Yazarlar ABD Kongresi Muellerı bekliyor

ABD Kongresi Mueller’ı bekliyor!

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Bugün(Salı) ABD Başkanı Donald Trump’ın “Beyaz Saray”da bir grup Cumhuriyetçi Senatör ile Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmaması konusunu müzakere etmesi bekleniyor. Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına sıcak bakmayan Trump, kendi partisinden Senatörleri ikna edebilecek mi? Bu sorunun cevabını yarından sonra daha net bir şekilde öğreneceğiz.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : ABD Kongresi Mueller’ı bekliyor!
Haber Merkezi 16 Temmuz 2019, Salı Yeni Şafak
ABD Kongresi Mueller’ı bekliyor! yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Trump 4 Demokrat kadın milletvekiline yönelik tweet’leri ve konuşmalarıyla Kongre’yi hareketlendirmişti. Trump tweet’lerinde Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib, Ilhan Omar ve Ayanna Pressley’i hedef almıştı. Trump bu isimlerin Amerika’yı sevdiklerine inanmadığını ileri sürerek ‘suç dolu’ ülkelerine geri dönmelerini istemişti. Trump ABD ve İsrail aleyhinde sözler sarfettikleri gerekçesiyle bu vekillerin özür dilemelerini de istemişti.

Birçok Demokrat sözkonusu tweet’leri sebebiyle Trump’ı “BeyazIrkçılığı” teşvik etmekle suçluyor. “Demokratlar”ın kontrol ettiği “Temsilciler Meclisi”yse Trump’ı kınayan bir bildiri yayımladı. Trump, bir süredir “Demokratlar”ı ‘ İsrailaleyhtarı’ çizgiye evrilmekle suçluyor. Trump’ın bu suçlamaları 2020’deki Başkanlık seçimlerinde Amerikan Yahudilerinin desteğini elde etmeye yönelik. Zira Amerikan Yahudileri’nin büyük kısmı “Demokratlar”ı destekliyor.

Bu arada Washington’da gözler Perşembe günü “Temsilciler Meclisi”nde yapılacak iki ayrı duruşmaya çevrilmiş bulunuyor. Rusya’nın 2016’da Başkanlık seçimlerine Trump lehinde müdahale ettiğine ilişkin iddiaları içeren soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller “İstihbarat” ve “Yargı” komitelerinde milletvekillerinin sorularını cevaplayacak.

“Rusya Soruşturması”nı tamamlayan Mueller, elde ettiği sonuçları geçtiğimiz Nisan ayında rapor olarak Adalet Bakanlığına göndermişti. “Beyaz Saray”a ve “Cumhuriyetçiler”e göre, “Mueller Raporu” Trump’ı akladı. “Demokratlar” ise aksini savunuyorlar. 448 sayfalık nihai raporda Mueller, Trump’ın adaleti engellediğine ilişkin örnekler sıralamakla birlikte herhangi bir suçlamada bulunmamıştı. Mueller bu konuda topu Kongre’ye atmıştı. Mueller görev başındaki Başkanın yargılanmasının Kongre yetkisinde olduğu gerekçesiyle bu yola başvurdu.

Demokratlar, “Mueller Raporu”nda adaleti engelleme girişimlerinde adı geçen tanıkları Kongre’de dinlemek için defalarca girişimlerde bulundular. “Beyaz Saray”ın hukukçularıysa çoğu resmi görevli olan tanıklara Kongre’deki duruşmalara katılmamaları yönünde tavsiyeler verdiler. Mueller, “Demokratlar”ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nin “İstihbarat” ve “Yargı” komitelerinden mahkeme celbi aldıktan sonra duruşmalara katılmayı kabul etmişti.

“İstihbarat Komitesi” Başkanlık seçimlerine Rus müdahalesine odaklanırken, “Yargı Komitesi” Trump’ın adaleti engelleme girişimlerine odaklanacak. “Cumhuriyetçiler” ve “Demokratlar” haftalardır bu duruşmaya hazırlanıyorlar. Dolayısıyla duruşmalar her iki parti için bir düello niteliği taşıyor. Mueller’ın vereceği cevaplar, 2020’deki Başkanlık seçimlerini de etkileyecek.

Öte yandan Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar bir süredir, Trump’ın azledilmesi yönünde kampanya yapıyorlar. Kampanyaya katılan Demokratlar’ın sayısı her ay artıyor. Meclisteki “Cumhuriyetçiler”den sadece Justin Amash bu kampanyayı destekledi. Trump karşıtlığıyla bilinen Amash, tepkiler üzerine “Cumhuriyetçi Parti”den ayrılarak bağımsız milletvekili oldu.

Trumpazledilsin” diyen vekillerin sayısı 90’ı aştı. Bu sayı geçen ay 80 idi. Kampanyayı “Yargı Komitesi”nin 24 Demokrat üyesinden 15’i destekliyor. Trump’ın azlinin Meclis gündemine gelebilmesi içinse Komite’nin 21 üyesinin oyu gerekiyor. Kongre’deki Demokrat liderlik ise azil meselesine çok sıcak bakmıyor. 435 Kongre üyesinin neredeyse dörtte biri Trump’ın azledilmesini istiyor. Öyle anlaşılıyor ki, “azil meselesi” Trump’ın başını daha çoook ağrıtacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.