Yazarlar Danışmanların kuyruğu

Danışmanların kuyruğu…

Ersin Çelik
Ersin Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

İstanbul’un dağ gibi sorunları var. Biriktikçe birikiyor. İstanbul’un sorunları bir tarafa; belediye başkanının belediyecilik dışı çıkışları, başkanın medya uzmanı danışmanı, yolda kalan otobüsler, bulunmayan ve karaborsaya düşen ulaşım kartları… Sosyal medyaya bitmek bilmeyen tüketim malzemeleri üretip duruyorlar. Sosyal medya ne kadar hareketli olursa olsun İstanbul sosyolojik olarak büyük bir yorgunluk yaşıyor. En basiti bu şehrin otobüsleri bakımsızlıktan dolayı gidemiyor. Bu şehrin otobüsleri gün aşırı yollarda kalıyor. Bu şehrin otobüslerini İstanbullular iterek durağa yanaştırıyor.

Sadece otobüs mü? Bakınız, İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, katıldığı canlı yayında bir bilgi paylaştı. “AK Parti döneminde İstanbul’da 1 yılda 32 tane kavşak yapılmış. CHP döneminde ise 3 yılda 7 tane kavşak yapmış. Onlar da yapımı AK Parti döneminde başlayan kavşaklar” dedi. AK Parti İstanbul teşkilatı geride kalan üç yılın şeceresini ortaya çıkaran bir çalışma yapmalı. Geçtiğimiz yıl bizim Taha Hüseyin Karagöz bir video hazırlamıştı. İstanbul’un üst geçitlerindeki ilanlardan yola çıkarak; şehre yapılan yatırımların, açılışların, projelerin kıyaslamasını ortaya koyan enfes bir habercilik örneğiydi. AK Parti döneminde üst geçitler; köprü, kavşak, yol, tesis, tünel inşalarının duyurularıyla donatılırken, CHP ile birlikte ‘temel atmama törenleri’ ve kitap ilanları, reklam panoları asıldı geçitlere.

Hal böyleyken, İstanbul’u yönetenler (başkan ve danışmanı) hayata geçirmedikleri projelerle değil de ya attıkları tweetler ile ya da işe aldıkları terör örgütü mensuplarıyla gündemdeler. Geçtiğimiz ay, “PKK bağlantılı isimler İBB’ye alınırken” kimlerin ihmali olduğunu yazmıştım. Üzerine bir sürü yeni detay çıktı ortaya. Mesela İBB’nin Muhtarlıklar Müdürlüğü’nde sekreter olarak işe alınan Sevtap Ayman’ın 2011-2012 yıllarında defalarca Kandil ve Irak’ın kuzeyindeki diğer örgüt kamplarına gittiğini ve burada PKK elebaşlarıyla görüştüğünü öğrendik. Ayman’ın pozisyonu önemli. İstanbul’da ikametgahı olan herkesin kimlik bilgilerine ulaşabileceği birimde çalışıyor. Bu bilgilerin PKK’nın eline geçmeyeceğinin garantisi var mı? Bu arada Ayman’ın abisinin karısı Kadriye Sayın. Kim mi? PKK’nın sözde tabur komuta ve kırmızı listede arananlar arasında. Bu tek bir örnek. Fakat hem İBB Başkanı hem sözcüsü iddianamelere yansıyan bu bağlantıları inkar ediyorlar.

‘HDP’den gelen listeyi sorgusuz sualsiz işe aldık’ demelerini beklemiyoruz elbette. Çünkü Ekrem İmamoğlu, sorgusuz sualsiz, inceleme yapmadan, bağlantılarını hesaba katmadan işe almak zorunda. Kendi geleceğini HDP oylarıyla bir kez daha inşa etmenin planlarını yapıyor. İstanbul’da yapılan ittifakı, kendi cephesinden Cumhurbaşkanlığı seçimlerine taşımanın hesabıyla hareket ediyor. Bu uğurda, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na savaş açtığını da önceki akşam gösterdi. Bir süredir üstü kapalı olarak birbirlerine ve ekiplerine mesajlar veriyorlardı zaten.

Kemal Bey önceleri ‘ben belediye başkanı olarak devam etmesini isterim’ diyerek konuyu geçiştirse de İmamoğlu cephesinden gelen hamlelere karşı söylemlerini netleştirdi. Hatta had bildirme aşamasına geçti. En son iki açıklama yaptı CHP Lideri. “Cumhurbaşkanı seçeceğiz, pop star seçmeyeceğiz” dedi. Sonra da, “Aramızda bir rekabet filan yok. Ben genel başkanım, o İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” diyerek İmamoğlu’na işini yapmasının mesajını verdi. İmamoğlu’nun işi ne peki? Çok iyi Tweet atıyor. Muazzam etkileşim kasıyor. En güçlü olduğu, en yetenekli olduğu alan da burası. Kemal Bey’e son göndermesini de Twitter’dan yaptı. Metrodan kedi videosu paylaştı. Ne var bunda demeyin. Kedi demek etkileşim demek tamam. Ama yürüyen merdivene ters yönde binen kedi videosunun siyasi bir karşılığı var. Hafızlardaki yeri çok güçlü. Çünkü bu ülkede yürüyen merdivene ters binen bir kişi var. O da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

İyi hatırlıyorum, 2011 yılının Şubat ayıydı. Kemal Bey, İstanbul Beşiktaş’ta düzenlediği basın toplantısının ardından yanlış merdivene binmiş ve zor anlar yaşamıştı. Bu görüntüler uzun zaman siyasi mizah malzemesi yapıldı. ‘İyi hatırlıyorum’ demiştim, bir bilgi daha vereyim. Kemal Bey’in yürüyen merdiven kazasını, tüm medyaya canhıraş halde servis edenler ise FETÖ’nün ajansı Cihan’dı. Haber merkezlerini arayıp böyle bir görüntü servis ettiklerini ve yayınlanmasını salık veriyorlardı.
Niye mi hatırlattım bu detayı? Gazeteci Nedim Şener geçen akşam katıldığı televizyon yayına telefonla
bağlanan İBB Sözcüsü Murat Ongun’a “Senin kafan FETÖ’cüler gibi çalışıyor. Çünkü Tarık Toros ile çalıştığın için yıllarca, kim olduğunu çok iyi biliyorum ben senin’’ ifadelerini kullandı. Üzerinden bir gün geçmeden İmamoğlu’nun hesabından ters merdiven videosu paylaşıldı. Hepimizi biliyoruz ki; o Tweeti, bir taraftan İstanbul gibi devasa bir şehri yöneten bir taraftan Cumhurbaşkanlığı adaylığı için genel başkanına savaş açan İmamoğlu düşünüp atmaz. Vakti yoktur değil mi? Yine önceki akşam ne dedi bir başka CHP’li Eren Erdem: “Eğer CHP’nin bir Cumhurbaşkanı adayı varsa, o Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Kemal bey, bizleri ‘danışmanların kuyruğuna takmaz…’ Devlet adamıdır, terbiye sahibidir. Toparlar, çözer. Nokta.”

Öyle görünüyor ki; ‘danışmanların kuyruğu’ meselesi İstanbul’un en yeni sorunu olacak. Bence kavga yeni başlıyor. İzleyelim, görelim.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.