Yazarlar Ekonomi güvenliği, ulusal güvenliktir

“Ekonomi güvenliği, ulusal güvenliktir”

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Her dönemin bir ruhu vardır. Onun ne olduğunu bilmeden ve anlamadan süreci okumak mümkün değildir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Levent Yılmaz : “Ekonomi güvenliği, ulusal güvenliktir”
Haber Merkezi 11 Mayıs 2019, Cumartesi Yeni Şafak
“Ekonomi güvenliği, ulusal güvenliktir” yazısının sesli anlatımı ve tüm Levent Yılmaz yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Dahası dönemin ruhunu bilmeden alınan kararlar ve yapılan öngörüler havada kalır. İçinden geçtiğimiz süreç ise güvenlik paradigmasındaki değişimin en üst seviyede olduğu bir döneme işaret ediyor. Bu durum sadece askeri güvenlikte değil aynı zamanda ekonomide de kendini hissettiriyor ve yaşanan gelişmeler her geçen gün “ekonomi güvenliği” kavramına olan ilgiyi artırıyor. Dahası, ekonomi güvenliği artık doğrudan ulusal güvenlik olarak algılanıyor.

TRUMP VE YENİ DÖNEMİN RUHU

Trump hükümeti iş başı yapar yapmaz ilk olarak “korumacı” ekonomi politikalarını hayata geçirdi. ABD’nin elini zayıflattığını düşündüğü çok taraflı ticaret anlaşmalarını feshetti. Çin’e karşı ticaret savaşlarına girişti ve arka planda Avrupa Birliği’nin dağılmasına yönelik politikaları destekledi. İran, Venezuela ve Kuzey Kore gibi yerlerde doğrudan yönetimleri hedef alan politikalar belirledi. Tüm bunlara dayanak olarak da 2017 Aralık ayında Beyaz Saray tarafından yayınlanan “ABD’nin Ulusal Güvenlik Stratejisi”ni gösterdi. Hatta bu strateji belgesinde o kadar açık ifadeler kullandı ki, o detayı yakalayanlar için bugün yaşananların hiç birisi tesadüf değil.

Peki ne diyordu Trump strateji belgesinde? “Ekonomi güvenliği, ulusal güvenliktir.”

ULUSAL GÜVENLİK VE KÜRESEL TİCARET

Küresel ticarette son dönemde yaşananlar ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eder nitelikte. Ambargolar, yaptırımlar, küresel bankacılık düzenlemeleri, uluslararası hukuku hiçe sayan tehditler, bozulan çok taraflı anlaşmalar, ticaret yolları üzerindeki çatışmalar ve daha pek çok şey ülkelerin makro ekonomik dengelerinde kalıcı hasarlar açıyor. Hal böyle olunca da ülkeler ulusal güvenliklerini sağlamak için yeni stratejiler geliştirmek için kolları sıvıyor. Geçtiğimiz ülkelerin bu konuda aldıkları önlemler ile ilgili Forbes’ta bir makale yayınlandı. Ben size oradan önemli kısımları özetleyeceğim.

ABD, verilerin korunması, siber güvenliğe ilişkin sorumluluklar, askeri ve sivil teknolojilerin birlikte kullanımı, istihbarat savaşları ve küresel tedarik zincirlerini içeren bir yasayı hayata geçirmiş durumda. Avrupa Birliği stratejik sektörleri korumak için düzenlemeye gidiyor. Söz konusu düzenleme altyapı, teknoloji, enerji, lojistik, veri, finans ile biyoteknoloji, robot bilimi, yapay zeka ve yarı iletkenler gibi alanları içeriyor. İngiltere de ABD’ninkine benzer bir düzenlemeyi 2018 yılında dış ticaret yasasına ekledi. Fransa 2019 Nisan’ında dış ticaret kurallarını reforme ederek bilgiyi, kaynakları ve faaliyetleri ulusal güvenlik ve savunma kapsamında değerlendiren bir yasayı hayata geçirdi.

Öte yandan Almanya, Aralık 2018’de ulusal güvenliğe ilişkin inceleme gerektiren yabancı yatırım düzeyine ilişkin düzenlemeleri güncelledi. Düzenlemeye göre, enerji, telekomünikasyon, finans, sigortacılık ve bilgi teknolojisi gibi alanlardaki işletmelerde ulusal güvenlik incelemesi yapabilmek için ortaklıktaki yabancı oy hakkını yüzde 10 olarak belirledi. Bu oran diğer sektörlerde halen yüzde 25.

TÜRKİYE SÜRECİN NERESİNDE?

Açıkçası Türkiye’de bu konudaki farkındalık yeni yeni başlıyor ancak son dönemde ekonomide yaşanan olaylar konunun öneminin anlaşılması açısından belirleyici oldu. Hatta Erdoğan da konuşmalarında konuyu sık sık vurgulamaya başladı ve bir konuşmasında “Ekonomimizin güvenliğini sınırlarımızın güvenliği kadar önemli görüyoruz” ifadesine yer verdi. Bununla birlikte daha önce Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan Ekonomi Politikaları Kurulu’nun görevlerinden birisi de “Ekonomik güvenlik ve ekonomik savunmaya ilişkin ilke ve esasların tespitine, güncelleştirilmesine yönelik politika önerileri oluşturmak” şeklinde belirlenmişti. Sıra diğer kurumların bu bakış açısında ayak uydurmasında…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.