttikleri birkaç Model S dışında, ülkemizde Tesla Motors markalı otomobil bulunmuyor.

Evet, belki ülkemizde çok yaygın değil ama Tesla özellikle kurulduğu ülke olan ABD'de oldukça popüler bir otomobil markası. Avrupa piyasasında da yavaş yavaş ün kazanmaya başlayan otomobilin önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye de gelmesini bekliyoruz.

Tesla kar edemiyorEvet, Tesla Motors elektrikli otomobil üretmek için 2003 yılında kurulan bir otomobil şirketi. Yenilenebilir enerji alanında çalışmalarını sürdüren şirket, fosil yakıtların elbet bir gün tükeneceğinin farkında ve bu sebeple diğer otomobil üreticilerini de elektrikli otomobil üretmeye davet ediyor.Elektrikli otomobillere dair çoğu patenti elinde bulundurmasına rağmen diğer otomobil üreticilerini teşvik amaçlı patentlerini ücretsiz sunan Tesla'nın en büyük sorunu ise her geçen sene zarar etmesi. Geçtiğimiz aylarda açıklanan 2015 mali verilerine göre Tesla'nın 889 milyon dolar zarar ettiği açıklandı. Bununla birlikte Tesla'nın nakit rezervi de 700 milyon dolar eriyerek 1.2 milyar dolara gerilemişti.

Kurtarıcı Model 3 mü?


Şirketin kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın açıklamalarından anladığımız kadarıyla Tesla Motors, Model 3'ten oldukça umutlu. Kaldı ki rakamlar da bunu doğruluyor. Son açıklanan verilere göre Tesla Model 3'ün 72 saat gibi bir sürede 276,000 sipariş aldığı açıklandı. Satış fiyatı 35,000 dolar olarak açıklanan araç sayesinde Tesla Motors yaklaşık 10 milyar doları kasasına koymuş gibi görünüyor.

İşte Tesla Model 3: Tam bir f/p kralı!

Lakin Tesla bu parayı şimdiden kasasına koydu diyemiyoruz. Çünkü araçların teslimatına yaklaşık 1,5 sene sonra başlanacak. 276,000 kişi 1,000 dolar depozito vererek şimdilik ön siparişte bulunmuş oldu. Fakat er yada geç bu para ve hatta daha fazlası Tesla Motors'un kasasına girecek gibi görünüyor.

Dİğer taraftan Model S'in 2015 yılı boyunca sadece 25,000 adet sattığı açıklanmıştı. Model 3'ün sadece 3 günde bu rakamı 11'e katladığını düşünürsek, Tesla'nın bu hamlesinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Tesla Model 3 neler vaat ediyor?


Audi A4, BMW 3 serisi, Mercedes C serisi gibi D segment otomobillere rakip olmaya hazırlanan Tesla Model 3, diğer Tesla modelleri gibi elektrikli motora sahip. Tam dolu batarya ile en az 350 km menzil sunan Tesla, 0'dan 100 km/s hıza 6 saniyenin altında ulaşabiliyor.

Model 3 süper şarj desteği sayesinde 30 dakika şarj ile 275 km menzil sunuyor.


Tesla Model 3 ayrıca otomatik pilot özelliği ile birlikte geliyor. Bu özellik; dinamik hız sabitleme, şerit takip sistemi, şerit değiştirme, çarpışma önleme, tabela tanıma, otomatik park gibi sürücüyü rahatlatacak deneyimler sunuyor.

Aracın satış fiyatı 35,000 dolardan başlıyor. Tesla bu konuda oldukça akıllı bir işe imza atmış. Zira bu fiyat ABD şartları için oldukça makul. 3 günde yaklaşık 300,000 sipariş alması da bu akıllı fiyat politikasından kaynaklanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.