|
Yazarlar

Mike Pence, Trump’a karşı yarışacak mı?

04:00 . 22/11/2022 Salı

Abdullah Muradoğlu

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi "Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi" bölümü mezunu. 15 yıldan uzun zamandır basın camiasının içinde yer aldı. 1997 yılından bu yana Yeni Şafak Gazetesi Haber Merkezi'nde özel haberler, dizi yazıları, araştırma yazıları, röportajlar, tarih sayfaları ve köşe yazıları yazdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2004 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Röportaj Dalı'nda ödüle layık görüldü. Biyografi alanında dört kitap yayınladı. Sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevler üstlendi.

Abdullah Muradoğlu

Donald Trump
’ın Başkanlık dönemine ilişkin çok sayıda kitap yayınlandı. Trump’ı eleştiren kitaplardan bazılarıysa Trump döneminde “
Beyaz Saray
”da görev yapmış isimlerdi. Trump döneminde ABD Başkan Yardımcısı olan
Mike Pence
de kervana katıldı. Pence’in “
So Help Me God(Tanrım Bana Yardım Et)
” başlıklı anılarının yayınlanmasının Trump’ın 2024’teki seçimlerde

Başkan adayı olacağını duyurduğu güne denk gelmesiyse dikkat çekiciydi. Trump ikinci dönem Başkanlık için 2020 seçimlerine girdiğinde Başkan Yardımcısı adayı da Pence idi.

2020’deki Başkanlık seçimlerini
Joe Biden- Kamala Harris
ikilisi kazandı. Trump ise “hile yapıldığı” iddiasıyla seçimlerin meşruiyetini tanımadı. Trump, Başkan Yardımcısı Pence’den seçimin sonuçlarını bozma girişimlerinde yer almasını istedi. Pence Trump’ın isteğini yerine getirmedi. Trump Pence’i “
aptallık
” ve “
korkaklıkla
” suçlarken, 6 Ocak’ta ABD Kongresi’ni işgal eden Trumpçılar “
Pence’i asın
” diye bağrıştılar. Pence’ye göre Trump ile ilişkisini bitiren bu olaylardı. Pence anılarında sadece “
6 Ocak olayları
” bağlamında Trump’ı eleştiriyor. Pence, Trump’a seçim sonuçlarına katlanmasını tavsiye ettiğini, ancak ikna çabasının boşa çıktığını söylüyor.
Hırslı ve coşkulu bir “
Evanjelik
Hıristiyan” kimliğine sahip olan Pence, Trump’ın Başkanlığı dönemindeki “İsrail
politikası
”nın mimarlarından biriydi. Pence “Beyaz Saray”da görev yapan en yüksek rütbeli “
Hıristiyan
Siyonist
” idi. Aslında “
Katolik
İrlandalı
” bir aileden gelen Pence yirmili yaşlarında Evanjelik Hıristiyanlığa dönüş yapmıştı. Pence’in 2016’da ABD Başkan Yardımcısı adayı olmasında da “
Evanjelik
Hıristiyan Siyonistler” önemli rol üstlenmiştiler.
İsrail merkezli “İsrail Müttefikleri Vakfı (
The Israel Allies Foundation
)”, 2021’de Mike Pence’i “
En İyi Hıristiyan Müttefikler
” listesinde ilk sıraya koydu. Adı geçen kuruluş gerekçe olarak Pence’in ABD İsrail Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına, “Golan Tepeleri”nin ilhâkına ve işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşimlere verdiği desteğe dikkat çekiyordu.
2020 seçimlerinden sonra Trump ile ipleri koparan Pence, 2024 seçimlerinde ABD Başkanlığı için aday olması beklenen isimler arasında yer alıyor. Cumhuriyetçi seçmenlerle yapılan anketlere göre
Trump
ve
Florida Valisi Ron DeSantis
’ten sonra üçüncü sırada Pence var.
Mart 2022’de İsrail’i ziyaret eden Mike Pence’in görüştüğü kişiler arasında “
Yahudi Gücü Partisi
”nin lideri
Itamar Ben-Gvir
ile ABD’deki milyarder Siyonistlerden
Sheldon Adelson
’ın dul eş
i Miriam Adelson
da yer alıyordu. 2016’daki seçimlerde Trump’a destek veren Sheldon Adelson’un hayali ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasıydı. Adelson, Elçiliğin Kudüs’teki açılış töreninde de yer almıştı. Ben-Gvir ise İsrail’de bile “aşırı” olarak nitelenen bir siyasetçi.. Pence’in İsrail ziyareti 2024’teki seçimlerde Başkan adaylığı için siyasi tur olarak görülüyor.
15 Kasım’da piyasa çıkan kitabında Mike Pence, Trump’ın dört yıllık Başkanlığını şiddetle savunuyor. Bu döneme toz kondurmayan Pence, Trump ile yollarının 6 Ocak 2021’den sonra ayrıldığını söylüyor. Pence kendisiyle yapılan röportajlardaysa Trump’ın 2024’te Başkan adaylığına destek vermekten kaçınırken Cumhuriyetçi Parti için ‘
daha iyi seçenekler
’ olduğuna dikkat çekiyor. Kitabının yayınlanmasının ardından yaptığı yorumlar, Pence’in 2024’te Başkanlık için aday olabileceğine dair somut bir işaret sayılıyor. Bazı kaynaklar ise 2023’te Pence’in ülke çapındaki çeşitli büyük kiliseler nezdinde ziyaretlerde bulunmayı plânladığını da söylüyorlar. Pence’in kendisiyse adaylık konusunda ketum davranıyor.
Temsilciler Meclisi
”nde Trump’ın Cumhuriyetçi muhalifleri arasında yer alan
Adam Kinzinger
ise Pence’in kitabında fırsatçı davrandığına dikkat çekiyor. Kinzinger’e göre Pence, hem Trump’ın Cumhuriyetçi muhaliflerini, hem de Trumpçılar’ı memnun etmeye çalışıyor.
Ortaya çıkan manzara 2023’te Cumhuriyetçiler arasında çok şiddetli bir adaylık savaşının yaşanacağına işaret ediyor. Trump erken davranarak adaylığını ilân etti. Trump’ın yanı sıra muhtemel aday adaylarıysa
DeSantis
,
Pence
ve
Mike Pompeo
başta olmak üzere çoğun daha Sağ’daki isimler. “
Merkezci Cumhuriyetçiler
”se henüz ellerini belli etmiyorlar. Trump hakkında açılan soruşturmaların sonuçları adaylık yarışlarının kaderini de etkileyecektir.
#Donald Trump
#ABD
#Joe Biden
#Kamala Harris
#Mike Pence
2 ay önce
default-profile-img
Mike Pence, Trump’a karşı yarışacak mı?
“Erdoğan’sız seçim” senaryosu!
Kılıfa sokulan süngerin ince işleri
Çerkeszade bir muhacir alim Cevdet Said
Beş bin Kur’ân-ı Kerim yakan piskopos
Cumhuriyetçi Parti Trump’tan kaçıyor mu?