Yazarlar G-7 Zirvesi

G-7 Zirvesi

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Grup 7 olarak bilinen G-7 ülkeleri, 1975’ten beri gerçekleştirdikleri zirvelerde başlangıçta ekonomik konulara odaklanırken, sonrasında ekonominin yanısıra güncel farklı konular da zirvelerin ana teması oldu.

1998 yılında Rusya’nın G-7 grubuna katılmasıyla bu grup, Grup-8 olarak anıldı. Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı ilhakı ile Rusya, tekrar grup dışına çıkarıldı ve bu grup yeniden G-7 olarak anılmaya devam etti.

G-20 ülkelerinde olduğu gibi bu grup da, icra yetkisi olmayan bir inisiyatif olarak çalışmaktadır. Yedi zengin ülkenin oluşturduğu G-7 grubu, G-20 ülkelerinin oluşturduğu grup ile karşılaştırıldığında G-7 grubunun G-20 grubu kadar çeşitli olmadığı ve tüm ülke gruplarını ve kıtalarını temsil etmediği dolayısıyla G-7 grubun temsil yeteneği açısından önemli bir eksiklik olarak öne çıkmaktadır.

G-7’DE HANGİ ÜLKELER VAR?

Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada ve ABD G-7 ülkeleri olarak yer alırken, Avrupa Birliği de G-7 içinde temsil edilmektedir. Bu gruba üye olan ülkeler sahip oldukları GSYH ile dünya GSYH’nin yaklaşık yarısını elinde tutmaktadır.

Kısacası G-7, zengin 7 ülkenin oluşturduğu grup olarak anılmaktadır.

Dünya’nın en büyük ikinci GSYH’ye sahip olan Çin, kalabalık nüfusu nedeniyle görece düşük kişi başı gelire sahip olduğu gerekçesiyle G-7 üyesi olamadı.

G-7 ZİRVESİ VE GÜNDEMİ

Almanya’nın dönem başkanlığı yapması nedeniyle G-7 zirvesi, 26-28 Haziran’da Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşecek.

Almanya’da gerçekleşecek G-7 zirvesinin önemli konuları var. Başta Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olmak üzere, bu savaş sonrasında ortaya çıkan enerji ve gıda krizi başta olmak üzere bir çok önemli sorunların konuşulacağı bir zirve olması bekleniyor.

G-7 ülkeleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte bir çok yaptırımın uygulanmasına öncülük ettiler. Tüm üye ülkelerin Rusya’ya karşı alınan ekonomik yaptırımlarda beraber hareket etmeleri grubun alacağı yeni kararlar Ukrayna’nın geleceği açısından çok önemli.

Almanya’nın dönem başkanı olması nedeniyle de özellikle de Avrupa ülkelerinin enerji arz güvenliği, Rusya’nın Avrupa ülkelerine karşı enerjiyi bir tehdit aracı olarak kullanması yani doğalgaz akışını kesme durumunda atılacak adımlar ve iklim değişikliği ile mücadele kapsamında yeni yol haritası zirvenin önemli konuların başında gelmektedir.

OLUŞUMLAR VE KÜRESEL SORUNLAR

Grup ülkeleri oluşturulurken öne çıkan temel husus ekonomik zenginlik oluyor. Ekonomik zenginliğin yanında siyasi güç, coğrafi zenginlik, askeri güç gibi unsurların da göz önünde bulundurulması önemli.

Dolayısıyla küresel açıdan yaşanan bir çok sorununun üstesinden gelebilmek için, farklı ülke gruplarından, farklı kıtalardan, farklı kültürlerden ve farklı dinlerden temsiliyeti çok önemli.

Geniş katılımlı temsiliyet sağlayabilecek bir inisiyatif ya da grup, küresel finansal sorunların çözülmesinde, iklim değişikliği ve yoksulluk ile mücadele edilmesinde ve kısacası dünyayı daha yaşanılabilir ve güvenli bir hale getirilmesinde öncü bir rol oynayacağı açıktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.