Teknoloji Yeni kral Nissan GT-R 305 km/s hızla drift

Yeni kral Nissan GT-R: 305 km/s hızla drift!

Saatte 305 km hızla drift yapan GT-R, Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdi.

Furkan Özata Yeni Şafak
Bildiğimiz üzere her spor alanında olduğu gibi motor sporlarında da farklı kategoriler var. Formula serileri, Ralli, Nascar yarışları, GP motor yarışları, 24 saat Le Mans yarışları bunun en bilindik örnekleri arasında yer alıyor. Fakat bir de fazla bilinmeyen yarış kategorileri var. Örneğin Drag ve Drift yarışları…

  • Drift: Aslında bir sürüş tekniği olan drift, motor sporları içinde anılıyor. Drift, gerçek anlamda bir motor sporudur. Bu yarışlar; viraja, arkadan kayma açısının öne göre daha fazla olması ve sürücünün virajın açısına göre aracını ayarlaması sonucu oluşan, viraj içerisinde ilerleyerek, gerektiğinde direksiyona ters kontralar vererek araç sürme tekniği olarak biliniyor.

İşte Nissan, Drift yarışlarında artık yeni rekorun sahibi. Japon otomobil üreticisi tarafından yapılan açıklamada drift için özel olarak üretilen Nissan GT-R'ın, bu alanda Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiği belirtildi.

Drift yarışlarının temel mantığı tam olarak bu. Araç, virajı dönerken merkez kuvvetine daha fazla dayanamaz ve aracın arka kısmı savrulur. Tabii asıl maharet bu esnada aracı dengede tutmaktır.


Fujairah Uluslararası Havalimanı'nda çekilen görüntülerde Japon drift şampiyonu Masato Kawabata, saatte 305 km hızla ve 30-derece açıyla drift yaparak bu alanda yeni rekorun sahibi oldu.

Bildiğimiz gibi standart Nissan GT-R'lar 4 çeker olarak üretiliyor. Nismo uzmanları ise bu aracı 1380 beygire yükseltmiş ve tüm gücü arka lastiklere vermiş. Böylece Nissan GT-R'ın yeni drift rekortmeni olması sağlanmış. Bilmeyenler için kısaca belirtelim; Nismo, Nissan'ın araçlarını özelleştiren bir firma. Yani Mercedes için AMG, BMW için Alpina ne ifade ediyorsa, Nissan için de Nismo aynı anlama geliyor.

İşte drift rekoru kıran Nissan GT-R:
Ceylanpınar'a roket atıldı: 5 yaralı
Gündem

Ceylanpınar'a roket atıldı: 5 yaralı

Suriye'den Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine roket atıldı, 5 sivil yaralandı. Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada saat 21.00'de Suriye tarafından atıldığı değerlendirilen iki roketten birinin Ceylanpınar ilçesi Turgut Özal Mahallesi'ndeki bir evin çatısına isabet ettiği bildirildi.
İbrahim Kalın: Türkiye ne Batı'dan ne de dünyanın başka bir yerinden uzaklaşıyor
Gündem

İbrahim Kalın: Türkiye ne Batı'dan ne de dünyanın başka bir yerinden uzaklaşıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Amerikan yayın kuruluşu Bloomberg'te, "Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığı" iddialarına yanıt veren makale kaleme aldı. Kalın, yaptığı değerlendirmede "Türkiye ne Batı'dan ne de dünyanın başka bir yerinden uzaklaşıyor. Aksine, dış politika seçeneklerini genişletip çeşitlendiriyor ancak NATO'nun güvenliği ve bütünlüğü pahasına dışlanıyor" ifadelerini kullandı.
Trump Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir sorununda arabulucuk olmak istiyor
Dünya

Trump Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir sorununda arabulucuk olmak istiyor

ABD Başkanı Trump, görüşme öncesi Pakistan Başbakanı İmran Han ile yaptığı açıklamada, "İki hafta önce Başbakan Modi ile beraberdim. Bu konuyu (Keşmir) da konuştuk. Kendisi benim bir arabulucu olup olamayacağımı sordu. Onlar da siz de bu konunun çözüme kavuşmasını istiyorsunuz. Ben de 'Yardım edebilirim, arabulucu olabilirim.' dedim. Bu konu çözüme kavuşmalı" dedi. Pakistan Başbakanı Han ise "ABD, Keşmir konusunda bizimle Hindistan'ı bir araya getirme konusunda çok önemli bir rol oynayabilir. Umuyorum Başkan Trump bu sürece destek verir" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.