Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Yazarlar Başkomutandan çağrı İstiklal nöbetlerine devam

Başkomutan'dan çağrı: İstiklal nöbetlerine devam !

İsmail  Halis
İsmail Halis İnternet Yazarı

Suriye'de 2011'de başlayan, uzun, trajik ve ağır sürecin adı tam olarak neydi? Suriye savaşı, Suriye iç savaşı, Suriye direnişi… Belki de hepsi. Konuşmak, tanımlamak, cümle kurmak bir anlamda, anlamsız artık aslında. Sonu gelmeyen analizlerin, yorumların, milyonlarca cümlenin uğultusunun, sonsuz bir bumerangın içine düştüğü 5 yıl geride kaldı. Geriye ne kaldı? Düşünsenize, Putin, Obama, Esed, Hamaney, BM sekreteryası… İsmi geçenler ve geçmeyenler, haftalardır 5 yaşındaki bir çocuğun peşindeydiler. Umran Dakneş'in. Heryerde onu arıyorlardı. Onu bulmak için bütün sokakları, camileri, hastaneleri, fırınları, yolları, şehirleri bombaladılar. O çocuk mutlaka bulunacaktı… Buldular da. Önce, Umran'ı yaraladılar, ablasını katlettiler. Umran'ın yüzü, bir şehrin, bir ülkenin, bir coğrafyanın yüzü gibiydi. Kanlar içinde. Paramparça. Ve buldular Umran'ı. Yüzünün diğer yarısını da kana buladılar. Amaçlarına ulaştılar. Operasyon başarıyla tamamlandı. Hamaney kazandı. Obama kazandı. Putin, Esed, BM kazandı… Dedim ya, cümle kurmak, tanımlamak, bir anlamda anlamsız artık aslında. Romantik söylevlerin, ağdalı ahlanmaların, kahramanlık tiradlarının, ezberlenmiş kalıpların, kalıplaşan ezberlerin dışında bir yer gerekiyor artık. İşte o yerin adı Türkiyedir. O yerin adı, El Bab'tır, Fırat Kalkanı'dır. Suriye'de TSK'nın düzenlediği operasyonla 200 PKK'lı teröristin öldürüldüğü yerdir. Üzerimize gelinmeden üzerlerine gidilen yerdir. Devlet Bahçeli'nin durduğu yerdir, tuttuğu yerdir. “Kayıp bir vatan, kararmış bir istiklal ve istikballe karşılaşmadan, Türkiye'nin varlığı için kalkalım ve başlayalım. Tam bir ittifak, tam bir ittihat, tam bir tesanüt ve tazimle meselelerimizin kilidini açalım, Türkiye'nin kuyusunu kazanları kazıyıp atalım.”
Yeniden başlangıca dönelim mi? Suriye'de 2011'de başlayan, uzun, trajik ve ağır sürecin adı tam olarak neydi? Suriye savaşı, Suriye iç savaşı, Suriye direnişi… Ürpertiyle, derin bir endişe ile burda duralım ve tanımlara bir daha bakalım. Savaş, iç savaş, direniş.. Bu kavramları, son 5 yılda, Türkiye'de, uluslararası medyada, Gezi'de, Gezi sonrası “direniş literatüründe”, hendek savaşlarında, Altanların, Mümtazerlerin, Gülen'in bütün teröristlerinin yazılarında. Ve 15 Temmuz işgal girişiminde… Cepheye nasıl sürdülerse, o cephenin adını Türkiye koyarak tam olarak ne yapmak istedilerse, PKK'yı sınıra, PYD'yi, DAEŞ'i Irak'a, Suriye'ye bu sebeple taşıdılar. Bu sebeple Irak'ı, Suriye'yi Türkiye'ye taşımak istediler, istiyorlar.
Ve tam da bu sebeple, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ve dünyanın bütün Türkiyelerine bir çağrıda bulunuyor;
Zaferin yolu niçin savaştığınızı bilmekten geçer. Aliya İzzet Begoviç gibi insanlar niçin savaştığını bilirler. Aliya'nın mütevazı mezarında "Her şeye kadir olan Allah'a yemin olsun ki köle olmayacağız” yazar. Ve onlar köle olmadılar. Bizlere düşen görev de gerektiğinde ölümüne mücadele etmek ve asla köle olmamaktır.”


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.