Yazarlar Amerikalılar Ölüm Lobisine yeter artık diyecekler mi?

Amerikalılar “Ölüm Lobisi”ne “yeter artık” diyecekler mi?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

ABD’nin 3 ayrı eyaletinde hafta sonu gerçekleşen saldırılarda 29 insan hayatını kaybetti. Saldırıların “Beyaz Irkçı” motivasyonla yapıldığına ilişkin ciddi kanıtlar var. ABD Başkanı Trump ise yine saldırganların ‘akıl hastası’ olduğunu iddia etti. Trump beyaz Irkçılığın tehdit olduğunu söylemeye yanaşmıyor. Demokratlar ise Trump’ı Beyaz Irkçı şiddeti kışkırtmakla suçluyorlar. Trump yakın zamanda bir mitingde göçmen kökenli 4 Demokrat milletvekilinin ülkelerine dönmelerini istemiş, kalabalıktan ise “onları geri gönder” sesleri duyulmuştu.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Amerikalılar “Ölüm Lobisi”ne “yeter artık” diyecekler mi?
Haber Merkezi 02 Ağustos 2019, Cuma Yeni Şafak
Amerikalılar “Ölüm Lobisi”ne “yeter artık” diyecekler mi? yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Göçmenler, Avrupa’da da yükselen ‘Irkçı Sağ’ın hedefinde. Beyaz Irkçılar, ABD ve Avrupa’nın “Beyaz-Hıristiyan” dokusunun göçmenler tarafından parçalandığını savunuyorlar. Trump da Avrupa’nın göçmenleri kabul etmesinin “Avrupa’nın dokusunu zedelediğini” söylemişti.

Mart 2019’de Yeni Zelanda’da bir Beyaz Irkçı teröristin iki ayrı camiye saldırması sonucunda 51 Müslüman şehit edilmişti. Hafta sonu Teksas’ın sınır kentlerinden el-Paso’da bir alışveriş merkezine saldırarak 19 kişiyi katleden cani bu Yeni Zelanda canisine övgüler yağdırmış. Yeni Zelanda canisiyse, 2011’de Norveç’te 77 kişiyi katleden Anders Breivik’ten ilham aldığını söylemişti. Beyaz Irkçılar arasındaki bu bağlantılar küresel bir terör ağına işaret ediyor.

Önceki kitlesel saldırılar sonrasında bireysel silahlanmaya karşı yaygın bir kampanya açılmıştı. “Demokratlar”ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi ise bireysel silahlanmayı kısıtlayan yasa tasarılarını onaylamıştı. Tasarıların yürürlüğe girmesi için Senato’da tasdik edilmeleri gerekiyordu. “Cumhuriyetçiler”in kontrol ettiği Senato’nun çoğunluk lideri Mitch McConnel ise tasarıları Genel Kurul’a getirmedi. Demokratlar McConnel’a çağrı yaparak tasarıları Genel Kurul’a getirmesini istediler. McConnel’dan tatmin edici bir açıklama gelmemesi dikkat çekti.

ABD kişi başına düşen silahlarda birinci sırada yer alıyor. Ateşli silahlarla günde ortalama 100 insan hayatını kaybediyor. Her yüz kişiye yaklaşık 120 silah düşüyor. Yani silahlar insanlardan daha fazla. ABD dünya nüfusunun yüzde 4,4’üne, sivil silahların ise neredeyse yarısına sahip. Dünya çapında silahla ölümlerin yarısından fazlasını oluşturan 6 ülke arasında ABD 2. sırada.

Bireysel silahlanma”ya sınırlamalar getirilmesine karşı en güçlü lobiyse, 5 milyondan fazla üyesi olan “Ulusal Tüfek Derneği(NRA)”. NRA, 2016’daki Başkanlık seçimlerinde Trump’ın seçilmesi için 30 milyon dolardan fazla para harcadı. NRA’nın başkanı Carolyn Dodgen Meadows aynı zamanda “Amerikan Muhafazâkârlar Birliği”ninde Başkan Yardımcısı. Meadows ayrıca Georgia eyaletinde 3 dönem “Cumhuriyetçi Ulusal Komite” üyeliği yaptı.

Nisan 2019’da “NRA” başkanı seçilen Meadows kendisiyle yapılan bir röportajda Trump’ın ikinci kez Başkan seçilmesi için çalışacaklarını söylemişti. ABD’de muhafazâkâr siyasetçiler seçimler öncesinde kovboy şapkaları ve silahlarıyla poz vererek “NRA”ya selam çakıyorlar.

Trump Nisan 2019’da bir NRA toplantısında bireysel silahlanma hakkı için mücadele etme sözü verdi. “BM Silah Ticareti Anlaşması”ndan ABD’nin imzasını çekeceğine dair bir belgeyi imzalayan Trump, “BM yakında ABD’nin bu anlaşmayı reddettiğine dair resmi tebligat alacak” dedi. Bir başka NRA toplantısında silahlanma haklarının kuşatma altında olduğunu söyleyen Trump, silah haklarını kısıtlamak isteyen “Demokratlar”ı sert bir dille eleştirmişti.

Demokratlar “Beyaz Irkçı terör”ü ve “bireysel silahlanmayı” 2020 seçimlerinde etkili bir kampanyaya dönüştürmek istiyorlar.” NRA” başta olmak üzere silah lobileriyse, en sıkı müttefikleri olan “Cumhuriyetçiler”in kazanması için daha fazla para harcayacaklar. ABD, hem kendi içinde, hem dünyada silahlanma yarışını teşvik ediyor. Bakalım Amerikalılar, “Askeri-Endüstriyel Kompleks” adı verilen bu canavarı, bu “ölüm lobisi”ni durduracak mı?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.